Otužování jsme vyzkoušeli na vlastní kůži: Těžké začátky, překvapivé výsledky
Otužování jsme vyzkoušeli na vlastní kůži: Těžké začátky, překvapivé výsledky

Otužování jsme vyzkoušeli na vlastní kůži: Těžké začátky, překvapivé výsledky

Otužování jsme vyzkoušeli na vlastní kůži: Těžké začátky, překvapivé výsledky

Je otužování skutečně tak prospěšné pro zdraví jak se o něm v posledních měsících mluví? My v Kompavě jsme si otužování vyzkoušeli na vlastní kůži a přinášíme vám report o tom, jak to celé vlastně vypadá. Obecně se říká, že otužování působí proti nemocem z nachlazení, alergiím, vysokému tlaku a také proti psychickým poruchám a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu. Je toto všechno skutečně pravda? Výsledek vás možná překvapí.

Obsah

Je těžké psát o něčem, co nemáme vyzkoušeno na vlastní kůži. Právě to byl důvod, proč jsme v Kompavě začali s otužováním (tedy alespoň někteří z nás). Začátky nebyly absolutně jednoduché. Začínali jsme velmi opatrně a postupně, chtěli jsme se vyhnout šoku či znechucení z otužování. Pojďme si tedy shrnout, jak s otužováním začít, jak probíhá proces otužování, co dělat po otužování, na co si dát pozor a zda samotné otužování stačí.

Jak začít s otužováním?

Nejlepší je začít s otužováním už v létě. Zní to možná vtipně, ale je to tak. Třeba začínat postupně a toto je jeden z kroků, kdy si ani tak nezvykl na studenou vodu, ale spíše na pobyt v jezeře. Přece jen, vejít do jezera s bahenním dnem je jiné než vejít do bazénu. Je proto dobré najít si nějaké místo ve vašem okolí, kde budete moci chodit pravidelně a poznávat ho. Následně tam budete chodit od léta přes podzim až do studené zimy. Voda se bude během tohoto období postupně ochlazovat a pro tělo to tedy nebude až takový šok. Kromě toho poznat jezero je důležité i proto, že dokud je voda relativně teplá, můžete si v klidu najít cestu, kudy je nejlépe do vody vejít a podobně. V studených měsících, kdy pobyt ve vodě nebývá až tak dlouhý, by na hledání cesty do vody nebyl dostatek času a snadno byste mohli přijít k úrazu.

zamrznutá voda v jazere

Na druhé straně, důležité je také připravovat na chladnou vodu. V letních měsících je na to ideální například sprchování se v postupně chladnější a chladnější vodě. Kromě toho je dobré i potírání těla vlhkým studeným ručníkem, popřípadě balíkem mražené zeleniny. Tento druhý způsob má kromě přípravy na chlad i účinek ve formě masáže těla, čímž pomáháte prokrvování cév. V chladnějších měsících je dobré i přecházení na boso po ranní orosení trávě, respektive po sněhu.

První stupeň otužování je vejít do vody a vydržet tam tak dlouhou dobu, jak je to tělu příjemné, respektive dobu, kdy to tělu začne být vyloženě nepříjemné. Nikde není přesně určeno, kolik minut má člověk ve vodě zůstat. Pokud zůstává příliš krátce, otužování nemá až takový účinek, ale na druhé straně snažit se za každou cenu vydržet nějakou předem stanovenou dobu může mít špatný efekt nejen na tělo, ale i na psychiku - člověk může prochladnout, dostat křeče či znechucení. Proto je důležité vydržet přesně tolik, kolik si tělo vyžaduje. Ze začátku se může stát, že to trochu propisky nebo naopak cestou domů si uvědomíte, že jste mohli vydržet déle. Postupem času si tělo najde ten správný bod, kdy je třeba z vody vyjít ven.

Těžké začátky máme za sebou, co teď?

Druhý stupeň otužování, když už znáte své tělo a své limity, je plavání ve studené vodě. Pochopitelně, při plavání už člověk vynakládá i fyzickou aktivitu, to znamená, že organismus se zahřívá, ale zároveň se musí přizpůsobovat studené vodě. Tím pádem je organizmus nucen vynaložit větší úsilí na to, aby se dokázal přizpůsobit momentálním podmínkám, s čím přicházejí i možná rizika. Jedním z nich může být například vyšší šance dostat křeč. Proto je nejlepší plavat ve vodě, ve které bez problémů dosáhneme na dno a můžeme se v případě nouze postavit. Stejně je dobré plavat minimálně ve dvojici a za světla. Plavání po tmě je velmi nebezpečné.

