Diagnóza hemoroidy. Nebo, když zlatá žíla vůbec není zlatá.
Diagnóza hemoroidy. Nebo, když zlatá žíla vůbec není zlatá.

Diagnóza hemoroidy. Nebo, když zlatá žíla vůbec není zlatá.

Diagnóza hemoroidy. Nebo, když zlatá žíla vůbec není zlatá.

Je těžké si to přiznat – nikdo nechce mluvit o hemeroidech. Věděli jste však, že se jedná o jedno z nejběžnějších gastrointestinálních onemocnění na Slovensku? Odhaduje se, že hemeroidy trpí každý třetí Slovák.

Obsah

Dokonce v populaci nad 50 let každý druhý člověk. Hemoroidům se také říká „křečové žíly konečníku“. Zjistilo se totiž, že většina pacientů s hemeroidy má současně i chronické žilní onemocnění známé jako křečové žíly. Hemoroidy jsou nositeli ještě jednoho pojmenování. Lidově se jim říká také „zlatá žíla“.

Co jsou hemoroidy?

Pod pojmem hemoroidy rozumíme onemocnění žilního zásobení v oblasti konečníku.

Jedná se o oslabení cévní stěny z různých příčin, její vydýmání, krvácení z postižené cévy a pokles (prolaps) směrem dolů. Hemoroidy začínají být nepříjemné, když jsou oteklé a zanícené.

Jak vznikají hemoroidy?

Vznik hemoroidů je podmíněn poruchou závěsného aparátu cév, který za normálních okolnosti plní funkci utěsnění análního svěrače.

Stěna cév slábne a dochází k jejich poklesu. Pokles může dospět až do trvalého stadia. Tento stav je obvykle doprovázen bolestí. Vysunutý hemoroid narušuje běžný komfort lidí a omezuje je při mnoha denních činnostech.

Rozdělení hemoroidů

Rozlišujeme dva typy hemoroidů - vnitřní a vnější.

Vnitřní hemoroidy jsou nejběžnějším typem. Tvoří se ve výstelce konečníku nebo dolního konečníku a nejsou viditelné pouhým okem. Obvykle nebolí, ale mohou bezbolestně krvácet. V konečníku mohou zůstat nebo z něj mohou vyčnívat.

V závislosti na vysunutí se vnitřní hemoroidy hodnotí stupněm od 1 do 4:

  • Hemoroidy 1. stupně zůstávají v konečníku bez prolapsu. Jsou doprovázeny pocitem tlaku a krvácením.
  • Hemoroidy 2. stupně prolapsují během vyprazdňování stolice, poté se spontánně vrátí dovnitř. Jsou doprovázeny tlakem, svěděním, krvácením.
  • Hemoroidy 3. stupně jsou prolapsovány a lze je zatlačit zpět. Projevují se hlavně pocitem zduření, krvácením a špiněním prádla po úniku stolice.
  • Hemoroidy 4. stupně jsou prolapsovány větší bulky a nedají se zatlačit zpět. Často jsou doprovázeny zánětem, tvořením vředů a otokem. Krev uvnitř těchto hemoroidů se může srazit (trombóza) a bulky mohou být velmi bolestivé.

Stupně hemoroidů
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vnější hemoroidy se vyskytují v kůži kolem konečníku, a proto jsou patrné. Mohou svědit a mohou být bolestivé, někdy mohou prasknout a krvácet.

Když se ve vnějším hemoroide vytvoří krevní sraženina (trombózní hemoroid), může vést k silné přetrvávající bolesti. Obvykle má tmavomodrou barvu.

Příčiny vzniku hemoroidů

Hemoroidy obvykle vznikají tehdy, když je na žíly kolem konečníku vyvíjen příliš velký tlak. Ve většině případů se jedná o kombinaci více nežádoucích faktorů najednou.

