Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Kolagenové doplňky stravy: Jak zvolit ten správný pro vaše potřeby?
Kolagenové doplňky stravy: Jak zvolit ten správný pro vaše potřeby?

Kolagenové doplňky stravy: Jak zvolit ten správný pro vaše potřeby?

Kolagenové doplňky stravy: Jak zvolit ten správný pro vaše potřeby?

V poslední době lze slyšet o trendu zvaném kolagen z každé strany. Lze říci, že žijeme v období hotového kolagenového šílenství. Jak se v tak obrovském množství kolagenů zorientovat a vybrat si ten správný, ten který bude opravdu kvalitní a účinný a přinese nám očekávané výsledky?

Obsah

Popularita kolagenu ve výživových doplňcích nabrala rychlý spád přibližně před dvanácti lety. Japonští vědci tehdy zjistili, že suplementace kolagenových peptidů (enzymaticky naštěpená molekula kolagenu na menší jednodušší vstřebatelné částice) výrazně přispívá ke zlepšení stavu kloubů a svalů. Tímto zjištěním se spustila obrovská vlna výroby kolagenových doplňků výživy – nejprve na podporu funkce pohybového aparátu, později i na výživu vlasů, pleti a nehtů.

Kolagen na klouby, ale i pleť – jde o tentýž typ kolagenu?

Kolagen je bílkovina plná aminokyselin a jeho přítomnost je v našem těle klíčová. Lidské tělo však disponuje několika typy kolagenu. Z biochemického hlediska rozlišujeme dva typy kolagenu, a to fibrilární a nefibrilární.

Věděli jste, že cévy obsahují 10-25% kolagenu, kloubní chrupavka 50-70% kolagenu, kůže 50-70%, kosti 80-90%, plíce 10%, játra 4% a šlachy 80-90%?

Kolagen typu 1 je složen z aminokyselin glycin, prolin, hydroxyprolin a hydroxylysin. Vyskytuje se v kostech, kůži, šlachách, rohovce a v zubech. Tvoří až do 90% celkového kolagenu v těle, proto použití tohoto typu kolagenu ve výživových doplňcích patří mezi nejfrekventovanější - je totiž nejpřirozenější lidskému organismu. Kolagen typu 2 se vyskytuje v kloubní chrupavce a obsahuje více hydroxylysinu. Kolagen typu 3 obsahují v lidském organismu zejména mladé tkáně a vyskytuje se převážně v kůži, cévách a nervových vláknech. Složení má podobné jako kolagen typu 1.

Kolagen pro všechny generace

Mnohé zdroje mnohdy naznačují, že kolagen je určen především pro starší generaci nebo stárnoucí pokožku, nicméně jde o nepravdivou informaci.

Faktem je, že syntéza kolagenu se postupně snižuje již od 25. roku života.

Kolagen hraje v lidském organismu důležitou roli a příznaky ztráty kolagenu mohou zahrnovat matnou, ochablou pokožku s vráskami a rozšířenými póry a také lámavé nehty a vlasy. Nedostatek kolagenu také negativně ovlivňuje celý pohybový aparát - kosti, šlachy, vazy, chrupavky a pojivové tkáně a v neposlední řadě i cévy.

Máme-li tedy v těle dostatek kolagenu, předcházíme bolestem pohybového aparátu, zajistíme si zdravý srdečně-cévní systém a zdravější vzhled pokožky, vlasů a nehtů. Pro lidské tělo je žádoucí, aby byla hladina kolagenu v těle dostatečná a v případech, kdy si optimální množství kolagenu neumí organismus vyprodukovat sám, nejvhodnější a nejjednodušší způsob je kolagen přijímat v doplňcích stravy.

Získejte krásnou pleť a zdravý pohybový aparát s dostatkem kolagenu v těle. Chybějící kolagen může způsobit vrásky, rozšířené póry, lámavé vlasy a nehty a negativně ovlivnit kosti, šlachy, vazy a cévy. Pokud se vám nedostává dostatek kolagenu, můžete si jej jednoduše doplnit v podobě kolagenových doplňků stravy a předcházet tak bolestem pohybového aparátu a problémům se srdcem a cévami.

