Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Jsou potřebné doplňky výživy na ochranu pohybového aparátu? Co by měla obsahovat správná kloubní výživa?
Jsou potřebné doplňky výživy na ochranu pohybového aparátu? Co by měla obsahovat správná kloubní výživa?

Jsou potřebné doplňky výživy na ochranu pohybového aparátu? Co by měla obsahovat správná kloubní výživa?

Jsou potřebné doplňky výživy na ochranu pohybového aparátu? Co by měla obsahovat správná kloubní výživa?

Mládí a vitalita do značné míry závisí na dobrém stavu kloubů a kostí. Nezapomínejte...díky zdravému pohybovému aparátu se můžete svobodně pohybovat.

Obsah

V dnešní době je výrazně široká nabídka výživových doplňků, pomocí kterých je možné ovlivnit nebo vyřešit různé zdravotní problémy. Podobně je to i s doplňky na ochranu a regeneraci pohybového aparátu.

Je vůbec třeba tyto doplňky užívat? Pomohou ovlivnit zdravotní stav? Co by měl takový výživový doplněk obsahovat? Čtěte dál a dozvíte se více ...

Na zodpovězení nejčastější otázky - zda jsou vůbec potřeba výživové doplňky na ochranu a regeneraci pohybového aparátu - si pomůžeme základy z anatomie. Kloub je pohyblivé spojení dvou nebo více kosti, který je neustále namáhán strerotypným pohybem, sportem nebo prací s jednostranným zatížením.

Regenerační schopnosti se zhoršují věkem, příliš velkým zatížením a hlavně podcenění nebo žádnou regenerací.

Koncové části kostí tvoří chrupavka vyživována pomocí kloubní tekutiny.

Je důležité, aby měl kloub dostatek této tekutiny a aby obsahovala látky potřebné k regeneraci chrupavky. Za takových okolností se chrupavka dokáže zvýšené zátěži přizpůsobit a následně i regenerovat. Také musí být splněny i další faktory - zdravý, správný pohyb a nepřetěžování.

Hypermobilita, špatné pohybové stereotypy nebo chybějící regenerace způsobí narušení výživy chrupavky, což může vést až k tvorbě artrózy. Pokud je chrupavka poškozena artrózou, nedokáže zregenerovat jako například kost nebo sval.

Proto je velmi důležitá prevence - nejen u aktivních sportovců, ale iu těch rekreačních, či běžných lidí. Většina z nich se totiž setká s doplňky výživy, až když začnou pociťovat bolest, omezení pohybu nebo po úrazu. V takových případech je již však často pozdě, protože byla podceněna prevence a regenerace.

Prevence

Kloubní výživa pomáhá regenerovat vaziva, šlachy, zlepšuje celkovou pohybovou schopnost. Aby byl zajištěn nejlepší účinek, je třeba aby obsahovala vyvážený poměr účinných látek - chondroprotektiv.

Mezi základní a nejdůležitější látky patří hydrolyzát želatiny, který je důležitý pro syntézu vlastního kolagenu. Kvůli lepšímu vstřebávání je zapotřebí i obsah vitamínu C. Další účinnou látkou je glukosamin sulfát, který posiluje strukturu chrupavky, zvyšuje její odolnost stimuluje tvorbu nové chrupavky.

Pro zlepšení mechanické elasticity a pružnosti chrupavky slouží chondroitin sulfát (žraločí chrupavka) tím, že v chrupavce váže vodu. Správnou kombinací těchto látek zajistí tu nejlepší výživu pro klouby.

Gelo-3 complex je výživový doplněk, který obsahuje všechny uvedené důležité látky. Navíc je obohacen o vitaminy skupiny B, které zlepšují synergický účinek a vstřebatelnost.

Při dávkování je důležité dodržet pravidelnost - v případě prevence stačí jedna dávka nalačno jednou za den. Při pociťování bolesti, po úrazu nebo během rehabilitace třeba dávkovat 2-krát za den.

Mezi další chondroprotektiva patří MSM (Metylsulfonylmetan). Je to přírodní minerál pro krásu a pevnost kloubů. Má silný protizánětlivý účinek, podporuje využití vápníku a má důležité uplatnění při tvorbě kolagenu. Ten je potřebný pro správné utváření chrupavčité a kostní tkáně.

Na závěr jen jednoduchý tip - nezapomínejte na prevenci, regeneraci a hlavně zdravý a pravidelný pohyb.