Chcete hubnout o život, ale nemáte dostatečný příjem bílkovin? Podívejte se, co vám hrozí
Chcete hubnout o život, ale nemáte dostatečný příjem bílkovin? Podívejte se, co vám hrozí

Chcete hubnout o život, ale nemáte dostatečný příjem bílkovin? Podívejte se, co vám hrozí

Chcete hubnout o život, ale nemáte dostatečný příjem bílkovin? Podívejte se, co vám hrozí

Viac ako 2 miliardy ľudí na celom svete trpia v súčasnosti nadváhou. Čo sa týka Slovenska, nadváhu má viac ako polovica dospelých obyvateľov – a tieto čísla každoročne rastú... Nadváha so sebou prináša zvýšené riziko vzniku porúch pohybového aparátu, výskytu srdcovo-cievnych ochorení a rakoviny.

Obsah

O nadváze mluvíme tehdy, když má BMI (Body Mass Index - Index tělesné hmotnosti) hodnotu mezi 25-30, zatímco obezita je definována při hodnotě BMI nad 30. 1, 2

Více než 80% dnešních teenagerů má nedostatek fyzické aktivity. Sedavý způsob života má vliv nejen na jejich životní návyky, ale i na jejich zdraví. Studie rizikových faktorů vyšší tělesné hmotnosti u teenagerů ve věku 13-14 let prokázala, že v závislosti na sociálním zázemí a pohlaví mohou špatné návyky teenagerů (nadměrné trávení času u obrazovek, vynechávání snídaně, absence sportovní aktivity) souviset s přírůstkem tělesné hmotnosti.

Nadváha a obezita u této generace je globálním problémem veřejného zdraví, protože tato kategorie obyvatelstva je vystavena riziku výskytu zdravotních problémů v dospelosti.1, 3

Jaké obavy mají lidé v souvislosti se svou váhou?

Podle průzkumu se až 48% světové populace obává vlastní nadváhy ve vyšším věku (Euromonitor International, 2020). Většina lidí si dnes uvědomuje rizika nadměrného přírůstku hmotnosti a zajímá se o své zdraví a o to, jak se cítí. Dvouletý průzkum ukázal, že v letech 2015-2016 se mnohem více lidí pokoušelo zhubnout oproti lety 2007-2008 (téměř 50% dospělých Američanů). 4

V létě chtějí mnozí z nás upravit svoji váhu, protože se chceme ve svém těle cítit fyzicky i emocionálně dobře.

Jaké výrobky mohou při regulaci hmotnosti pomoci?

Na trhu produktů zaměřených na úpravu hmotnosti rozeznáváme dvě kategorie:

  • Výrobky na hubnutí - jsou určeny pro lidi, kteří chtějí zhubnout bez cvičení. K benefitem těchto produktů patří částečné nebo úplné nahrazení jídla s cílem snížit kalorický příjem, často jsou bohatým zdrojem proteinů a vlákniny.
  • Výrobky cílené výživy - jde o výživové doplňky zajišťující dostatek živin během cvičení. O tyto výrobky zájem veřejnosti neustále roste.


Jaké druhy výrobků na hubnutí známe?

Za poslední rok byly hlavními náhradami jídla nápoje se složkami na snížení hmotnosti, představovaly 55% všech prodaných produktů na regulaci hmotnosti.

Nejžádanější byly nápoje nahrazující jídlo v Asijsko-pacifické oblasti (49% prodeje, Euromonitor, 2020). Většina nápojů na hubnutí obsahuje proteiny (74%, přičemž 38% z nich obsahuje více než 10% proteinů).

Zbytek výrobků na regulaci hmotnosti představuje 45% potravin (tyčinky, snídaňové cereálie, pekárenské produkty) - 88% z jejich obsahuje také proteiny.

Zdá se, že většina produktů na hubnutí obsahuje proteiny. Jak je vnímají lidé?

Mnozí věnují stravě při hubnutí větší pozornost. Někteří zvyšují příjem bílkovin vysoce bílkovinný dietou. Až 70% populace zná důležitost dostatečného množství denního příjmu bílkovin (FMCG Gurus, 2018).

Proč jsou při regulaci hmotnosti bílkoviny klíčovou složkou potravy?

Bílkoviny ve stravě přinášejí následující výhody:

  • Zasytí - tato schopnost bílkovin pomáhá udržovat správnou tělesnou hmotnost;
  • Bílkoviny zvyšují energetický výdej;
  • Podporují přírůstek svalové hmoty - bílkoviny obsahují všechny esenciální aminokyseliny, včetně Leucinu, jehož úkolem je syntetizovat svaly. Bílkoviny také snižují ztrátu čisté svalové hmoty. 5, 6, 7


Mléčné bílkoviny jsou ideální pro dietu na regulaci hmotnosti, protože mají vynikající aminokyselinový profil.

