Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

5 ověřených rad jak si udržet štíhlou linii během svátků
5 ověřených rad jak si udržet štíhlou linii během svátků

5 ověřených rad jak si udržet štíhlou linii během svátků

5 ověřených rad jak si udržet štíhlou linii během svátků

Závěr roku se všem pojí se svátky. Pro mnohé je to nejkrásnější období v roce. Čas strávený s rodinou, s přáteli as těmi, které jsme dlouho neviděli.

Obsah

Svátky můžeme trávit aktivně

Užít si různé zimní aktivity a sporty spojené se sněhem, nebo i pasivně – udělat si pohodu při filmu, knížce nebo deskových hrách. Je to čas dovolených, výletů a cestování. A stejně je to čas setkání, oslav, společných přípitků, dobrého jídla a koláčů.

Mnozí z nás si během svátků zvyknou kromě odpočinku dopřát i to, co si běžně během roku nedopřejí, a mnohí to zvyknou s jídlem i pitím přehnat. Vždyť „Vánoce jsou jen jednou ročně“. Pokud se všude kam přijedete šíří vůně čerstvě napečených zákusků, zelňačky, smaženého kapra, horkého punče či vínka, je opravdu těžké všemu odolat. Nenavádíme vás, abyste sváteční dny strávili půstem. Třeba jen myslet na to, že všeho moc škodí, takže je úplně na místě, i během svátků brát vše s mírou. Abyste v novém roce nestáli na váze se skleslým výrazem, měli byste se pro udržení štíhlé linie zkusit během svátků držet několika jednoduchých pravidel:

 • Příjem versus výdej – toto zlaté pravidlo platí i během svátků. Takže pokud to jeden den přeženete s koláči, ale dopřejete si více pohybových aktivit, je to úplně v pořádku. Každá aktivita se počítá. Pobyt na čerstvém vzduchu vás osvěží po celodenním lenošení, dodá vám energii a pomůže spálit nadbytečné kalorie. Ranní sáňkování, stavění sněhuláka nebo společná procházka po dobrém obědě prospěje všem a koláč ke kávičce vás pak vůbec nebude mrzet. Pokud to jeden den opravdu s jídlem či pitím přeženete, zkuste si druhý den dopřát o něco méně.
 • Vybírejte suroviny s rozumem – každý z nás se těší na vánoční dobroty. Aby se jejich konzumace nepodepsala na vašem vzezření, je třeba si už při nákupu rozmyslet, jaké suroviny použijete. Zkuste nahradit některé tradiční suroviny zdravějšími variantami. Platí, co nekoupíš, to pak nesníš.
 • Zvolte zdravější úpravu jídel – nemusíte se hned vzdát smaženého kapra ani řízku. Pomůže, pokud při smažení zvolíte tuky s vyšším podílem nasycených mastných kyselin a použijete nižší teplotu. Ještě lepší alternativa je pečení v troubě s menším množstvím tuku. A nejzdravějším způsobem úpravy jídel je vaření v páře, při kterém se nepoužívá žádný tuk a minimálně ovlivňuje ztrátu živin a vitamínů. Tímto způsobem si můžete připravit rybu i zdravou přílohu.
 • Pozor na tekuté kalorie - jídlo není během svátků jedinou neřestí. V těsném závěsu jsou různé slazené nápoje, přípitky a alkohol. Tady opět jako při jídle platí, že všeho moc škodí. Malý aperitiv před jídlem nebo skleničku k večerní pohodě je v pořádku. Důležité je to s alkoholem a slazenými nápoji nepřehnat. Pokuste se některé slazené nápoje nahradit zdravějšími variantami. v kombinaci s ovocnými šťávami či šumivými tabletami.
 • Neměňte své návyky – sváteční období je výjimečné, neboť je jednou za rok, ale nemělo by nám zasahovat do zdraví. Pokud se celý rok stravujete během dne v pravidelných intervalech, proč by to mělo být v jeho závěru jinak? Dodržujte svůj zažitý rytmus a vyhnete se zbytečnému přejídání, bolestem břicha či problémům na záchodě. Pokud běžně během roku nepijete alkohol, nemusíte s ním o svátcích začínat jen proto, že jsou Vánoce či Silvestr. Pokud běžně vstáváte ve stejnou dobu, nemusíte své volné dny přespat. Raději si dopřejte zaslouženého šlofíka po zimním lyžování, turistice nebo po vánočním úklidu. Pokud během roku rádi sportujete, ale v zimě se vám nechce oblékat, je třeba si sport nahradit jinou aktivitou, která vás udrží v kondici. Cvičit se dá i doma u televize a kalorie se pálí i během venčení domácího mazlíčka.

Jak o svátcích nepřibrat?

 • držte se pravidla - vše s mírou,
 • pokud to jeden den přeženete s jídlem nebo alkoholem, buďte druhý den střídmý a dopřejte tělu hodně čisté vody a lehké jídlo,
 • na spálení přebytečných kalorií využijte procházky na čerstvém vzduchu, zimní sporty či jiné zimní radovánky (koulovačka, sáňkování, stavění sněhuláka...),
 • vánoční dobroty se dají připravit i zdravěji, zkuste méně smažení a více pečení v troubě,
 • nahraďte některé nezdravé potraviny zdravějšími alternativami,
 • nepřehánějte to s alkoholem,
 • nahraďte slazené nápoje zdravějšími variantami,
 • stravujte se pravidelně, raději častěji a v menších porcích,
 • dopřejte si dostatek odpočinku,
 • nepřehánějte to s dlouhým spánkem, raději si dopřejte odpoledního šlofíka,
 • udržujte se v kondici pohybovými aktivitami venku nebo zábavnými aktivitami uvnitř.