Tím pádem je organizmus nucen vynaložit větší úsilí na to, aby se dokázal přizpůsobit momentálním podmínkám, s čím přicházejí i možná rizika.

Důležitý je i proces před a po samotném otužování. Například před otužováním je dobré si dát teplé lehké jídlo. Skvělá volba v tomto případě je například polévka, kterou si dáte před odchodem z domu. Já jsem si zvykl dávat proteinový hovězí vývar, který mě zahřál a dodal mi energii.

Jsme na místě. Poslední minuty před otužováním - nyní je čas svléknout se do plavek a připravit se do vody. Tento proces je jednodušší, pokud je bezvětří. Počasí však zatím ovládat neumíme a vítr nás přece neodradí :) Je dobré mít s sebou termo boty do vody, které nás ochrání nejen před studenou vodou, ale i před různými nečistotami jako sklo, větve, kamínky ... Kromě bot je důležité mít i čepici, hlava musí vždy zůstat v teple. Termo rukavice mohou i nemusí být, záleží to na vás. Někteří rukavice nepoužívají a ruce neponořovat vůbec, jiní si je dávají pod podpaží a dalším chlad na prstech nevadí. V případě plavání však rukavice doporučujeme.

Před vstupem do vody je dobré se zahřát, což může být docíleno krátkým 200 - 300 metrovým během (samozřejmě už jen v plavkách) a také je dobré se rozdýchat. Jsou různé metody dýchacích cvičení, my jsme nejčastěji zkoušeli metodu Wima Hofa. A pak - šup do vody.

Při otužování je důležitá zejména psychika a klidná mysl

Jak jsem již psal, ve vodě vydržíme přesně takový čas, jaký nám naše tělo dovolí. Nikde není napsáno, kolik je třeba vydržet, kolik je málo nebo kolik je mnoho. Také to závisí také na počasí, teploty vody nebo teploty vzduchu. Důležité je neuponáhľať se a nevzdat se napřed. Do vody třeba vstupovat s lehkou myslí a s vědomím, že je to jen studená voda, která je pro nás velmi prospěšná.

žena ktorá sa otužuje v studenej vode

Když z vody vyjdete ven, je dobré se ihned vysušit (v minusových teplotách může voda na těle začít mrznout) a obléci se. Pak doporučujeme zahřát se i zevnitř. Čaj v termosce nebo jiný teplý nápoj, jako je například zázvorový HypoFit, je velmi dobré mít připravený s sebou. Z osobní zkušenosti jsem zjistil, že mi nejvíce vyhovuje vyjít z vody, rychle se otřít, dát si teplý nápoj, obléknout se a zaběhnout si cca 1 kilometr.

Dobrý je nejen běh, ale fyzická aktivita - dřepy, výskoky, výpady, ... prostě cokoliv na zahřátí organismu. V žádném případě se však nevyplatí jít pod horkou sprchu. Toto by v podstatě znehodnotilo princip a účinek otužování tím, že by se tělo zpětně zahřálo za pomoci vnějšího faktoru.

Máme to za sebou!

Gratuluji! Zvládli jsme otužování. S otužováním lze začít v každém věku a v každém ročním období. Pokud na to chcete jít postupně, lepší je začít s mírně studenou vodou a postupně přejít na zcela studenou (začít otužovat již v létě). Nebo pokud chcete začít otužovat ihned, zkuste nejdříve studené sprchy. Samotné otužování na zlepšení zdraví a posílení imunity však nestačí. Určitě je to správný krok, ale je třeba doplňovat vitamíny a minerály i z jiných zdrojů. Třeba se zdravě stravovat, do svého jídelníčku zařadit ovoce, zeleninu, sportovat a také užívat kvalitní výživové doplňky, které dodají organismu komplex těch nejdůležitějších látek na podporu imunity i na zvládnutí momentálně světové situace z pohledu psychiky.

Co se týče mě a mého zdraví - snažím se dodržovat všechny zásady zdravého životního stylu a odkdy jsem začal s otužováním, nebyl jsem ani jednou nemocný, nepotřebuji chodit ani v zimě velmi oblečený a vím se rychleji adaptovat k prostředí.

Matúš S.