Home office - jak se z něj nezbláznit
Home office - jak se z něj nezbláznit

Home office - jak se z něj nezbláznit

Home office - jak se z něj nezbláznit

Práce z domu nebo oblíbený název z anglického překladu home-office nabral během posledního roku na oblíbenosti. Důvod je prostý - pro mnoho firem je to jediná možnost, jak během celosvětové pandemie způsobené onemocněním Covid-19 udržet zaměstnanců v pracovním "nasazení" a udržet firmu aktivní, v některých případech zmírnit případné ztráty ze zisku.

Obsah

Na první pohled se může zdát, že jestli sedíte za počítačem v kanceláři nebo doma např. v obývacím pokoji, je to tentýž případ. Opak je však pravdou a některé věci, které ve svém zaměstnání za standardních podmínek berete jako samozřejmost, doma vynecháváte a možná si to ani neuvědomujete.

Samozřejmě zdraví je na prvním místě a proto je logické, že možností pracovat z domu a vyhýbat se fyzickému kontaktu s kolegy, zákazníky či obchodními partnery eliminujete riziko nákazy virem. Zároveň však minimalizací pohybu své tělo vystavujete jiným vlivům, které mohou mít v konečném důsledku negativní vliv na vaše zdraví. Možná se vám bude zdát věta "pohyb je zdravý" jako "klišé", ale právě během aktuálních opatření a omezení pohybu jako takovém je důležité ho nezanedbávat.

6 věcí, kterým se vyhnout při práci z domu

1. Hýbejte se

Ano, zní to nelogicky, když sedíte doma za počítačem a máte pracovat. Nicméně cesta do práce, ať už autem, autobusem či kolem, cesta na obchodní schůzku, návštěva kanceláří kolegů - veškerý tento pohyb, který je za běžných okolností samozřejmostí, nyní absentuje a nahrazuje jej online setkání nebo tzv. video call. Při práci z domu je jistě vhodné, pokud si uděláte přestávky klidně i každých 25 - 30 minut. Ať už se projdete po bytě, domě, po zahradě, nebo si půjdete na 5 minut ven opotřebovány "či uděláte pár kliků a dřepů, vaše tělo se vám určitě poděkuje. Kromě toho, že rozhýbete kosti, střeva, svaly - okysličíte mozek a bude vám to i lepší pálit.

Tip: pokud máte delší telefonát, postavte se a procházejte se při něm po bytě.

2. Dodržujte pitný režim

Dodržování pitného režimu je téma, která není spojena pouze s prací z domu. Lidé mají obecně problém vypít alespoň minimální doporučené množství tekutin. Tato pro tělo důležitá aktivita je bohužel velmi podceňována a mnoho lidí si neuvědomuje její následky. Pohár - ideálně co největší - položený na pracovním stole, který vás podvědomě nutí pít je určitě skvělým motivátorem, abyste přijímali dostatečné množství tekutin.

Tip: čistá voda je nejzdravější - toto tvrzení samozřejmě vyvracet nejdeme, ale doporučujeme vyzkoušet i hypotonický nápoj HypoFit, který vám pomůže udržet tělo hydratované a přidá do těla potřebné vitamíny.

3. Určitě si časový harmonogram

Pokud máte z firmy přesně naordinovaných harmonogram jako byste byli reálně v kanceláři, je to ten lepší případ. Mnoho pracujících však při volné ruce hledá různé jiné aktivity, posouvá svou práci na pozdější hodiny během dne, v horších případech na večerní či noční hodiny. Proto je důležité určit si přesný harmonogram práce, abyste neodcházeli od rozpracovaných úkolů a tím zbytečně nesnižují účinnost své práce, kterou tak budete dělat déle.

Tip: pokud máte problém se soustředěním, můžete vyzkoušet např. přírodní stimulant Taurin, který je právě vhodný při práci vyžadující neustálé soustředění.

Muž, ktorý je v strese, má veľa práce

4. Využívejte denní světlo

Nastavte si židli tak, abyste využívali co nejvíce denního světla a v rámci možností nemuseli používat světlo doma. Kromě toho, že ušetříte peníze za elektriku, potěšeno budou i vaše oči, pro které je denní světlo mnohem příjemnější a přirozenější. Pokud to vaše práce dovoluje, snažte se práci dokončit čím dříve, abyste neinklinovali k větě sezení za počítačem ve večerních, nebodaj v nočních hodinách. Ozařování z monitoru, zejména v noci a bez vedlejšího světla, může mít negativní dopad na zdraví vašich očí a navíc si tím krátí noc a zhoršujete kvalitu spánku.

5. Seďte přirozeně

Vyložené nohy na stole, laptop na kolenou a vykřivení páteř je snad nejhorší možná kombinace na práci a na soustředění. Pracovní stůl, ať už v obývacím pokoji, kuchyni, nebo pracovně si přizpůsobte tak, abyste seděli pohodlně a hlavně přirozeně.

Tip: pro zdravé sezení doporučujeme využívat i gymnastický balón. Při sezení na míči eliminujete špatné ohýbání páteře a navíc zapojujete více svalů než jen ty sedací. Klidně po jistém čase můžete střídat míč se židlí.

Muž, ktorý pracuje pri počítači a sedí na fit lopte

6. Oddělte si čas na jídlo a čas na práci

Pokud již máte na plánu snídaně, svačinu či oběd, vytvořte si na něj čas a prostor. Jedení při práci není úplně vhodná aktivita zejména z hlediska stresu a následného trávení. Multitasking je sice oblíbený a v aktuální rychlé době někdy nezbytný, ale zkuste jej praktikovat v jiných směrech. Jedení by mělo zůstat příjemným a klidným zážitkem s minimalizací vedlejších okolností. Koneckonců, za normálních okolností, když chodíte z práce na menu, také si s sebou neberete počítač, ale hledáte ideální místo na oběd.