5 důvodů proč je skvělé začít s během právě v zimě
5 důvodů proč je skvělé začít s během právě v zimě

5 důvodů proč je skvělé začít s během právě v zimě

5 důvodů proč je skvělé začít s během právě v zimě

Běh je jedním z nejpopulárnějších sportů. Je ideální pro zlepšení zdraví, udržení kondice a pro hubnutí. Důležité je dodržet pár kroků a užijete si ho i v zimních měsících.

Obsah

Běhání v zimě. Mnoho lidí, kteří uvažují o tom, že začnou s během, se určitě rozhodne počkat, až bude venku teplejší a stabilnější počasí. Začít běhat se dá kdykoli během roku a v zimě tomu není jinak. Důležitější než teplota je důvod proč začít s během. Chcete zhubnout a zlepšit si zdravotní stav? Udržet se i v zimních měsících v kondici? Vejít se do šatů na vánoční ples? Zkusit něco nového? Ať jsou vaše běžecké úmysly jakékoli, přinášíme vám pět důvodů a pár tipů, proč je zima skvělým obdobím pro běžecké začátky.

1. Důvod - můžete běhat pomaleji

Jednou z největších chyb, které dělají začínající běžci je jejich příliš rychlé tempo hned ze začátku. V zimě, kdy jsou ulice o něco kluzčí a vzduch o něco chladnější, jste často nuceni zpomalit. Pro začátečníky to může být dobrý důvod, který jim pomůže zlehčit běh, aniž by to s tempem přehnali a pak pár dní trpěli. Pro pokročilejší je to výborné z hlediska zlepšení dlouhodobé vytrvalosti a sníh také přispívá k posunu v technice běhu. Než se sníh roztaje, budete mít dobrý běžecký základ, takže vaše tělo bude připraveno na jaře zrychlit a vychutnat si i rychlejší tempo nebo delší tratě.

2. Důvod - venku je méně lidí

Jak jsme zmiňovali v úvodu, většina lidí v zimních měsících venku nesportuje. Proto je zima skvělý čas na běh i pro ty více stydlivých. Nechcete, aby ostatní viděli, co se na vás během roku nalepilo? Že místo běhu kráčíte? Nebo že příliš „fučíte“? V zimě je venku méně lidí, a tedy i méně očí. A se vším zimním běžeckým vybavením můžete klidně běhat i inkognito. Navíc, tělo bude mít dvojí námahu s vyrovnáváním teplotních rozdílů, vy se budete během běhu více potit, a tím pádem i spálíte více kalorií.

3. Důvod - není to tak horké

Možná se to zdá jako samozřejmost, ale i teplota může být dobrý důvod, proč může být zima ideálním obdobím pro zahájení s během. Každý se raději rozhodne začít běhat na jaře nebo v létě, kdy je venku 20-25 °C, což je mnohem těžší, než byste si mysleli. Pro někoho, kdo s běháním začíná, může být horko ještě obtížnější. Zde hraje roli také vyšší hmotnost či vyšší věk. Nejen pro začínající je zde velké riziko dehydratace, přehřátí organismu či kolapsu. Chlad představuje své vlastní výzvy, ale pokud se na něj dobře obléknete, můžete mít větší kontrolu nad svojí tělesnou teplotou a větší tepelný komfort.

4. Důvod - udržíte si mentální pohodu

V zimě máme tendenci hibernovat a před pohybem upřednostnit gauč a televizor. Mnohým z nás časem chybí pravidelný čerstvý vzduch, který nám zvedne náladu a zlepší i duševní zdraví. Krátký pobyt venku po dobrém obědě je pro tělo i mysl blahodárnější než káva se zákuskem. Díky běhu venku vydržíme déle a je to skvělý způsob, jak zůstat venku v teple a užívat si svěžího zimního vzduchu. Vyvětráte si hlavu a přijdete na nové myšlenky. Potom se budete více těšit domů do tepla a při dobrém filmu nemusíte mít výčitky.

5. Důvod – uděláte něco pro sebe

Ten nejhlavnější důvod jsme nechali na závěr. Myslete na sebe! Díky běhu v zimních měsících budete mít pohyb na čerstvém vzduchu, spálíte přebytečné kalorie, udržíte si kondici i čistou hlavu, přijdete na lepší myšlenky, zlepšíte vytrvalost i techniku. Navíc pomůžete svému zdraví, běh má velmi mnoho zdravotních benefitů. Potřebujete lepší důvod?

"V zimě bude mít tělo během běhu dvojitou námahu s vyrovnáváním teplotních rozdílů, budete se více potit, a tím pádem i spálíte více kalorií."

Jak se na běh v zimě připravit?

  • Začneme s tím nejdůležitějším – oblečení. Na rozdíl od léta, v zimě potřebujete kvalitní běžecké oblečení, aby vás neprofouklo a nepodchladilo. Zvolíte-li méně kvalitní oblečení, bude třeba věci více vrstvit. Nezapomeňte na ochranu nejcitlivějších partií a vezměte si čepici, nákrčník a rukavice. Kombinaci oblečení nejlépe ověříte v praxi. Je vhodné si předem prohlédnout i předpověď počasí. A nestyďte se na první běhy vzít si s sebou malý batoh, do kterého si vložíte náhradní oblečení, kdyby vám byla velká zima a kdybyste se během běhu velmi zpotili. Nikdo přece nechce nastydnout.
  • Pokud jste začínající běžec, není třeba kupovat si před zimou speciální běžecké tenisky. Krátké běhy ve snehu zvládnete i v letních modelech. Pokud budete stále v pohybu, neměla by vám být na nohy zima. Ale pokud se vám běh postupně zalíbí a budete plánovat být venku déle, určitě se investice do nepromokavých běžeckých tenisek vyplatí.
  • Dbejte na bezpečnost. V zimních měsících se dny zkracují a většina z nás zažívá odchod do práce i příchod z práce ve tmě. Pokud nemůžete běhat za denního světla, oblékněte reflexní oblečení, abyste se co nejvíce zviditelnili. Vyhýbejte se frekventovaným cestám a využijte trasy s umělým osvětlením. Během běhu buďte opatrní a dávejte si pozor zejména v zatáčkách. Sníh, led, bláto a jejich kombinace může být trošku zrádná. Je obzvláště důležité, abyste to brali s lehkostí a hlavně se nezranili.

Jaké výživové doplňky využít?

Ani v zimních měsících nezapomínejte na pitný režim. Vyberte si iontový nápoj, který doplní do těla potřebné minerály i vitamíny. Zabráníte tak vzniku křečím, únavě a dehydrataci. Pro ty, kterým bývá v zimě opravdu velká zima, existují i ​​termogenní spalovače tuku, které v chladném počasí zahřejí a prokrvení tak všechny části těla. A samozřejmě pomohou nakopnout metabolismus a lépe spalovat tuk. Běhání v zimě pak bude mít dvojí efekt – na zdraví i na krásu.