DLPA - jediné účinné přírodní analgetikum
DLPA - jediné účinné přírodní analgetikum

DLPA - jediné účinné přírodní analgetikum

DLPA - jediné účinné přírodní analgetikum

Látka, která nejen, že dokáže ulevit od bolesti, ale má také příznivý vliv na zlepšení paměti a učení, zároveň má výrazné antidepresivní účinky.

Obsah

Endorfin silnější než heroin

Co je vlastně endorfin? Pojďme trošku do historie...

V letech 1968 – 1971 Dr. Solomon Snyder a Dr. Candace Petrová z biochemické laboratoře Johns Hopkins University v Baltimore učinily významné objevy, kterými se zapsali do historie medicíny. Objevili totiž, že lidské tělo, jmenovitě mozkový kmen, dokáže z běžných živin vyrábět celou řadu omamných látek, z nichž některé jsou mnohem silnější než laboratorně vyráběný morfin či heroin.

Těmto tělu vlastním opiátům dali název endogenní morfiny – endorfiny. Tisíciletá zkušenost lidstva, že opiáty získané z rostlin spolehlivě potlačují bolest, tlumí hlad, vyvolávají euforické pocity a podporují spánek, byla náhle konfrontována s cílem, kterému slouží endorfiny v těle. Všechny tyto úkoly naplňují stejně, avšak u různých lidí a za různých okolností ne vždy zcela spolehlivě a ne podle potřeby.

Jak souvisí látka DLPA s endorfiny?

Objev látky DLPA uskutečnil biolog Dr. Brian Meyers z univerzity v Delaware, který začal intenzivně testovat různé živiny, aby zjistil, zda některé z nich dokážou činnost enzymů rozkládajících endorfiny a enkefaliny utlumit, a tím jejich účinnost zesílit a časově prodloužit.

A tak v roce 1973 objevil, že takovou schopnost vykazuje vzácná forma aminokyseliny fenylalaninu D-fenylalanin, který produkuje výhradně námel parazitující na obilných klasech.

DLPA potlačuje bolest bez ohrožení zdraví

V důsledku těchto nových poznatků se pozornost mnoha lékařů upřela na DLPA jako na prostředek, který potlačuje bolest a přitom nemůže ohrozit zdraví pacienta. Obzvlášť velký zájem vzbudil DLPA u gastroenterologů a kardiologů, kteří se ve své praxi nejčastěji setkali s trvalými následky dlouhodobého užívání tradičních analgetik.

Vyvstává mnoho otázek ...

V souvislosti s unikátními vlastnostmi DLPA a dlouhodobou zkušeností s jejím užíváním, napadne člověku mnoho otázek:

  • Potlačuje DLPA každou bolest, i tu nejsilnější?
  • Je užívání skutečně naprosto bezpečné? Funguje u každého člověka?
  • Jaký jiný prospěch zdraví člověka přináší?
  • Proč se už DLPA nestal regulérním lékem proti bolesti?

DLPA působí jen proti tzv. chronické bolesti

Chronická bolest je bolest, která přetrvává nejméně 10 dnů, zpravidla však déle. Může být pociťována bez přerušení nebo s přestávkami. Typickým příkladem je bolest kloubů nebo páteře zapříčiněná revmaticko-artritickými změnami nebo bolest, kterou vyvolává zhoubné nádorové onemocnění.

DLPA má schopnost potlačit přetrvávající bolest jakékoli intenzity. DLPA však nelze nasadit při bolesti pocházející z vnitřních orgánů, pokud není příčina takové bolesti zcela objasněna. Kdybychom se pořezali do prstu, nebo si během užívání DLPA vykloubíme kotník, signálová bolest, která nám hlásí tuto nehodu, nebude utlumena.

Tak si to shrňme

K typickým účinkům DLPA patří:

  • potlačení bolesti a depresivních stavů,
  • vzbuzení pocitu větší energie,
  • snížení otoků kloubů,
  • pozitivní vliv na nervový systém a psychiku (je prekurzorem dopaminu, látky zlepšující náladu)
  • potlačuje nadměrnou chuť k jídlu,
  • povzbuzování mozkové tkáně k tvorbě látek endorfinů a enkefalinů v centrální nervové soustavě,
  • potlačuje činnost enzymů, které tlumí činnost endorfinů, čímž prodlužuje jejich působení,
  • podporuje mentální bdělost (přeměňuje se na noradrenalin, hormon mentální bdělosti),
  • podporuje učení a paměť,
  • DLPA nejprve utlumují činnost enzymů, aby se opiáty dostaly v plné síle do akce proti bolesti. K tomu dochází až po 12 a více hodinách od podání první dávky přípravku.

Třeba také vědět, že utlumovat činnost enzymů nelze donekonečna az praktického pohledu to ani není třeba. DLPA je tedy nutné po 8–11 dnech soustavného užívání na čas vysadit, přičemž zvýšená činnost endorfinů se všemi důsledky přetrvává po vysazení několik dní i týdnů.

Proč tedy není DLPA lék?

Existuje několik důvodů, proč se DLPA nemůže stát regulárním léčivem bolestí. Především jde o právní a obchodní překážku. Jako autentický přírodní produkt nemůže být přípravek patentován a registrován jako lék.

Navíc se více než čtvrt století vyráběl a distribuoval jako doplněk stravy, přičemž patent na technologii výroby hlavní složky přípravku, D-fenylalaninu, má ve vlastnictví jediný výrobce na světě.

Přičteme-li okolnosti, že režim užívání DLPA je mnohem náročnější než užívání běžných analgetik a náklady na výrobu běžných analgetik jsou nepoměrně nižší a zisky z jejich prodeje jsou mnohem vyšší než u DLPA, je bezpředmětnost kandidatury DLPA na oficiální léčivo zřejmá.

Jak již bylo uvedeno, DLPA zvládne i bolesti, které doprovázejí terminální stadium rakoviny.

Přesto se v těchto případech užívá spíše výjimečně. Je to proto, že v těchto případech je užití morfinu spolehlivější a při jeho podávání se již nezohledňují nežádoucí vedlejší účinky.

Kromě toho vysoké procento onkologických pacientů má primárním nádorem nebo metastázami natolik poškozený mechanismus vstřebávání a látkové přeměny, že jejich organismus nemusí DLPA optimálně zpracovat a využít. Proto optimální analgetický efekt DLPA lze v plné míře využít právě u osob postižených revmatoidní artrózou a poúrazovými stavy pohybové soustavy.


(*1) Vedle dnes popsaných 22 typů endorfinů patří k tělesným opiátům dynorfin, enkefaliny a anandamidy. Enkefaliny, které jsou složením velmi blízké endorfinům, jsou k nim i často zařazovány. Z hlediska účinku proti bolesti jsou enkefaliny nejefektivnější ze dvou důvodů – jejich množství v těle je nejvyšší a mohou působit v celé nervové soustavě, zatímco ostatní opiáty působí pouze v mozku. (**2) Rovněž lidé, kteří dlouhodobě užívají běžná analgetika, na DLPA reagují zpravidla méně výrazně.