Na trhu stoupá poptávka po výživových doplňcích pro aktivní životní styl, na úkor výrobků na hubnutí bez cvičení. Proč?

Výživové doplňky pro aktivní životní styl jsou součástí sportovní výživy, a zájem o sportovní výživu stále roste (Euromonitor, 2020). Výživové doplňky pro aktivní životní styl lze definovat jako "životní styl s primárním cílem optimalizovat fyzický i duševní výkon". 8

V minulosti byly výrobky na regulaci hmotnosti určené pro lidi s nadváhou. Dnes si lidé chtějí udržet svou váhu a chtějí zůstat fit, protože sport a výživa jsou uznávanými pilíři zdraví a přispívají k rovnováze aktivního života. Lidé vyhledávají funkční potraviny plné živin, například i bílkovin. 32% dospělé populace ve věku mezi 45-54 let, považuje osobní fyzickou zdatnost za důležitou součást své identity. 9

Potraviny aktivní výživy jsou většinou takové, které lze zkonzumovat kdekoliv - proteinové koktejly, proteinové tyčinky, pudinky, kaše, dezerty apod.

Proteiny jsou při regulaci hmotnosti klíčovou složkou. Doporučují se při zdravém snižování, udržování i zvyšování hmotnosti.

Je hubnutí klíčovým úkolem sportovní výživy?

Snížení hmotnosti je klíčovou rolí sportovní výživy ve formě vysokoproteinových produktů (hlavně nápojů). Průzkum ukazuje, že důvody konzumace sportovní výživy se u mužů a žen liší (Euromonitor, 2019).

  • 36% žen a 26% mužů konzumuje produkty sportovní výživy s cílem snížit svou hmotnost;
  • 37% žen a 45% mužů konzumuje produkty sportovní výživy s cílem posílit a vyrýsovat svaly.
    Ženy mají tendenci více hubnout než muži, pro které je síla a velikost svalů důležitější. 10


Jsou bílkoviny prospěšné i při přibývání?

Kromě hubnutí nebo nabírání svalové hmoty, mohou někteří lidé potřebovat zkrátka přibrat - například senioři nebo lidé trpící podvýživou. Na udržení hmotnosti a při prevenci sarkopenie (progresivní ztráty svalové hmoty) se doporučuje užívat výživné proteinové nápoje.

 ____________________________________________________________________________________

 

ZDROJE:

[1] WHO, 2020. Obesity and overweight. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight (consulted on 06.18.2020)

[2] https://www.opoisteni.sk/poistny-trh/poistne-produkty/nadvahu-ma-viac-ako-polovica-obyvatelov-slovenska/c:20448/

[3] WHO, 2019. To grow up healthy, children need to sit less and play more. https://www.who.int/news-room/detail/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more (consulted on 06.18.2020)

[4] Guignon N., et al., 2019. En 2017, des adolescents plutôt en meilleure santé physique mais plus souvent en surcharge pondérale. Direction de la recherche, des études, de l’évaluation et des statistiques. Volume 1122, August 2019. Pages 1-6. https://drees.solidarites-sante.gouv.fr/IMG/pdf/er1122.pdf (consulted on 06.18.2020)

[5] Paddon-Jones, E. Westman, R.D. Mattes, R.R. Wolfe, A. Astrup, M. Westerterp-Plantenga, 2008. Protein, weight management, and satiety. The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 87, Issue 5, May 2008, Pages 1558S–1561S. Pub May 01, 2008. https://doi.org/10.1093/ajcn/87.5.1558S (consulted on 17.06.2020)

[6] Soenen S., Westerterp-Plantenga, Margriet S., 2008. Proteins and satiety: implications for weight management. Clinical Nutrition and Metabolic Care. Vol 11:6, 747-751. Pub November 2008. https://doi.org/10.1097/MCO.0b013e328311a8c4 (consulted on 17.06.2020)

[7] Tappy, 1996. Thermic effect of food and sympathetis nervous system activity in humans. Reprod Nutr Dev. 36(4):391-7. Pub 1996.

[8] Euromonitor International, 2016. Passport. What is “Active Nutrition” and how can health and wellness players leverage the concept?

[9]  Mintel, 2019. Optimum nutrition launches products geared towards adults 40%.

[10] Euromonitor, December 2018. PassportNew Visions of Weight Management: A 2018 Update on Trends and Innovations.