Obsah
Co způsobuje zvracení a jaké jsou jeho nejčastější příčiny?
Jak jsme již nastínili, zvracení je obranný mechanismus organismu, který se snaží vypořádat se škodlivými látkami, či reakce na individuální faktory. Zvracet dokážeme díky opačné peristaltice svaloviny trávicí trubice směrem nahoru k ústům, kdy zároveň dochází k prudkému stažení břišního svalstva. Zvracení je výsledkem reakce těla, při které se aktivuje centrum zvracení v mozku. To reaguje na podezřelé látky v trávicím traktu a spouští opačnou peristaltiku, stažení břišních svalů a uvolnění jícnového svěrače. Jaké jsou nejčastější příčiny zvracení?
- Virové a bakteriální infekce – spadají sem běžné střevní chřipky či virózy, například gastroenteritida, způsobená rotaviry, noroviry či bakteriemi jako Salmonella nebo E. coli.
- Otrava jídlem nebo toxiny – konzumace kontaminovaného jídla či nápojů vede k podráždění žaludku a následnému zvracení.
- Trávicí potíže – jako přejezení, špatně strávené jídlo, přecitlivělost či alergie na určité potraviny.
- Otrava alkoholem nebo drogami – v těle vyvolají okamžitou detoxikační reakci.
- Onemocnění trávicího traktu – jako infekce slinivky břišní, žlučníku či jater, zánět žaludku (gastritida), refluxní choroba, žaludeční vředy, bulimie či střevní neprůchodnost.
- Kinetóza – nesoulad mezi zrakovým vnímáním, náhlé změny pohybu (jako na kolotoči, v dopravním prostředku či ve výtahu) nebo poruchy vnitřního ucha mohou spustit kinetózu (cestovní nevolnost).
- Migréna – silný průběh migrény může vést až ke zvracení.
- Úrazy hlavy – meningitida, otok či nádor mozku spouští vlnu tlaku na centrum zvracení, přičemž takové stavy vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.
- Nežádoucí reakce na léky – vedlejší účinky některých léků jako například antibiotika, cytostatika či analgetika, mohou vyvolat nevolnost a zvracení.
- Hormonální změny – zvracení v těhotenství je typické pro ženy v období prvního trimestru, které zažívají známé „ranní nevolnosti“.
- Psychické faktory – stres, úzkost, panické ataky nebo nával silných emocí mohou spustit reflex zvracení.
- Úpal – reakce na přehřátí organismu může také vyvolat zvracení.
Jak rychle zastavit zvracení?
Každého z nás už v životě postihl náhlý a nepříjemný pocit na zvracení. Ačkoli nejčastěji sám odezní někdy musíme tělu dopomoci a poskytnout mu vhodné podmínky pro prevenci zvracení. Co na zvracení efektivně funguje a jak bojovat proti zvracení? Ukážeme si typy, jak zastavit zvracení:
- Odpočívejte v polosedě – zabrání se refluxu.
- Pijte po doušcích vodu, čaj nebo hypotonické nápoje – k doplnění tekutin.
- Vyhněte se jídlu a pachům – minimálně první 2–3 hodiny.
- Začněte s lehkou stravou – suchary, banán, rýže.
- Pomoci mohou antiemetika (po doporučení lékaře), probiotika (pro obnovu rovnováhy střevní mikroflóry), protizánětlivé kortikoidy či aminosalicytáty (v případě chronických zánětů střevního traktu).
- Zajistěte si klid a čerstvý vzduch.
Co jíst a pít při zvracení a po něm?
Jak při zvracení tak i po jeho ústupu je klíčové šetřit trávicí trakt a předcházet dehydrataci. Ale jaké potraviny známe, co fungují proti zvracení? Správný výběr potravin a tekutin podpoří regeneraci organismu a sníží riziko návratu nevolnosti. Třeba se vyhnout těžko stravitelným, mastným, kyselým či kořeněným potravinám, které jsou pro žaludek dráždivé. Také omezte alkohol a kofein. Řekneme si, co pomáhá na zvracení a jaké potraviny či tekutiny jsou nejvhodnější, aby se předešlo zvracení po jídle.
