Mýty o bílkovinách

Mýty o bílkovinách

Ve sportovní výživě je množství polopravd a mýtů, které nás uvádějí do omylů při správném dodržování stravovacích návyků, zvýšení svalových přírůstků nebo odbourání přebytečného tuku.

 

1. Čím více bílkovin přijímáte, tím lépe 

Mnozí cvičenci konzumují stále více a více bílkovin. Ano, bílkoviny jsou základní stavební složkou při budování svalové hmoty a jsou velmi potřebné i při různých enzymatických procesech a tvorbě protilátek, ale strava s příliš vysokým příjmem bílkovin je často neefektivní a jde na úkor rovněž nezbytných sacharidů a zdravých tuků. Aby vám svaly rostly, je vhodné soustředit se i na příjem cukrů, protože ty spolu s bílkovinami působí při mnoha procesech synergicky, a také na přiměřený příjem tuků, které jsou důležité například i pro vytvoření vhodnějšího hormonálního prostředí. 

2. Není důležité, z jakého zdroje bílkoviny pocházejí

Není to pravda, protože bílkoviny mají různé biologické hodnoty a rozdílnou rychlost vstřebávání. Biologická hodnota představuje zastoupení a vzájemné poměry jednotlivých aminokyselin. Plnohodnotné bílkoviny jsou ty, které obsahují všechny tzv. esenciální aminokyseliny. Obecně mají vyšší biologickou hodnotu bílkoviny pocházející ze živočišných zdrojů.
Co se týče rychlosti vstřebávání, existují rychleji a pomaleji bílkoviny. Mezi rychleji patří například, syrovátkové bílkoviny, vaječné bílky, některé druhy rýb.Medzi pomaleji můžeme zařadit kazeinového proteiny, maso nebo celé vajíčka. Ve zkratce se dá říci, že ty rychle vstřebatelné jsou vhodnější ráno a v době kolem tréninku, a pomaleji vstřebatelné jsou zase více doporučeno v průběhu dne a před spaním. 

3. Musíte přijímat 2 gramy bílkovin na 1 kg tělesné váhy 

Je to jen průměrná a orientační hodnota. Netřeba se podle ní řídit vždy a nemusíte se bát přizpůsobit si ji v situacích, kdy to může být prospěšné.

Když příjem energie celkově klesá (výraznější snížení sacharidů a tuků ve stravě), potřebujete více bílkovin a můžete přijímat i 2,5 gramu na 1 kg hmotnosti, abyste zabránili odbourávání svalových tkání. Intenzita, četnost, trvání tréninku a tréninkový objem také hrají významnou roli. Čím více a čím tvrdší trénujete, tím větší riziko odbourávání svalů podstupujete. Pokud v některé fázi trénujete 5-6 krát týdně, potřebujete více bílkovin na regeneraci poškozené svalové vláken. A naopak, pokud máte lehký tréninkový program nebo dokonce úplnou pauzu od tréninku, potřebujete bílkovin méně. Např. 1g na 1 kg hmotnosti. 

4. Aby vám narostly svaly, nutně potřebujete proteinové přípravky 

Proteinové doplňky mohou spoustu věcí usnadnit. Jsou ekonomické, chutné a pohodlné. Jejich předností je častokrát rychlá a efektivní vstřebatelnost. Můžete je použít v situacích, kdy nemáte čas na klasickou stravu. No navzdory tomuto všemu to samozřejmě může jít i bez nich. Jejich výhody jsou nesporné, ale není třeba je ani zbytečně přehodnocovat, což je často krát případ začátečníky.

5. Z bílkovin se netloustne 

Nadbytek kterékoli ze tří hlavních živin (bílkoviny, sacharidy, tuky) může způsobit hromadění a uložení tělesného tuku. Bílkoviny jsou z pohledu hromadění tukových zásob méně rizikové než cukry a tuky. Netřeba však žít v omylu, že přebytek bílkovin ve stravě má za následek jen výstavbu svalů. Nadbytek proteinů se prostřednictvím jistých procesů v těle přemění na glukózu. Ta se už pak může uskladnit ve formě tělesného tuku.