Acidóza - překyselení organismu
Acidóza - překyselení organismu

Acidóza - překyselení organismu

Acidóza - překyselení organismu

Není to žádný mýtus. Překyselení organismu může vážně ohrozit vaše zdraví. Acidóza je porucha rovnováhy kyselin a zásad v organismu. Optimální pH vnitřního prostředí by mělo být 7,35. Pokud nastane pokles pod tuto hodnotu, nastává překyselení, což způsobuje narušení celkové rovnováhy a vzniku rozličných obtíží.

Obsah

Stupeň kyselosti v organismu si umíte jednoduše zkontrolovat lakmusovými papírky.

Pojďme se spolu podívat na to, jak se projevuje překyselení organismu a jaká rizika tento stav pro vás přináší. A také na to, jak s ním úspěšně bojovat.

Acidobazická rovnováha a její význam pro organismus

V každém těle dochází k různým procesům, které způsobují kyselé prostředí. Krev ale potřebuje vyváženou rovnováhu kyselých a zásaditých sloučenin k tomu, aby tělo fungovalo správně. Tento balanc se nazývá acidobazická rovnováha.

Za normálních podmínek vždy, když dojde ke změně acidobazické rovnováhy, vaše tělo automaticky vrátí hladinu pH krve zpět do normálu. Na udržení přiměřeného stavu se podílejí plíce, ledviny a také játra. Odchylky tohoto stavu mohou být v krajních případech dokonce život ohrožující.

acidobazicka rovnovaha

Co se může v těle dít při překyselení?

1. Demineralizace (úbytek minerálních látek)

Z těla se ztrácejí důležité minerály, zejména vápník, hořčík a draslík. Tento úbytek minerálů vede k lámavosti kostí, zhoršení funkce střev a svalového tonu. Osteoporóza, srdeční infarkt, lámavé nehty, mozková porážka, zubní kaz, hemoroidy a křečové žíly jsou některé z dalších problémů spojených s nedostatkem minerálů v důsledku překyselení.

2. Ukládání látek, které by měly být vyloučeny

To může vést k různým zdravotním problémům. Například usazeniny kyseliny močové mohou způsobit dovnitř, usazeniny vápníku mohou přispět k tvorbě kamenů v ledvinách a žlučníku. Hromadění toxinů může přispět k rozvoji obezity, vysokého krevního tlaku a celulitidy. Překyselení těla může také podporovat tvorbu cholesterolu a aterosklerózy, což může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění a mrtvice.

3. Ztráta přirozené imunity vůči infekčním chorobám

Od běžného nachlazení až po vážnější infekce, jako je zápal plic nebo sepse, může překyselení ovlivnit schopnost těla účinně se bránit infekcím.

Pro úpravu acidózy a obnovení správné acidobazické rovnováhy v těle může pomoci minerální nápoj AcidoFit. Tento nápoj obsahuje minerály, které mohou pomoci neutralizovat kyselé prostředí a podpořit zdraví organizmu.

Rizikové faktory a spouštěče překyselení

 • chronický stres a nedostatek spánku,
 • nevyvážená strava a dieta s převahou kyselých potravin,
 • vlivy prostředí a toxiny,
 • chronická onemocnění a užívání léků (např. osteoporóza, ledvinové problémy).

Jak se projevuje překyselení organismu?

Příznaky překyselení organismu jsou individuální. Na pozoru byste se však měli mít v těchto případech:

1. Zvýšená únava a slabost

Vaše energie klesá a běžné denní činnosti vám způsobují potíže? Překyselený organismus může způsobit, že se cítíte vyčerpaně i bez zjevných důvodů. Dokonce můžete mít problémy se soustředěním.

2. Zhoršená imunita a náchylnost k nemocem

Nevyrovnané pH v organismu má někdy za následek oslabení imunitního systému. Pokud se často cítíte nemocný, jste náchylný k infekcím jako chřipka a nachlazení je to pravděpodobně i váš případ.

3. Problémy s trávením a pálení žáhy

Překyselení organismu může mít negativní vliv na trávení. Vyskytuje se zejména pálení žáhy, nadýmání, zácpa nebo průjem.

4. Změny na kůži

Akné, vyrážky, suchá kůže a nezdravě působící pokožka.

5. Zhoršená fyzická kondice a svalová bolest

Máte-li překyselený organismus, můžete pociťovat svalovou únavu, křeče nebo bolest během fyzické aktivity. Vaše fyzická výkonnost je snížena a trvá déle, než se zotavíte po cvičení.

6. Změny nálady a emocionální nestabilita

Acidóza často ovlivňuje také náladu a aktuální emoční stav. Můžete se cítit podráždění, nervózní, úzkostní nebo depresivní.

7. Migrenózní záchvaty

Někteří lidé s překyseleným organismem si stěžují na náchylnost na migrény nebo bolesti hlavy.