Co pít při a po zvracení
- Voda po malých doušcích – ideálně chlazená, ne ledová.
- Jablečný ocet – zklidňuje žaludek, funguje proti kyselině a je vhodný i při zvracení v těhotenství.
- Rehydratační nápoje – doplňují minerály a zabraňují dehydrataci.
- Slabý černý, mátový nebo heřmánkový čaj – uklidňující žaludek.
- Izotonické nápoje bez bublinek – v menších množstvích.
- „Kolové nápoje“ – dodají potřebné cukry, doplní energii a zklidní stěny žaludku.
Co jíst po zvracení (postupnými dávkami 4-6 hodin po)
- Suchary, kukuřičné křupky, dětské piškoty, bílé pečivo, rýže, těstoviny – nenáročné a lehce stravitelné.
- Banán, jablečné pyré, bramborové pyré, ovesná kaše, uvařená mrkev – dodají energii a jsou také lehce stravitelné.
- Kuřecí vývar – doplní tekutiny i živiny.
- Postupně přidávejte pevnější jídla – v případě stabilizování stavu.
Jak dlouho může trvat zvracení?
Délka trvání zvracení je individuální, protože závisí na jeho příčině. Většinou jde o krátkodobý či jednorázový problém, ale přetrvává-li, může signalizovat vážnější stav vyžadující lékařskou pomoc. To znamená, že pokud zvracení trvá více než 24–48 hodin, nebo je spojeno se silnými bolestmi břicha, horečkou, dehydratací či zvracením krve, je nutné vyhledat lékaře.
- Akutní infekce (jako střevní chřipka) – individuální, závisí na druhu infekce, ale obecně může jít o 1–3 dny, přičemž příznaky často odezní i do 24 hodin.
- Otrava jídlem – trvá od několika hodin až po 1 den, obvykle ustoupí po vyprázdnění žaludku, ale v případě zhoršení stavu je třeba vyhledat pomoc lékaře.
- Cestovní nevolnost – trvá jen během vystavení prudkého, zrychleného či kolísavého pohybu a po ukončení aktivity rychle odezní.
- Hormonální změny (jako například těhotenství) – mohou trvat týdny a několikrát denně se opakovat, nejčastěji v prvním trimestru.
- Zvracení z léků – pokračuje, dokud se dávky neupraví nebo lék zcela nevysadí.
- Opakované či chronické zvracení – může se jednat o neurologický, metabolický či gastroenterologický problém, který nutně vyžaduje lékařskou pomoc.
Kdy je zvracení signálem vážnějšího problému?
Trápí vás časté zvracení a nevíte proč? Příčiny zvracení závisí na množství faktorů. Může se jednat o běžný projev různých onemocnění a většinou není důvod k obavám.
Pokud ale přetrvává déle, je intenzivní nebo se vyskytuje se závažnými doprovodnými příznaky, může to představovat vážnější stav. Máte-li jakékoli pochybnosti, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Včasné řešení může totiž zabránit zhoršení stavu a urychlit léčbu.
- Zvracení trvá více než 24–48 hodin – běžné virové infekce nebo lehká otrava jídlem zvyknou ustoupit do jednoho dne. Pokud zvracení přetrvává a člověk není schopen přijmout ani malé množství tekutin či potravy, hrozí dehydratace, narušení elektrolytové rovnováhy a vyčerpání organismu.
- Přítomnost krve ve „zvratcích“ – obsah krve ve „zvratcích“ může naznačovat krvácení v horní části trávicího traktu, například při žaludečním vředu, zánětu jícnu nebo jícnových varixů. Vyžaduje neodkladné lékařské vyšetření.
- Zbarvení „zvratků“ do černé barvy – černé zvratky nebo jinak i „kávová usazenina“, mohou také naznačovat krvácení v žaludku a případy tohoto druhu vyžadují urgentní řešení.
- Zbarvení „zvratků“ do zelené barvy – takové zbarvení signalizuje přítomnost žluči při neprůchodnosti střeva a takové případy vyžadují okamžitou pomoc.
- Silné bolesti či otok břicha – jsou-li bolesti intenzivní, doprovázené tvrdým a napnutým břichem či lokalizované například vpravo dole, může jít o akutní stavy jako zánět slepého střeva, střevní neprůchodnost nebo zánět žlučníku.