Jaká forma kolagenu je nejpřijatelnější pro organismus

Při výběru kolagenu je jedním z nejvýznamnějších faktorů forma, v níž se kolagen nachází. Neupravená molekula kolagenu - vcelku, není dostatečně rozpustná, spíše se jedná o nerozpustnou strukturu, proto není vhodná pro použití do výživových doplňků. Naopak nejlépe vstřebatelná forma je hydrolyzovaná. Hydrolýzou se kolagen štěpí na menší části – kolagenové peptidy, s nižší molekulovou hmotností. Tvrzení, že kolagen vyráběný procesem hydrolýzy je nejkvalitnější, je opodstatněné z důvodu, že tímto zpracováním se stává lépe stravitelným v tenkém střevě a z toho důvodu i podstatně účinnějším pro lidský organismus.

Další výhodou je, že kolagen ve formě kolagenových peptidů přirozeně podporuje tvorbu vlastního kolagenu tím, že tělo si samostatně z malých fragmentů tvoří vlastní pro něj nejvýhodnější molekulu kolagenu.

Přírodní zdroje kolagenů, jak se v nich vyznat?

V současnosti narostl trend, který má název – rostlinný kolagen. Existuje však ve skutečnosti kolagen, který má čistě rostlinný původ a je vhodný pro vegany? Vědecké zdroje od nepaměti prohlašují, že kolagen je živočišná bílkovina, což znamená, že pokud má být kolagen skutečně kolagenem, nemůže být rostlinného původu. Často se při výrobě veganských produktů s názvem „rostlinný kolagen“ využívá rostlina zběhovec plíživý, jehož molekuly sice mají podobné vlastnosti živočišného kolagenu, avšak označení kolagen mu rozhodně nepatří.

Bovinný (kravský, hovězí) a vepřový kolagen se získává z kůže, respektive z kosti živočichů, která obsahuje vysoké množství kolagenu typu 1 a 3. Vepřový kolagen je svými molekulami nejpodobnější struktuře toho našeho, lidského kolagenu. Z toho důvodu dokáže účinně působit na zlepšení kvality lidské pokožky, pojivových tkání a cév.

Mořský (rybí) kolagen se získává ze šupin (kostí) a kůže nejčastěji mořských druhů ryb (obvykle studenovodní ryby jako treska nebo losos). Obsahuje vysoký podíl kolagenu typu 1. Ve srovnání s vepřovým nebo lidským kolagenem jde o molekuly menší velikosti.

Ideální kolagen pro získání mladistvého vzhledu pokožky, krásných a zdravých vlasů a nehtů

Při výběru kolagenu na zlepšení pokožky je důležité uvědomit si, že kolagen sice přispívá ke zvýšení pružnosti pleti a redukuje výskyt vrásek, avšak pro komplexní péči naše pokožka potřebuje vzhledem k vlastní stavbě další účinné látky (např. kyselina hyaluronová, elastin), které spolu s kolagenem budou působit opravdu efektivně a přinesou požadovaný výsledek.

Naše pokožka je složena z více částí a přirozeně obsahuje množství dalších významných látek důležitých pro zachování její elasticity a hydratace. Proto je vhodné, pokud hledáte opravdu funkční lektvar krásy, sáhnout po výživovém doplňku s komplexním složením, kde každá přidaná složka plní svou funkci a znásobuje tak výsledné působení.

Doporučujeme, aby výživový doplněk na výživu pleti obsahoval nejen kolagen, ale také:

