Tipy na zimní sportovní aktivity, které zabaví celou rodinu
Tipy na zimní sportovní aktivity, které zabaví celou rodinu

Tipy na zimní sportovní aktivity, které zabaví celou rodinu

Tipy na zimní sportovní aktivity, které zabaví celou rodinu

Málokomu se chce opouštět teplo domova a pohodlí na gauči, avšak právě v tomto období je vhodné jít ven. Děti nejsou z cukru, a jsme to právě my, dospělí, kteří máme problém vytáhnout paty z domu.

Obsah

Vymlouváme se na špatné počasí, nechceme, aby děti onemocněly. Ale je to přesně naopak – pobyt venku za každého počasí je skvělý způsob otužování a posilování imunity.

Abyste celé svátky neseděli jen na gauči, přinášíme vám pár tipů na sportovní aktivity, které nejen udrží kondici celé rodiny, ale pokud vyberete vhodnou aktivitu, tak se i všichni zabavíte.

Jak se nenechat ničím odradit

V zimě nás odrazuje nejen chladné počasí, ale také představa oblékání se jako cibule, případně hygienické přestávky, kdy je třeba všechny ty vrstvy sundat. Vhodné zvolené oblečení je základ. Pokud jste oblečeni jako cibule a je vám přesto zima, na výlet si určitě vezměte teplý čaj v termosce a malé občerstvení. Necháte-li děti si volně hrát, budou rozvíjet fantazii, motorické a sociální dovednosti, budou lépe spolupracovat. Volná hra je dobrý reset pro hlavu. Stres a napětí potřebují ventilovat i naše děti, nejen my.

Sáňkování a boby k zimě prostě patří!

Nejoblíbenější dětskou zimní aktivitou je sáňkování. Sáňkování nevyžaduje žádné speciální pohybové schopnosti. Sáňkování mají v oblibě i ty děti, které ještě neumí chodit. Třeba mít jen funkční sáňky, nejlépe s opěradlem, a vyrazit na mírný kopec. Sáňky umíte funkčně využít v zimě i jako přepravní prostředek namísto kočárku. Děti se výborně vyřádí tažením sáněk do kopce, ale také dají zabrat i dospělým, když musí vytáhnout sáňky spolu s dětmi na kopec. Pokud si děti táhnou sáňky samy, taháním sáněk trénují zejména svou vytrvalost a koordinaci hrubé motoriky. Při spouštění často vypustíte všechny starosti pryč z hlavy.

Bobování zvládne opravdu každý

Druhá oblíbená aktivita pro děti i dospělé. Boby jsou cenově dostupné, děti se umějí na nich spustit i samy, mají brzdy, takže si umí přibrzdit, nepotřebují asistenci dospělých.

Lyžování a snowboarding pro náročnější

Mnoho rodičů odkládá lyžování na později, když bude jejich dítě starší. No nejideálnější věk na učení děti je od tří - čtyř let. Čím dříve, tím lépe. Malé děti nemají strach, pády jich tolik nebolí jako dospělého. Čím starší člověk je, strach z pádu je silnější. No ne všichni rodiče mají s dětmi trpělivost. Pro začátek stačí, vezmete-li je za mírný kopeček za domem a necháte je přivyknout si na výstroj.

Se snowboardingem začíná později, ale také to není třeba odkládat na stará kolena. Ten, komu jdou jiné sporty, má tendenci se učit rychleji, protože už má osvojené některé pohybové vzorce. Pokud jste rodiče, co nelyžují, přenechejte výuku na lyžařských instruktorů. Chcete-li se pobavit celá rodina, zaplaťte si celodenní výuku v lyžařské škole. Nejenže strávíte společný čas spolu, ale se i něco nového naučíte, nebo opravíte staré zažité chyby.

Lyžování nemusí být drahým sportem. Stačí oběhnout známé a příbuzné, zachovalou výstroj seženete dokonce iv bazaru, nemusíte hned kupovat nové lyže a lyžařky.

Běžky jako alternativa lyžování

Pokud starší dítě odmítá lyžování a na sáňkovačku se cítí už velké, běžecké lyžování je ideální alternativa. Je to oddechový sport, při kterém zapojíte celé tělo, ale zároveň si odpočinete v pěkné přírodě bez čekací doby na vlek. Běžkování je méně náročné na techniku ​​a zvládne ji skoro každý, dokonce i menší děti.

Bruslení na ledě

Pokud nemáte lyžařské středisko na dosah, ale zároveň nechcete, aby vaše dítě přišlo o zimní zábavu, vyzkoušejte bruslení na ledě. Pokud nemáte v okolí zamrzlý rybník, zkuste navštívit zimní stadion ve městě. V zimním období tam pořádají veřejné bruslení pro veřejnost. Pokud nemáte brusle, nesmuťte, často je tam půjčují za symbolický poplatek. Zatímco dívky budou preferovat elegantnější krasobruslení, kluci budou inklinovat více k hokeji. Při bruslení trénují nejen koordinaci těla, ale také trpělivost, soustředění se.

Zimní turistika

Výhodou je menší množství turistů na dané trase než v letě, protože zima a mráz je odrazují. Během turistiky mají děti příležitost si postavit sněhuláka, koulovat se se sourozenci, naučit se něco nového o spící krajině pod sněhem ao koloběhu v přírodě.

Někdy postačí i procházka po okolí, do lesa, ale vyplatí se jít i na známé turistické stezky, kde můžete obdivovat krásu zamrzlé přírody. Zimní turistika je levnou a nenáročnou alternativou k jiným aktivitám. Jen je třeba se vhodně obléct, protože na horách se rychle mění počasí.

Skitouring / „skialpinismus“

Ceny lístků ve střediscích stále stoupají, ne každý si tedy může vícedenní rodinnou lyžovačku dovolit. V době lockdownů, kdy lyžařská střediska nefungovala, to byla jediná možnost, jak si užít jízdu na lyžích. V tomto období se tento typ sportu velmi rozmohl, na svazích bylo více skialpinistů než obvykle, a jejich počet neustále roste. Skitouring je něco jako turistika na lyžích, jejímž cílem je vyšlapat na zvolený kopec a následně ten kopec zlyžovat.

Koulovačka

Koulování není sportovní aktivita, ale může být zábavnou aktivitou pro rozptýlení pro celou rodinu v zimním období. Při koulování se rozvíjí motorika a koordinace a přesnost - hod na cíl.

Pokud přece jen raději sedíte doma v teple, přinášíme vám i pár tipů jak zabavit celou rodinu v pohodlí domova.

Pro dlouhé zimní večery jsou společenské hry jako stvořené. Na trhu je jich od výmyslu světa, stačí si vybrat. V dnešní moderní době, kdy děti raději sledují pohádky v televizi, čtení knih je ideální způsob jak rozvíjet u dětí fantazii a slovní zásobu. V zimním období mají ptáčci potravu schovanou pod vrstvou sněhu, proto jim velmi pomůžete, když jim postavíte společně domeček/budku a nasypete jim ptačí zob. Udělá to radost i vám i ptáčkům.

Pečení patří k Vánocům, proč toho nevyužít a společně si upéct vánoční perníčky, podpoříte nejen samostatnost, ale i kreativitu při zdobení perníčků.

Často plánují program rodiče, oni rozhodují, co se bude dělat v daný den, ale zkuste udělat výjimku a nechte děti aby naplánovaly jeden-dva dny. Uvidíte čím vás překvapí.