Kreatíny

Potřebujete zvýšit svůj výkon? Ideálním řešením je kreatin, který hraje klíčovou roli při poskytování energie svalům. Právě kreatin vás nabije novou energií. Díky tomu zvládnete trénovat déle a intenzivněji, než jste byli dosud zvyklí. Je to látka, která se běžně vyskytuje ve svalových buňkách. Během vzpírání a intenzivního cvičení pomáhá svalům produkovat energii. Z hlediska chemického složení je kreatin podobný aminokyselinám, tělo si jej dokáže vyprodukovat samo, ale v omezeném množství. Kromě zlepšení fyzických možností pomáhá svalům v regeneraci a zvyšuje produkci anabolického hormonu.

Oba druhy produktů můžete kombinovat, zvýší se tím jejich vstřebatelnost a účinnost. Ideální je užívat je ráno, před tréninkem a po tréninku. Spolu s vhodným posilovacím programem a nutnou dávkou disciplíny bude výsledný efekt vidět opravdu brzy.

Co je kreatin?

Je organická látka tvořená aminokyselinami, které se syntetizují v játrech, ledvinách a slinivce břišní. Je důležitým zdrojem energie pro svaly, zejména při krátkodobých a vysoce intenzivních cvičeních, jako jsou těžká posilovací cvičení a krátké výbuchy výkonu. Mějte na paměti, že nejlepší kreatin = čistý kreatin.

Pro koho je tedy kreatin určen?

  • Pro sportovce, kteří provádějí velmi intenzivní cvičení
  • U výbušných typů sportů jako kulturistika, vzpírání, silový trojboj, sprint, crossfit
  • Pro lidi s namáhavou mentální prací
  • Pro studenty s potřebou okamžité koncentrace
  • Pro starší lidi pro zlepšení celkové vitality organismu a funkce mozku

Kreatin monohydrát

Je nejrozšířenější formou kreatinu v doplňcích a má schopnost zvýšit zásoby kreatinu ve svalech. Tento nárůst zásob kreatinu může vést ke zlepšení výkonnosti během cvičení s vysokou intenzitou a zvýšit schopnost svalů obnovovat se po tréninku.

Nejefektivnější dávka kreatinu je 5 gramů v jedné dávce:

  • Zatěžovací fáze: 5 g kreatinu 4 – 5 krát denně během 1. týdne. Cílem této fáze je maximální nasycení svalů kreatinem
  • Udržovací fáze: 5 g kreatinu 1 – 2 x denně během 4 – 6 týdnů

Nejlepší je užívat kreatin nalačno se sacharidovým nápojem (cukry jsou důležité pro přenos kreatinu do buňky), před tréninkem a před spaním.

K čemu slouží kreatin:

  • může mít vliv na růst svalové hmoty tím, že zvyšuje objem buněk a podporuje syntézu bílkovin
  • může také zlepšit regeneraci svalů a snížit trvání času potřebného k obnově svalů po cvičení.

Při využívání kreatinu je důležité mít na paměti, že může způsobit zadržování vody v těle, což může vést k mírnému přírůstku hmotnosti. Proto je důležité doplňovat kreatin s dostatečným příjmem vody a konzultovat jeho užívání s odborníkem, zvláště pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.