Vitamíny

B-komplex, vitamín C, D, D3, zinek, selen a mohli bychom pokračovat. Vitamíny jsou živiny nezbytné pro správné fungování organismu. Každý má jiný význam, každý je důležitý a má v těle své nezastupitelné místo. Jejich nedostatek může vést ke zdravotním komplikacím, proto je dobré zvážit, zda vaše tělo aktuálně nepotřebuje nějaké vitamínové doplňky.

Hledáte vitamíny na únavu, vitamíny na imunitu či vitamíny na mozek?

B-komplex vitamínů může být prospěšný při různých situacích, jako je stres, únava, zvýšená fyzická aktivita, metabolické poruchy nebo zvýšená potřeba vitamínů během těhotenství nebo kojení. Ten náš obsahuje konkrétně:

 • Vitamin B1 (thiamin) - zásobování buněk energií.
 • Vitamin B2 (riboflavin) - antioxidant, který ochraňuje buňky před vlivem nežádoucích toxinů.
 • Vitamin B3 (niacin) - trávení přijatých sacharidů, lipidů a proteinů, tvorba energie.
 • Vitamin B5 (kyselina pantotenová) - snižování vyčerpání a únavy.
 • Vitamin B6 – přispívá k normální psychické a nervové činnosti, ke snížení míry stresu, únavy a vyčerpání (vitamín na mozek).
 • Vitamin B7 (biotin) – trávení lipidů, proteinů a sacharidů a důležitý je pro tvorbu energie.
 • Vitamin B9 (folát, kyselina listová) – snižování únavy a vyčerpanosti (vitamín na mozek). Má pozitivní vliv na imunitní systém.
 • Vitamin B12 (kobalamin) – správné fungování nervové soustavy, psychiky, tvorba červených krvinek, přeměna živin z potravy na využitelnou energii.
 • Vitamin C – správné fungování imunitního systému během intenzivní tělesné námahy a po ní a také působí jako antioxidant v boji proti volným radikálům.
 • Vitamin E – přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem.

Vitamin C

Nedostatek vitamínu C, také známého jako kyselina askorbová, může mít výrazný vliv na zdraví. Tento vitamín je klíčovým hráčem v mnoha funkcích vašeho organismu včetně podpory imunitního systému, tvorby kolagenu, absorpce železa a antioxidačních účinků. Jeho nedostatek se může projevit i vysokou hladinou mědi v organismu, můžete zpozorovat srdečně-cévní problémy, v případě poranění se vám mohou déle hojit rány, ale také se snižuje odolnost vůči stresu. Vitamin C byste měli pravidelně doplňovat, abyste jej měli dostatek celoročně. Pokud to nejde ze stravy, doporučujeme vitamin CÉ v prášku.

Vitamin D3

Získat lze zejména ze slunce nebo tučných ryb. Ale co v zimě? Když slunce svítí jen zřídka ai jeho intenzita je slabá? Tehdy je dobré vitamín D3 doplňovat pomocí výživových doplňků. Má nezastupitelné místo pro aktivitu imunitních buněk, čímž přispívá ke správnému fungování imunitního systému. Vitamin D3 – vitamin pro imunitu, je ale důležitý také pro správné vstřebávání a využití vápníku a fosforu, což prospívá zubům a kostem.

Zinek a selen – vitamíny na imunitu

 • Zinek – přispívá k normální funkci imunitního systému a procesů, které ovlivňují obranyschopnost organismu. Další benefity zinku: pomáhá udržet zdraví pokožky, vlasů a nehtů, chrání buňky před oxidačním stresem a přispívá k plodnosti, správné reprodukční funkci a k udržení normální hladiny testosteronu v krvi.
 • Selen – chrání buňky před oxidačním stresem. Stejně jako zinek i selen přispívá ke správnému fungování imunitního systému. Má i jiné benefity: pomáhá udržovat zdravé vlasy a nehty a také přispívá ke správné spermatogenezi.

Pokud vám organismus dává nějaké signály o nedostatku něčeho, je dobré pouvažovat o vitamínových doplňcích nejen jako o prostředku k posílení denního příjmu živin, ale také jako o strategii podpory konkrétních oblastí vašeho zdraví a fyziologických funkcí v těle.