Omega - 3 mastné kyseliny
Omega - 3 mastné kyseliny

Omega - 3 mastné kyseliny

Omega - 3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou polynenasycené mastné kyseliny. Lidský organismus si je přirozeně dokáže vytvořit jen v malém množství, které není pro tělo dostačující.

Obsah

Omega-3 jsou pro správné fungování organismu životně důležité, a proto je nezbytné, abychom je doplňovali prostřednictvím stravy. Nedostatek omega-3 v lidském těle se pojí s několika vážnými zdravotními problémy, které výrazně trápí většinu populace. Lidé s nedostatkem omega-3 mají často problém se srdečně-cévními onemocněními, diabetesem II. typu či vyšší hladinou LDL-cholesterolu. LDL-cholesterol se označuje jako „špatný cholesterol“, protože se ukládá na stěnách tepen. Omega-3 mastné kyseliny mají antikolagulační účinek, čili ředí krev a tak snižují krevní tlak. Kromě toho působí protizánětlivě a naopak zvyšují HDL-cholesterol. HDL-cholesterol se označuje jako „dobrý cholesterol“, protože na rozdíl od LDL-cholesterolu zbavuje tepny nadbytečného cholesterolu.

Proč jsou důležité?

Mozek a také jednotlivé buňky jsou obaleny v tuku. Omega-3 se v těle přemění na EPA-Kyselinu Eikosapentaneovou a DHA- Kyselinu dokosahexaenovou. Tyto dvě kyseliny jsou součástí tukových struktur v mozku a buňkách. Dostatečným příjmem omega-3 zlepšujeme funkce mozku a kognitivních funkcí. Na základě studií se prokázalo, že omega-3 působí proti vzniku Alzheimerovy choroby, demence a jiných neurodegenerativních poruch.

Omega-3 mají významné zastoupení i v oblasti sportu. Náročným tréninkem, stresem, špatným spánkem totiž vznikají v těle zánětlivé parametry, které právě omega-3 odstraňují a sportovci tak zlepšují regeneraci po tréninku. Omega-3 mastné kyseliny ředí krev, která se rychleji dostane do pracujících svalů a prokrví organismus.

Lidé, kterých trápí hustá krev, nedokrvené a studené končetiny, případně mají problém při odběru krve, mohou mít nedostatečně prokrvený organismus. Špatné prokrvení organismu způsobuje, že některé buňky nedostávají dostatek živin a kyslíku, což má za následek, že některé části těla nefungují tak, jak by měly.

Zdroje omega-3

Najdeme je zejména v rybách jako losos, pstruh, sardinky ale i ve vajíčkách i ve kvalitním hovězím mase. Nacházejí se iv rostlinných zdrojích jako jsou lněná semínka, chia semínka, vlašské ořechy, ale ve formě ALA kyselina alfa-linolenová. Avšak z této kyseliny dokážeme přeměnit jen 5% na zmíněné DHA a EPA. Nevýhodou je, že tento proces přeměny z kyseliny alfa-linolenové na EPA a DHA je mnohem energeticky náročnější pro organismus. Dobrým zdrojem omega-3 pro vegany jsou zejména mořské řasy, jakož iz nich vyrobené doplňky výživy.

Pokud nemáte v oblibě ryby, případně je konzumujete jen zřídka, měli byste omega-3 mastné kyseliny doplňovat prostřednictvím výživových doplňků. Na trhu jich najdete opravdu hodně, proto se zaměřte na zdroj a kvalitu. Minimální množství kyselin EPA a DHA, které bychom měli denně přijmout je 500 mg každý den. Těhotné ženy a děti by měly přijmout denně 200-300 mg DHA. Dávka kolem 1000 mg kombinace EPA a DHA může pomoci snížit výskyt srdečně-cévních onemocnění. Ukazuje se, že denní dávka do 2000 mg může pomoci s regulací deprese a úzkosti. Správa potravin a léčiv (FDA) v USA a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) udává, že je bezpečné užívat omega-3 pokud nepřesáhneme denní dávku EPA a DHA nad 5000 mg.

Poměr omega-3

V současnosti, zejména v našich zeměpisných šířkách, nekonzumujeme dostatečné množství ryb. Ryby bychom měli konzumovat alespoň třikrát týdně, protože nám vzniká velký nepoměr mezi omega-3 mastnými kyselinami a omega-6 mastnými kyselinami. V minutě byl poměr omega-3 k omega-6 1:1, tento poměr má i náš mozek. Dnes je tento poměr 1:16, čili máme výrazný nepoměr mastných kyselin. Omega-6 se nacházejí v potravinách jako arašídy, ořechy, rostlinné oleje, sladkosti, polotovary a mnoha dalších zpracovaných produktech, a vzniká tak jejich velký nadbytek.

Srdečně-cévní onemocnění jsou na Slovensku hlavní příčinou předčasných úmrtí. V zemích jako Řecko, Itálie či Japonsko je výskyt srdečně-cévních onemocnění výrazně nižší. Nižší výskyt srdečně-cévních onemocnění v přímořských zemích se spojuje zejména s konzumací ryb, tedy vyšším příjmem omega-3mastných kyselin.

V diagnostickém centru Kompava s deficitem omega-3 mastných kyselin potkáváme neustále. A to iv případě aktivně sportujících lidí. Riziko kardiovaskulárních onemocnění je v naší oblasti opravdu vysoké, a proto by užívání omega-3 mastných kyselin mělo být naší denní rutinou. Ať už omega-3 přijmete ze stravy nebo výživových doplňků, myslete na to, jak moc tím prospějete svému zdraví.