Mezi faktory, které mohou způsobit hemoroidy patří:

  • Těhotenství. Růstem plodu se zvyšuje tlak v břišní dutině, která tlačí na pánevní žíly. Hemoroidy jsou často způsobeny také hormonálními změnami během těhotenství. Mohou se vyskytnout až u 35% těhotných žen. Ještě častěji se u žen objevují po porodu.
  • Stěny cév se oslabují se stoupajícím věkem. Hemoroidy však mohou získat i mladí lidé, kteří například tráví přehnaně dlouhou dobu vysedáváním na toaletě se svým mobilem. Získat je mohou i děti, které procházejí stresovými situacemi.
  • Častá zácpa a časté průjmy způsobují jednak mechanické dráždění konečníku, v některých případech i drobné trhlinky na konečníku. Vznik hemoroidů znásobuje také tlak na stolici při zácpě.
  • Genetika – vrozené oslabení cévní stěny.
  • Záněty, infekce a chlad způsobují oslabení cévní stěny zánětlivým procesem a následný vznik hemoroidů.
  • Sedavé zaměstnání/nedostatek pohybu. Několik hodinové sezení nebo stání může způsobit, že se krev nahrne do anální oblasti, čímž se v žilách zvýší tlak. Proto sedavý životní styl nebo zaměstnání, které vyžaduje delší sezení nebo stání, může vést k většímu riziku vzniku hemoroidů.
  • Psychické faktory (napětí, stres).
  • Zvedání těžkých břemen vyvíjí velký tlak na vnitřní orgány a na žíly v oblasti konečníku.
  • Strava chudá na vlákninu.
  • Obezita - nadměrná hmotnost může vyvíjet tlak na žíly, což vede k jejich otoku a zánětu.
  • Cyklistika - při jízdě na kole dochází k opakovanému dráždění pokožky v oblasti konečníku, což může mít za následek poškození, otok a pálení vnějších hemoroidů.

Jak zjistím, jestli mám hemoroidy?

Mnoho lidí nepociťuje žádné příznaky nebo jen velmi mírné příznaky, které po několika dnech vymizí. Obzvlášť při vnitřních hemoroidech si ani nemusíte uvědomit, že je máte. U jiných lidí jsou hemoroidy bolestivější.

Mezi nejběžnější příznaky patří:

  • Jasně červená krev na toaletním papíře nebo ve stolici.
  • Pokles (prolaps) hemoroidu.
  • Svědění, pálení v oblasti konečníku.
  • Nepohodlí, bolest v anální oblasti, zejména při sezení a vyprazdňování.
  • Pocit nedostatečného vyprázdnění se.
  • Otok nebo tvrdá citlivá bulka kolem konečníku.

Komplikovaný průběh onemocnění oznamuje:

  • Silné krvácení, které může v chronickém stadiu způsobit hyposideremickou anémii z nedostatku erytrocytů a hemoglobinu. Anémie je příčinou celkové slabosti, malátnosti, zvýšené únavy, spavosti, bledosti, závratí a častého zadýchávání se po ne velké fyzické aktivitě.
  • Trombóza (tvorba krevních sraženin) - dochází k ní při stálém prolapsu hemoroidu. Pacienti s hemoroidní trombózou trpí bolestmi, jejichž intenzita jim brání v běžných činnostech, jako je sezení a vyprazdňování se.
  • Infekce vyvolávající bolestivý zánět, který je doprovázen vysokými teplotami nad 38°C.

Jak bojovat proti hemeroidům?

Většinou jsou příznaky onemocnění mírné, občas však potřebují chirurgický zákrok. Mírnou bolest, otok a zánět hemoroidů lze často zmírnit pomocí domácích procedur, při kterých by měly příznaky hemoroidů ustoupit do několika dní až týdnů. Pokud se úleva nedostaví, je třeba navštívit lékaře.

Nejlepším způsobem, jak předcházet hemoroidům, je jíst zdravou stravu s vysokým obsahem vlákniny, úprava pitného režimu (vypít 1,5-2 litry tekutin denně) a pravidelný pohyb. Fyzická aktivita pomáhá podporovat gastrointestinální motilitu a snižovat zácpu. Pokud máte sedavé zaměstnání, tak se zkuste v pravidelných časových intervalech postavit, projít se nebo alespoň udělat pár dřepů.