  • Elastin, který potlačuje rozklad enzymu elastáza a podporuje tvorbu elastinových vláken, která se vyskytují mezi vlákny kolagenu.
  • Keratin, který se nachází v povrchové části pleti, ale je také hlavní složkou vlasů a nehtů. Obsahuje sirné aminokyseliny (cystein, methionin, serin a kyselinu glutamovou), které účinně podporují tvorbu vlastního keratinu a tvorbu zdravých keratinocytů, povrchových buněk pokožky.
  • Ceramidy, které se nacházejí v epidermu jako „epidermální lipidy“ a zabraňují ztrátě vody z pleti v zimním a sušším počasí. Hrají důležitou roli v zachovaní vodní bariéry kůže. Zvyšují hydrataci pleti, snižují její napětí, zvyšují elasticitu pokožky a tím zabraňují vzniku vrásek. Dodávají pleti jemnou a hladkou strukturu.
  • Kyselina hyaluronová, často označovaná také jako „přírodní zvlhčovač“, která váže na sebe až 1 000 násobek své hmotnosti molekul vody. Věkem se schopnost pokožky tvořit kyselinu hyaluronovou snižuje, proto je vhodné ji do pokožky doplňovat. Hydratuje elastinová a kolagenová vlákna a chrání je před vysušením. Tvoří viskózní gel, který přenáší živiny a odpad do a z buněčných struktur a podporuje tvorbu kolagenu a elastinu.
  • Citrulin, který se v těle přeměňuje na L-arginin a následně na NO (oxid dusnatý) a zajišťuje tak prokrvení pokožky, kořínků vlasů a nehtů.
  • Vitamíny pro krásnou pleť, zdravé vlasy a nehty jako selen, vitamíny skupiny B.
  • Vitamin C důležitý pro tvorbu kolagenu, zároveň však díky své silné antioxidační schopnosti vychytává volné radikály a stimuluje růst fibroblastů, které podporují tvorbu kolagenu a elastinu.

TIP: Kolagenová výživa na pleť, vlasy a nehty – při jejím výběru je důležité si uvědomit, že lidský organismus nejprve kolagen vstřebává na místa, kde zaznamená primární nedostatek. To znamená, že pokud máte nedostatek kolagenu v kloubech, nejspíš ho bude orientovat primárně tam. Proto doporučujeme nejprve dopřát výživu kolagenem pohybovému aparátu a až poté sáhnout po kolagenovém výživovém doplňku pro vlasy, pleť a nehty.

Jak efektivně doplnit kolagen v kloubech?

Kolagen v pohybovém aparátu je lokalizován přibližně ze 67 % v kloubní chrupavce, 80 % ve vazivách a 90 % ve šlachách. Kloubní chrupavka nemá nervové zásobení, ani krevní či lymfatické cévy. Do kloubu tak nejjednodušeji proniká voda a malé molekuly, proto je vhodné sáhnout po kloubní výživě, která obsahuje kolagenové peptidy s vysokou vstřebatelností (specificky štěpený nativní kolagen). Kolagenové peptidy zároveň znásobují v chondrocytech syntézu kolagenu typu II.

Pro maximální účinnost se doporučuje se užívat alespoň 10 g kolagenu denně po dobu nejméně 12 týdnů.

Efektivní kloubní výživa pro zdraví kloubů by však kromě kolagenu měla obsahovat i další nejlepší složky pro klouby, a to zejména:

  • Glukosamin a chondroitin sulfát, které napomáhají k obnově kloubní chrupavky a chrání ji před opotřebováním.
  • Vápník a hořčík v organické formě, které jsou důležité pro udržení dobrého stavu kostí a podporují normální činnost pohybového aparátu.
  • Vitamin C, který efektivně přispívá k vstřebávání kolagenu a také k jeho vlastní tvorbě v lidském organismu.

Nejčastější dotazy o kolagenu

Kolik kolagenu denně potřebujeme přijmout?

Doporučuje se přijmout minimálně 10 g kolagenu denně.

Mohu se předávkovat kolagenem?

Ne. Vzhledem k tomu, že kolagen je našemu tělu přirozená látka a nachází se v kůži, vlasech, nehtech, kloubech a cévách, tak přijaté množství kolagenu si organismus rozloží ve vlastním poměru na ta místa, kde je ho nedostatek.

Jaký je optimální způsob užívání kolagenu?

Při doporučeném denním množství 10g je optimální, kdybyste dokázali i takové množství přijmout. Do kapsle se vejde max. 600mg čistého kolagenu, proto je vhodné přijímat větší množství ve formě nápoje, který si čerstvý připravíte.

Kdy začnu vidět výsledky?

První výsledky byste měli vidět po 1 měsíci pravidelného užívání. Pokud si však vyberete komplexní produkt, který obsahuje další aktivní látky, tak výsledek můžete zpozorovat mnohem dříve.

Je kolagen vhodný pro děti?

Kolagen je vhodný i pro děti, které aktivně a intenzivně sportují, rychle rostou nebo se zotavují po zraněních pohybového aparátu.