- Zvracení spojené s vysokou horečkou či zimnicí – taková kombinace může naznačovat infekci trávicího traktu nebo závažnější systémové infekce, jako například infekce ledvin, jater či žlučových cest.
- Dehydratace – mezi její příznaky patří sucho v ústech, malý výdej moči, ospalost, slabý puls či závratě při vstávání. Je nutné okamžité doplnění tekutin a často také infuzní.
- Neurologické příznaky – sem spadají silná bolest hlavy, zmatenost, ospalost, poruchy vědomí či ztuhlý krk. Taková nebezpečná kombinace může značit neurologická postižení jako meningitida, encefalitida, krvácení do mozku nebo otok mozku, což je vážný důvod k okamžité hospitalizaci.
- Zvracení po úrazu hlavy – příznaky jako ospalost, zpomalené reakce, ztráta vědomí či rozšířené zornice mohou signalizovat nitrolební krvácení nebo otřes mozku, což nesmí zůstat bez lékařského zásahu
- Opakované zvracení u kojenců, malých dětí a seniorů – je známo, že malé děti jsou nejzranitelnější v oblasti zvracení, ale stejně alarmující je i zvracení u dospělých, zejména v případě seniorů. Tyto věkové skupiny jsou zranitelnější vůči dehydrataci a elektrolytové nerovnováze. Pokud dítě odmítá pít, má suché rty, vpáčené oči nebo sníženou tvorbu moči, je třeba rychle lékařsky zasáhnout.
- Odpadávání a závratě – může jít o různé příčiny. Nejčastěji jde o pokles krevního tlaku při dehydrataci, poruchu rovnováhy nebo neurologické potíže, přičemž všechny situace vyžadují lékařské vyšetření.
- Otrava jídlem, léky nebo chemikáliemi – nedoporučuje se snažit jak vyvolat zvracení, ale spíše okamžitě kontaktovat Toxikologické centrum či pohotovost.
- Otrava alkoholem – kromě rizika samotné otravy hrozí ztráta vědomí, hypoglykémie, hypothermie, ale i selhání dýchání, zvláště pokud člověk vrací v bezvědomí, jde o život ohrožující stav.
- Zvracení při již známých chronických onemocněních – například při cukrovce, onemocněních ledvin, jater nebo srdce může být zvracení znakem zhoršení stavu.
- Bolest na hrudi či dušnost – vzácně dochází ik takovým projevům, které signalizují možný infarkt myokardu, zejména u žen nebo seniorů.
Jak předcházet zvracení a nevolnosti?
Trápí vás stálý pocit na zvracení a nevíte si rady? Existují různá preventivní opatření, která je třeba si osvojit, zvláště pokud máte sklony k nevolnosti, například po užití různých léků, při cestování či v těhotenství. Jaká je první pomoc při zvracení a jak mu efektivně předcházet?
- Pomalé jedení a v menších porcích – přejídání či rychlé jedení mohou totiž podráždit žaludek.
- Vyhýbat se mastným, těžkým, kořeněným či kyselým jídlům – dráždí žaludek.
- Dostatečná hydratace – pít pravidelně, po menších doušcích, ideálně čistou vodu, neslazené čaje nebo rehydratační nápoje.
- Omezit konzumaci alkoholu a kofeinu – zhoršují žaludeční podráždění.
- Nepohybovat se prudce po jídle – dopřejte si klid, nejlépe v sedě nebo stabilizované poloze, opak může vyvolat nevolnost.
- Vyhýbat se silným pachům a nekvalitnímu ovzduší – některé pachy (benzin, parfémy, výpary či kouř) mohou spustit nevolnost, zejména u citlivých osob.
- Vhodné místo při cestování – sedněte si do středu vozidla, dívejte se přímo před sebe a vyhýbejte se čtení během jízdy.
- Rychlá prevence proti nevolnosti po ruce – ve formě výživových doplňků nebo po konzultaci s doktorem i léků.
- Dodržovat pravidelný režim spánku a jídla – narušení biologického rytmu (například půst, ponocování či stres) negativně ovlivňují náš organismus a mohou vyvolat zvracení.