Důležitou roli hraje i intimní hygiena, aby se v případě již vzniklé „zlaté žíly“ čistotou zamezilo vzniku infekce. Vhodné je používat utěrky na hemoroidy s vilínem, které eliminují svědění a otok.

Doporučují se vlažné sedací koupele trvající 10 až 15 minut, s opakováním 2 až 3krát denně. Sedací koupele zmírňují svědění a podráždění. Používá se odvar z dubové kůry, která má silný stahující a protizánětlivý účinek. Využívá se také řepík lékařský a heřmánek heřmánkový. Mají protizánětlivé účinky a urychlují hojení hemoroidů.

Krémy a léky na hemoroidy s obsahem lokálního anestetika mohou dočasně utišit bolest, otok a svědění. Mají protizánětlivý a protikrvácivý účinek.

Během léčby hemoroidů bychom se měli vyhýbat sedavému způsobu života. V případě, že máte sedavé zaměstnání, je vhodné pořídit si speciální podložku - anatomicky tvarovaný sedák s otvorem pod hýždě. Doporučuje se také zkrácení doby používání toalety.

Vhodná jsou venotonika (zpevňují cévní stěnu a zlepšují elasticitu cév), nebo bioflavonoidy (regenerují cévy a působí protizánětlivě).

Přírodní vláknina v Belly Fyto Detox

Zvýšení obsahu vlákniny ve stravě je jedním z nejlepších způsobů, jak změkčit stolici. Doporučený denní příjem vlákniny je zhruba 25 až 30 g na den. Obsah 30 g vlákniny se přirozeně nachází například v 7 jablkách, 5 hruškách, 8 pomerančích, 2 avokádách nebo v 10 malých bramborách.

Pokud je pro vás náročné dodržovat doporučenou denní dávku vlákniny ve stravě, doplňte si ji prostřednictvím doplňků stravy. Ideální volbou může být jednoduše připravený nápoj plný vlákniny a přírodních rostlinných extraktů Belly Fyto Detox. Jedna dávka obsahuje až 6,5g vlákniny, což představuje 1/4 doporučené denní dávky. Pravidelné užívání dokáže upravit vyprazdňování, čímž se snižuje riziko vzniku hemoroidů.

Nápoj plný vlákniny a přírodních rostlinných extraktů
Zdroj: KOMPAVA

Belly Fyto Detox obsahuje 100% přírodní rostlinnou směs rozpustné a nerozpustné vlákniny. Přispívá k odstranění nánosů a usazenin z vnitřní sliznice střev, které vznikly v důsledku nezdravého životního stylu, čímž dochází k pročištění střev. Pozitivně ovlivňuje normální hladinu cholesterolu a regulaci cukru v krvi.

Její výjimečnost spočívá v tom, že je obohacena o jedinečnou kombinaci 10-ti rostlinných extraktů, které přispívají k optimální střevní mikroflóře, uklidňují sliznici trávicího traktu, obnovují zpomalenou peristaltiku (pohyb) střev a napomáhají lehkému vyprazdňování, čímž elimunujú zácpu.

Produkt Belly Fyfo Detox byl vyvíjen s nejúspěšnějším slovenským paraolympionikem v letních sportech - čtyřnásobným zlatým medailistem z paraolympijských her ve stolním tenisu, dvojnásobným mistrem světa a desetinásobným mistrem Evropy

PhDr. Janem Riapošem, PhD.