Diagnostické metody překyselení organismu

Testování acidózy je nezbytné, neboť vám umožní získat objektivní údaje o pH organismu a poskytuje důležité informace pro podniknutí správných kroků, které vedou ke zlepšení stavu.

test prekyslenia organizmu

pH test moči

Tato metoda zahrnuje měření pH hodnoty moči. Normální pH hodnota moči se pohybuje mezi 4,6 a 8,0. Pokud je pH hodnota moči nižší než 6,0, může to naznačovat překyselení organismu.

V naší nabídce naleznete indikační papírky, pomocí kterých si jednoduše provedete domácí rychlotest. Celý proces trvá jen 40 vteřin, po kterých dostanete aktuální přehled o zakyselení vašeho organismu.

Pokud byste však chtěli získat z měření více informací, nejen pH organismu, doporučujeme využít indikační papírky schopné zároveň měřit více parametrů. Indikační papírky 3v1 3-Test pomáhají snadno a jednoduše zjistit z moči pH organismu, hladinu vylučovaného cukru a indikovat zvýšené množství vylučovaných bílkovin. Tyto všechny indikace vedou ke včasné prevenci nemocí a onemocnění a ke zdravému fungování organismu.

pH test slin

Podobně jako při testování moči, pH test slin se používá k měření pH hodnoty slin. Normální pH hodnota slin je obvykle mezi 6,5 a 7,5. Nižší hodnota může naznačovat překyselení organismu.

Krevní testy

Krevní testy také poskytují věrohodné informace o hladinách kyseliny v těle. Příkladem je měření hladiny kyseliny uhličité v krvi (CO2) nebo bikarbonátového iontu. V případě překyselení organismu mohou být tyto hladiny být referenčních hodnot.

V diagnostickém centru Metflex vám z jediné kapky krve speciálním Darkfield mikroskopem poskytneme informaci o stavu hydratace a překyselení organismu. Kromě toho získáte přehled o počátečních stádiích případných závažných onemocnění, zánětech, nedostatku vitamínů a minerálů a také o stavu vašich bílých a červených krvinek.

Proč je důležité sledovat pH organismu a ne pH přijatých nápojů a potravin?

pH organismu nezjišťujeme na základě pH přijímaného nápoje nebo stravy proto, že potrava se v těle rozkládá složitým mechanismem na rozličné látky, přičemž při daných procesech se mění i pH. Proto je důležité měřit pH moči, které odráží, co se skutečně děje v organizmu.

Věděli jste, že mnohé z potravin, které sice chutnají kyselo, se v organismu chovají jako zásada? Mezi takové potraviny patří například citron.

Jak postupovat při překyseleném organismu

Základem prevence, ale také zlepšení stavu překyselení organismu je harmonizace hladiny pH v organismu. Pokuste se upravit svůj životní styl a zejména zvažte změnu stravovacích návyků. Budete muset omezit takzvané kyselé potraviny a nahradit je zásaditými. Omezte maso a průmyslově zpracované potraviny. Pozor si dejte také na bílou mouku a cukr. Předpokládá se totiž, že právě ty dělají v organismu největší škody.

Pro snazší orientaci vám nabízíme stručný přehled:

Zásadité potraviny:

 • citrusy
 • salát
 • zelenina a ovoce
 • česnek
 • brokolice
 • banány
 • semínka
 • olivy
 • avokádo
 • rostlinné oleje
 • sušené ovoce

Kyselé potraviny:

 • alkohol
 • cukr
 • těstoviny
 • slazené nápoje
 • káva
 • vejce
 • ocet
 • sladkosti

Pitný režim je základ

Za prvé, voda pomáhá zředit a odplavovat kyseliny a toxiny z těla. Jelikož překyselený organismus může být způsoben nadměrným příjmem kyselin z potravy nebo metabolickými poruchami, pití vody je důležité pro zředění těchto kyselin a jejich odstranění z těla prostřednictvím moči a potu.

Udržet organismus dostatečně hydratovaný pomůže osvěžující hypotonický nápoj Hypofit. Doplní vám prospěšné minerály a vitamíny skupiny C a E.

Voda také pomáhá udržovat správnou rovnováhu pH v těle. Kromě toho, voda je nezbytná pro správnou funkci orgánů. Pomáhá udržovat zdravou činnost trávicího systému, krevního oběhu a lymfatického systému. Také se podílí na udržování tělesné teploty a podporuje mozkovou činnost. Doporučuje se pít alespoň 8 sklenic vody denně.

Vyhledejte odborníka na výživu

Ve spolupráci s výživovým poradcem z centra Metflex budete mít možnost získat nejen přesnou diagnózu překyselení organismu, ale také vypracovat efektivní plán na její kompenzaci.

Náš výživový poradce vám pomůže identifikovat potraviny, které přispívají k překyselení organismu a navrhne vhodné změny stravy a životního stylu, abyste dosáhli optimální rovnováhy pH. V případě zájmu si můžete rezervovat termín jednoduše online z pohodlí domova.