Aminokyselina na spánek L-tryptofán
Aminokyselina na spánek L-tryptofán

Aminokyselina na spánek L-tryptofán

Aminokyselina na spánek L-tryptofán

Tryptofan (také L-tryptofan) je esenciální aminokyselina, která je velmi důležitá pro výživu člověka. Aminokyseliny mají v organismu různé biologické funkce, jsou např. součástí některých koenzymů. Esenciální aminokyseliny si tělo neumí samo syntetizovat, musíme je získávat z potravy nebo prostřednictvím doplňků výživy. Pro člověka jsou esenciální tyto aminokyseliny: valin, leucin, isoleucin, fenylalanin, tryptofan, lysin, methionin a threonin (ostatní jsou neesenciální).

Obsah

L-tryptofán patří mezi proteinogénne aminokyseliny, což znamená, že je stavebním prvkem proteinů. Zároveň je to základní látka pro tvorbu serotoninu. Serotonin působí jako neurotransmiter, tedy pomáhá při přenosu nervových signálů v mozku, ovlivňuje proces spánku a termoregulace. Často je zjednodušeně považován za hormon, který přispívá k pocitu pohody a štěstí. Je ale vědecky potvrzeno, že nedostatek serotoninu se projevuje skleslé náladou, depresí a poruchami spánku.

Tryptofan a spánek

Právě spánek se v současné době značně podceňuje. Mnoho lidí má buď příliš krátký spánek (méně než 6 hodin) nebo málo kvalitní spánek (časté přerušování, neklidné spaní, bez fáze hlubokého spánku ...). Několik výzkumů potvrdilo, že nedostatek spánku nebo jeho nedostatečná kvalita má negativní účinky na naše zdraví - na mozkový stav, psychiku, hladinu hormonů, způsobuje přibývání na tělesné hmotnosti a zvyšuje riziko vzniku několika chorob a zdravotních problémů. Nedostatek spánku souvisí s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obezitou, se srdečními onemocněními, onemocněními ledvin, se zvýšeným rizikem mrtvice, a také s depresemi. U starších lidí může být nedostatek spánku spojen se zvýšeným rizikem pádů, zlomenin kostí a se zpomaleným hojením. U dětí a mladistvých je zdravý spánek klíčovým faktorem správného růstu, vývoje a celkového rozvoje osobnosti. Naopak, nedostatek nebo špatná kvalita spánku přispívá k výkyvům nálad, smutku, depresím a bohužel souvisí is výskytem sebevražd.

Mladí ľudia, ktorí mali zlý spánok

Důvod je z biologického hlediska jasný a přímý - pokud během noci neproběhnou všechny procesy v těle, které mají, tento deficit se někde musí projevit. Spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb člověka. Kvalitní spánek ve správném čase chrání naše duševní i fyzické zdraví, přímo ovlivňuje kvalitu našeho života, a také naši bezpečnost. Při hlubokém spánku tělo nejlépe regeneruje a dochází mimo jiné k obnově a růstu buněk. Kvalitní spánek je mimořádně důležitý nejen pro regeneraci našeho těla, ale i pro náš pozitivní psychický stav.

Kvalitní spánek je spolu s výživou a pohybem jedním ze tří základních pilířů zdravého života.

Většina dospělých potřebuje na optimální fungování organismu minimálně 7-8 hodin spánku. Snažte se dodržovat spodní hranici a spát ne méně než 7 hodin. Doporučuje se nastavit i pravidelné ukládání do postele a pravidelné vstávání v přibližně stejnou dobu. Naši potřebu spánku mají pod kontrolou naše vnitřní hodiny. Odborně se nazývají cirkadiánní rytmus - vnitřní biologický systém generovaný podle světla. Ovlivňuje každou buňku, tkáň a orgán v našem těle, stejně i způsob, jakým fungují. Stejně ovlivňuje všechny procesy v těle - od uvolňování hormonů a stravovacích návyků, až po tělesnou teplotu a metabolismus. Zjednodušeně napsáno, tento rytmus je řízen našimi očima. Přes oči proniká do mozku informace o denním nebo nočním čase a mozek následně řídí a synchronizuje biologické hodiny v našem těle. Takto jsou bez našeho vědomí řízené různé činnosti (nebo nečinnosti) v těle, např. spánek, bdění, tělesná teplota, žízeň, chuť, vylučování hormonů, zda aktivita jednotlivých orgánů.

Melatonin, serotonin, tryptofan

Jedním z důležitých hormonů souvisejících s 24hodinovým cyklem a cirkadiánní rytmem je melatonin. Melatonin se tvoří v těle v noci a připravuje tělo k spánku. Melatonin je hormon, který vzniká přeměnou ze serotoninu přes noc, tedy je ovlivněn intenzitou světla. Jeho koncentrace v krvi je v noci 10krát vyšší než během dne. Už první paprsek světla, který dopadne na sítnici oka, zastaví produkci melatoninu. Hlavní účinek melatoninu spočívá ve zlepšení kvality a kvantity spánku. Urychluje usínání, prodlužuje spánek, zlepšuje jeho kvalitu a odstraňuje mimovolní buzení se během noci a brzy ráno. Díky tomu se zlepšuje regenerace organismu, zpomalí se stárnutí organismu a zlepší se psychický stav. Kromě těchto účinků má i antioxidační a imunomodulační. Jeho koncentrace se bohužel s vyšším věkem snižuje.

Serotonin patří mezi neurotransmitery, které jsou zodpovědné za přenos nervových vzruchů mezi buňkami centrálního nervového systému. Na základě toho se podílí na procesech, které ovlivňují náladu a celkový psychický stav. Jeho nedostatek způsobuje zhoršení nálady, depresi, poruchy spánku, nespavost, dezorientaci a podrážděnost, která vede až k agresivitě. Kromě zhoršení psychického stavu, nedostatek serotoninu vyvolává nadměrnou chuť k jídlu, což se projevuje hlavně zvýšenou chutí na sladké. V některých případech je zodpovědný za vznik a průběh migrény. Jeho účinky se používají při léčbě depresí, fobií, bolestivé menstruaci a při premenstruačním syndromu.

A zpět k tryptofanu - L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která má schopnost přepravit krevní cukr (glukózu) přes přirozené bariéry mozku do nervových buněk. Za přítomnosti vitamínu B6 se přeměňuje na serotonin, kterému se říká i hormon štěstí. Serotonin se v noci přeměňuje na melatonin, nazývaný také hormon spánku. L-tryptofan se kromě přeměny na serotonin může v těle přeměňovat i na vitamin B3 (niacin). Pokud má tělo dostatečný přísun vitamínu B3, tento proces neprobíhá a proto se může více L-tryptofanu proměnit na serotonin a melatonin. Právě z tohoto důvodu je vitamin B3 přidán do přípravku Tryptofan B +. Navíc obsahuje extra dávku vitamínů B3 a B6, pro ještě lepší podporu nervového systému a psychiky. V potravě se L-tryptofan nachází v největším množství v banánech, arašídech, mase všech druhů, mléku, rybách, tvarohu, sýrech, sóji či v Quinoa.

Dochodcovia, ktorí si uzivaju pokojny spanok

Účinky užívání L-tryptofanu:

  • Zkvalitnění nočního spánku,
  • eliminuje nespavost v noci,
  • lepší zvládnutí stresu,
  • zlepšení nálady a méně výkyvů náladových stavů,
  • méně nervozity a napětí během dne,
  • napomáhá zvládat abstinenční příznaky při odvykacích kúrách,
  • snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu,
  • psychické uvolnění a zklidnění mysli.