Co dělat, aby se sedavé zaměstnání nepodepsalo na zdraví
Co dělat, aby se sedavé zaměstnání nepodepsalo na zdraví

Co dělat, aby se sedavé zaměstnání nepodepsalo na zdraví

Co dělat, aby se sedavé zaměstnání nepodepsalo na zdraví

Třetina Slováků má sedavé zaměstnání. Někteří lidé pracující v kancelářích dokáží za den prosedět až 15 hodin. Už 8hodinové sezení má negativní dopad na naše zdraví.

Sedavé zaměstnání má přímý dopad na naše zdraví. Několik studií, které analyzovaly dobu sezení a úroveň fyzické aktivity, zjistily, že ti, kteří seděli více než 8 hodin denně bez jakékoli fyzické aktivity, měli riziko úmrtí podobné takovému riziku, které představuje obezita a kouření. A to už je co říct.

Jaké negativní dopady má sedavé zaměstnání?

Sezení představuje statické přetížení pro páteř, která již po 30 minutovém sezení začíná ochabovat. Dále docházka ke ztuhnutí svalů ak nesprávnému držení těla. Každodenní dlouhodobé sezení může hrát roli při vzniku bolesti zad, kyčlí, kolen a může vést ke chronické bolesti zad.

Tlak na zádové ploténky může vyústit až v předčasnou degeneraci, která je velmi bolestivá. Bolesti způsobuje zejména nesprávné držení těla při sezení a dlouhou dobu sezení. Sem patří i sezení mimo zaměstnání, tedy doma, v autě, v restauraci, kavárně a podobně.

Málo fyzické aktivity a dlouhodobé sezení způsobuje, že se vám v nohou postupně shromažďuje krev a vznikají křečové žíly. Křečové žíly nejsou vždy nebezpečné, ale ve vzácných případech mohou vést ke srážení krve, což může způsobit vážné problémy jako například ucpání cév či žilní trombózu. Nebezpečná je i dlouhá cesta autem nebo letadlem.

Během sezení je navíc naše trávení mnohem méně aktivní, tím pádem nespaluje efektivně. Tělo si tak začíná vytvářet tukové zásoby. I když se mimo práci hýbete, ale zároveň trávíte spoustu času sezením, stále riskujete zdravotní problémy jako je například metabolický syndrom. Ten vzniká zejména při neaktivním životním stylu. Riziko se zvyšuje s nevhodnou stravou a obezitou. Dále vede ke vzniku srdečních chorob a dalších zdravotních problémů jako například cukrovka, ateroskleróza a mozková příhoda. K boji proti tomuto nebezpečí potřebujete nízkou až středně intenzivní fyzickou aktivitu 60-75 minut denně.

Návod, co můžete udělat pro své zdraví

  • Dělejte si v práci pravidelné přestávky. Využijte je ke krátkému cvičení, natáhněte si svaly na zádech, pootáčejte hlavou všemi směry, protáhněte si ztuhlé tělo. Udělejte několik úklonů střídavě doprava a doleva, tím trochu rozhýbete záda. Zkuste dřepy, zanožování, plank, kliky s opřením o stůl. Strečinkové cviky můžete spojit s vyvětráním kanceláře, politím květin či delším pohledem z okna. Uvidíte, jak se vám uleví a bude i snáze pracovat. Krátké přestávky pomáhají zlepšovat koncentraci.
  • Co nejvíce se procházejte. Alternativou k pravidelným přestávkám jsou i pravidelné procházky. Je to to nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví. Rozproudíte v těle krev, nakopnete metabolismus a zapojíte ztuhlé svaly. Pokud vám nestačí procházka do kuchyňky po šálek čaje, zkuste například podklady neposlat poštou, ale zanést osobně či místo sms-ky předat vzkaz kolegovi osobně. A samozřejmě, místo výtahu použijte schody.
  • Určitý čas pracujte vestoje. Pokud vám to práce umožňuje, zkuste některé aktivity dělat vestoje. Vybavíte tak například množství telefonátů, krátká setkání i některé úkoly. Některým z nás dokonce práce ve stoje pomáhá při přemýšlení a vede k větší tvořivosti. Existují také speciální pracovní stoly, které umožňují nastavit výšku stolu.
  • Dělejte různé malé aktivity. Ne, už vás neposíláme zase pryč z kanceláře. Máme na mysli malé aktivity, které lze dělat vsedě. Zkuste office jógu a strečink během práce s počítačem. Při sezení za počítačem můžete pod stolem několikrát po sobě nohy vystřít a pokrčit v kolenou, případně chvíli natažené nohy podržet ve vzduchu nebo mačkat stehna nohou k sobě. Tyto malé aktivity během sezení pomohou zlepšit metabolismus a zpomalit ukládání tuku v těle.
  • Dopřejte si co nejvíce pohybu mimo práci. Vyměňte auto nebo autobus za pěší chůzi nebo kolo. Namísto výtahu použijte schody. Polední pauzu nepřeseďte v restauraci, ale občas ji vyplňte procházkou do parku, kde můžete svůj oběd sníst. Mějte pravidelný pohyb každý den – střídejte aerobní aktivity (jako běh, kolo, plavání, turistika) s anaerobními aktivitami (jako fitness, silové cvičení, jóga, pilates).
  • Využívejte míče - sezení na židli může být příjemné. Máte-li měkkou a pohodlnou židli, umíte se v ní vykroutit a najít si „úlevovou polohu“. Vaše páteř však z této zdánlivě příjemné polohy nadšená určitě není. Sezením na míči, máte páteř stále v přirozené poloze, ať už se natáhnete doleva pro diář, nebo doprava pro pero. Navíc pokud se na ní při práci budete hýbat, posílíte také břišní svaly.