I játra potřebují regenerovat: Objevte benefity doplňku Glutation
I játra potřebují regenerovat: Objevte benefity doplňku Glutation

I játra potřebují regenerovat: Objevte benefity doplňku Glutation

I játra potřebují regenerovat: Objevte benefity doplňku Glutation

Slyšeli jste už o nejsilnějším lidském antioxidantu? Je jím glutation. Naše tělo si ho dokáže vyrábět samo, a to přímo v játrech, protože je největší zásobárnou glutationu. Nicméně, pokud jsou játra nadmíru zatížena, snaží se uspokojit nejprve své vlastní potřeby glutationu. I, proto je pravděpodobné, že později může dojít k nedostatku tohoto důležitého antioxidantu vylučovaného do krve pro jiné orgány těla. Jak tomu zabránit?

Obsah

Nedostatek glutationu se může projevit na zhoršeném zdravotním stavu a nižší odolnosti vůči škodlivým látkám. Glutation je všudypřítomná látka, nachází se téměř v každé lidské buňce. Je zodpovědný za několik důležitých funkcí v organismu – ovlivňuje funkci imunitního systému, zajišťuje ochranu buněk před škodlivými látkami, odvádí nebezpečné látky z organismu a podílí se na neustálém přísunu energie pro buňky.

Hladiny glutationu se věkem snižují

Přítomnost glutationu v organismu je nezbytná, ale jeho hladiny mohou rychle klesat. Onemocnění, stres, únava a dokonce i intenzivní cvičení způsobují vyčerpávání glutationu v těle. Některé z nejznámějších příčin vyčerpání glutationu jsou chudá strava, znečištění, léky, alkohol, zranění, trauma, popáleniny, UV záření, virové a bakteriální infekce či přirozené stárnutí. Hladiny glutationu se s přibývajícím věkem přirozeně snižují. Proto se některé nemoci vyskytují většinou v pokročilém věku a jsou spojeny se stárnutím - Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, cukrovka, různá onemocnění jater například hepatitida, rakovina, srpkovitá anémie, mrtvice, onemocnění srdce, neplodnost, AIDS/HIV.

Prevence na prvním místě

Glutation poskytuje tělu přirozenou ochranu v boji proti těmto hrozbám a představuje účinnou prevenci. Zdraví lidé by také měli věnovat zvláštní pozornost udržování hladiny glutationu, protože zvyšuje jejich schopnost bránit se toxinům, infekčním onemocněním a zpomalit procesy stárnutí.

Škodlivinám se nelze vyhnout. Vdechujeme je, přijímáme znečištěnou stravou nebo vodou každý den. Některé jsou toxičtější, o některých nemáme dokonce ani ponětí. Platí to zejména ve znečištěných městech, městech vystaveným toxickým hrozbám nebo v oblastech, kde se plodiny ošetřují pesticidy. Játra je největší orgán v těle a zároveň hlavní orgán detoxikace. Není, tedy žádným překvapením, že játra obsahuje více glutationu než kterýkoli jiný orgán.

Rychlý návrat do historie

V současném světě může být detoxikační schopnost jater lehce přetížena, což vede k vyčerpání glutationu a hromadění toxinů. Rozeznáváme dvě základní poškození jater – nealkoholové a alkoholové. Rychlý historický přehled zdůrazňuje skutečnost, že od druhé světové války bylo jen v USA registrovaných odhadem 85 000 syntetických chemikálií. Dnešní prostředí nás vystavuje různým pesticidům, herbicidům, plastům, xenoestrogenům a znečišťujícím látkám v našich potravinách, vodě a ovzduší. Lidské tělo má velmi málo času na přizpůsobení se těmto novým látkám, z nichž mnohé mohou přetížit náš detoxikační systém, potlačit imunitní funkce a vyvolat další nežádoucí účinky na zdraví. Mnoha lidem je také předepsáno několik léků najednou, což dále vyčerpává zásoby glutationu. Ohroženy jsou tím zejména jaterní buňky, které jsou náchylné k poškození a smrti.

Játra pomáhají velmi účinně neutralizovat toxické účinky alkoholu, za předpokladu, že nepijete příliš mnoho. Zvýšený příjem alkoholu má za následek podstatné snížení hladiny glutationu nejen v játrech, ale i v červených krvinkách, mozku, srdci a ledvinách. Poté, co se alkohol dostane do žaludku, jde přímo do jater, kde se pomocí více enzymů metabolizuje. Samotný alkohol není takový problém jako látky, které z něj vznikají, například acetaldehyd. O jeho toxicitě nás může přesvědčit i bolest hlavy a nevolnost, kterou pociťujeme po nadměrné konzumaci alkoholu. Glutation pomáhá tělu neutralizovat škodlivé účinky těchto látek a snižuje oxidační stres, čímž chrání játra před poškozením a podporuje její funkci.

OČISTA JÁTY – DETOXIKACE – JAK SI POMOCI

Několik kroků pro podporu detoxikačních systémů vašeho těla:

1. Dopřejte si dostatek bílkovinBílkoviny jsou tvořeny aminokyselinami, z nichž některé jsou velmi důležité pro detoxikaci jater včetně glycinu, cystein, taurinu, glutaminu, argininu a dalších. Samotný glutation je tvořen třemi aminokyselinami.

Přestože si můžeme myslet, že konzumujeme příliš mnoho bílkovin, mnozí lidé mají potíže přijmout dostatečné množství bílkovin, jelikož je nyní velmi populární rostlinná strava.

2. Rostlinná strava je přesto velmi důležitá. Rostlinné potraviny jsou dobrým zdrojem mnoha vitamínů B, vitamínu C, minerálů a rostlinných sloučenin včetně bioflavonoidů, karotenoidů a sloučenin síry, které hrají roli při detoxikaci jater a při ochraně těla před toxickými meziprodukty. Červená řepa, bobulové ovoce, mrkev, artyčoky a brokolice jsou jen některé z možností na podporu jater!

3. Zůstaňte hydratovaní. Pití velkého množství vody pomáhá udržovat tělo hydratované a odplavovat toxiny a metabolity z ledvin.

4. Pravidelná stolice. Pravidelné vyprazdňování je dalším ze způsobů organizmu, kterým se zbavujeme škodlivých látek. Zde je důležitá hydratace, pohyb, vláknina a dostatek hořčíku.

5. Potit se a dýchat. Tyto dvě věci jdou často ruku v ruce. Cvičením se dokážeme zapotit, umožníme detoxikaci přes pokožku, a když dýcháme hůře a hlouběji, uvolňujeme i toxiny z plic. Pohyb i dýchání navíc nabízí silné nástroje ke snížení stresu.