Aktivní sportovci a imunita
Aktivní sportovci a imunita

Aktivní sportovci a imunita

Aktivní sportovci a imunita

Obsah

Fyzická aktivita patří mezi významné faktory, které ovlivňují náš imunitní systém. Pravidelná sportovní aktivita a dostatečná regenerace má stimulační účinky na imunitní systém.

Silný, intenzivní a pravidelný trénink vyžaduje vyšší formu regenerace. Samotná regenerace bývá často podceňována nebo nedostatečná, což má nežádoucí vliv zejména na imunitu sportovce. Snížená obranyschopnost organismu výrazně negativně ovlivní sportovní výkon a regeneraci, což může vyústit k únavovým zraněním.

portová aktivita má pozitivní vliv na imunitní systém pokud dobře regenerujeme. Ale v případě, že je těžkých tréninků příliš, organismus musí regenerovat unavené a namožené svaly. "

Co se děje s naší imunitou během těžkého tréninku?

Jak jsme se již dozvěděli, sportovní aktivita má pozitivní vliv na imunitní systém pokud dobře regenerujeme. Ale v případě, že je těžkých tréninků příliš, organismus musí regenerovat unavené a namožené svaly.

Po těžkých trénincích vznikne krátkodobé snížení imunity (imunosupresivní okno - the open window) což má za následek snížení lymfocytů, imunoglobulinů a jejich funkcí. Tento stav může trvat 3 až 10 hodin. Fyzický a mentální stres, nedostatečný spánek a regenerace může tuto situaci ještě zhoršit.

Následně nastane stav, kdy se začnou tyto "okna '' potréninkové snížené imunity prolínat a vznikne chronická imunosuprese. Jednoduše řečeno, aktivní sportovec má dlouhodobě sníženou imunitu. Výsledek je zvýšená náchylnost na virová onemocnění , hlavně v období chřipek a epidemií.

L -Glutamín  je aminokyselina, která má silný vliv na imunitní systém. L -Glutamín si tělo dokáže vytvořit samo, často se ale stává zejména u aktivních sportovců, že potřeby těla jsou větší než jeho produkce.

Proto je důležité jeho doplňování ve formě výživových doplňků. Dávka 5g ráno a 5g večer dokáže výrazně ovlivnit regeneraci a hlavně buňky imunitního systému.

L- Glutamin dodává buňkám imunitního systému energii a tím zlepšuje a zvyšuje jejich činnost. Podobně regeneruje i buňky sliznice střev a víme, že střevní systém tvoří důležitou část imunitního systému.

"Pokud bychom tyto Fatka zostručnili - aminokyselina L- Glutamin výrazně regeneruje imunitní systém, přičemž jeho další regenerační a antikatabolické účinky využije každý aktivní sportovec."

-----------

Martin Minárech

diplomovaný fyzioterapeut

V 14 letech jsem se poprvé setkal s výživovými doplňky a aktivním cvičením. V oboru výživa přicházejí neustále nové trendy a člověk se musí neustále vzdělávat. Vystudoval jsem obor Diplomovaný Fyzioterapeut, kde jsem spojil zdravý aktivní pohyb s výživovým poradenstvím.