BELLY FYTO DETOX obsahuje:

  • Psyllium ovato (vláknina z jitrocele) – zmírňuje potíže s vyprazdňováním, přispívá k normální funkci střevního traktu a potlačuje touhu po dalším jídle. Při vstupu do střevního traktu působí jako houbovité vlákno, absorbuje vodu v trávicím traktu, čímž přispívá ke zvýšení objemu a zlepšení konzistence stolice a k rychlejšímu střevnímu tranzitu.
  • Lněná mouka – je zdrojem vlákniny, bílkovin, omega 3-mastných kyselin, vitamínů skupiny B a minerálů vápníku, hořčíku, zinku a selenu.
  • Medvedica lekárska – normální činnost močového měchýře a ledvin, antioxidant.
  • Lékořice – má příznivý účinek na sliznici žaludku a střev. Pomáhá při nadměrné tvorbě kyseliny v žaludku a následných žaludečních a dvanáctníkových vředech. Urychluje peristaltiku střev.
  • Brest rudý – má pro vysoký obsah slizotvorných látek uklidňující účinek, který pozitivně ovlivňuje podrážděnou sliznici trávicího traktu.
  • Aloe Vera – zajišťuje normální hladinu cukru v krvi, pozitivně ovlivňuje imunitní systém a na funkce střevního traktu. Buňky regeneruje, hydratuje, zklidňuje a vyživuje.
  • Rebarbora dlanitá – pročišťuje organismus, je vhodná při žaludečních potížích.
  • Proskurník lékařský – normální trávení a činnost střev.
  • Pepermint – má pozitivní vliv na trávení a problémy s nafouknutým břichem, má silné antibakteriální vlastnosti a pozitivně ovlivňuje zvládání stresu a duševní pohody.
  • Vojtěška – ovlivňuje normální hladinu cholesterolu v krvi, má pozitivní vliv na vyprazdňování, plynatost, křeče a komfort při menopauze.
  • Fenykl obecný – přispívá k činnosti střev a působí proti nadýmání, má příznivý účinek na vyprazdňování.
  • Papaya – enzym podporující štěpení bílkovin v tenkém střevě a lepšímu využití látek z potravy.
  • Vitamín E – chrání buňky před působením volných radikálů a oxidačním stresem.
  • Vitamíny B1, B2, B6, B12 – podílejí se na správné funkci energetického metabolismu.
  • Vitamín C (kyselina askorbová) – přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Unikátní Venadom na cévy

Výzkumy ukázaly, že některé flavonoidy mohou také posílit žíly, a tedy pomoci snížit riziko výskytu hemoroidů. K těmto flavonoidům patří diosmin a hesperidin, jejichž mikronizovanou formu obsahuje výživa cév ve formě osvěžujícího nápoje Venadem. Jejich největší význam spočívá v tom, že blokují zánětlivou reakci v žilních chlopních a stěnách cév, přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, redukují velikost usazenin v cévách, zvyšují jejich odolnost a snižují riziko vzniku křečových žil, hemoroidů a třem.

Nápoj na zdravé a pružné cévy obsahuje 9 vysoce účinných látek
Zdroj: KOMPAVA

K dalším významným složkám Venadomu patří:

  • kolagen typu I, který zajišťuje elasticitu, celistvost a pevnost cévní stěny a snižuje riziko vzniku křečových a metličkových žil.
  • Elasticitu a pevnost cév zajišťuje také bambusový extrakt, který obsahuje až 70 % křemíku. Křemík podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, a tak zajišťuje pružnost cév.
  • Na průchodnosti cév a odstraňování usazenin z cév se podílí rostlinný enzym bromelain, nazývaný také „ananasový extrakt“. Čistí cévy od nežádoucích usazenin, rozkládá fibrin v krvi a snižuje riziko infarktu, vysokého krevního tlaku a jiných cévních onemocnění. Bromelain je také velmi silný antioxidant.
  • Schopnost zlepšovat průchodnost cév a cirkulaci krve v cévách má i aminokyselina L-arginin. Z L-argininu se v cévách tvoří oxid dusnatý. Tato molekula se podílí na snižování rizika vzniku závažných kardiovaskulárních onemocnění jako jsou hypertenze, diabetes či obezita.
  • Venadom obsahuje pro zdraví cév také účinné antioxidanty jako vitamín C, betakaroten či extrakt ze zeleného čaje, které působí jako ochrana před oxidačním stresem.