Minerály

Minerály jsou esenciální látky, bez kterých lidské tělo nedokáže fungovat. Mají své nezastupitelné místo v organismu stejně jako vitamíny, tuky, cukry či bílkoviny. Tvoří až 4% celkové hmotnosti lidského těla. Je třeba je doplňovat například formou výživových doplňků. K růstu a vývoji potřebuje lidský organismus 22 druhů minerálů, které lidské tělo není schopno samo vyrobit. Je proto nutné je přijímat z potravy. Mezi nejznámější minerály v těle řadíme například vápník, železo, hořčík, zinek, draslík, sodík a jiné.

Vápník je klíčový pro zdraví kostí a zubů. Kromě toho má vliv na správné fungování svalů a nervového systému. Nedostatek vápníku může vést k osteoporóze, křehkosti kostí a zubnímu kazu. Jeho nadměrný příjem může způsobit problémy s ledvinami a tvorbu kamenů.

Hořčík podporuje zdraví svalů, nervů a srdečního systému. Je klíčový i pro metabolismus a energetické procesy. Nedostatek hořčíku může způsobit svalové křeče, zvýšenou únavu, problémy se srdcem a nervové poruchy. Nadměrný příjem může způsobit průjem a nevolnost.

Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek, které přenášejí kyslík po celém těle. Pomáhá udržovat zdravý imunitní systém. Nedostatek železa může vést k únavě, slabosti, problémům s koncentrací a zvýšenému riziku anémie. Nadměrný příjem může být toxický a způsobit vážné zdravotní problémy (například i choroby jater či srdce).

Zinek je důležitý ve více metabolických procesech, podporuje imunitní systém a má významný vliv na růst a vývoj buněk a hojení ran. Nedostatek zinku může oslabit imunitní systém, zpomalit hojení ran, vést k problémům s pokožkou a vlasy a ovlivnit chuť k jídlu. Nadměrný příjem zinku může způsobit nevolnost a zvracení.

Draslík pomáhá regulovat vodu v těle, udržovat správnou činnost buněk a podporuje zdravý krevní tlak. Nedostatek draslíku může vést ke svalovým křečím, únavnosti, nevolnosti a problémům se srdcem. Nadměrný příjem je vzácný, neboť nadbytečný draslík se běžně vylučuje přes ledviny.

Sodík stejně jako draslík pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle a je nezbytný pro správné fungování nervů a svalů. Nadměrný příjem sodíku může vést ke zvýšení krevního tlaku, zadržování vody v těle a zvýšenému riziku srdečních onemocnění. Vysoký příjem sodíku je často spojen se spotřebou příliš velkého množství soli. Solte méně.

Minerály mají v těle různé úkoly a jejich nedostatek nebo přebytek může vést ke zdravotním komplikacím. Je důležité mít vyváženou stravu, která obsahuje různorodé potraviny, abyste získali dostatečné množství všech důležitých minerálů pro správné fungování organizmu. Ale ne vždy toho lze dosáhnout a proto je třeba sáhnout po výživových doplňcích, které tyto minerály obsahují.