PUMP-efekt: dostaňte výkon a svalový růst na zcela novou úroveň
PUMP-efekt: dostaňte výkon a svalový růst na zcela novou úroveň

PUMP-efekt: dostaňte výkon a svalový růst na zcela novou úroveň

PUMP-efekt: dostaňte výkon a svalový růst na zcela novou úroveň

Sportovci všech úrovní touží po dosažení nejlepšího možného výkonu. Bez ohledu na to, zda se jedná o amatérského, neboli rekreačního sportovce nebo profesionálního sportovce, existuje mnoho způsobů, jak zlepšit svůj výkon a dosáhnout svých cílů.

Obsah

Jedním z nejpopulárnějších pojmů v této oblasti je PUMP efekt. Pokud jste se již setkali s touto frází a nevíte přesně, co znamená a jak může ovlivnit vaše tréninkové úsilí, v tomto článku vám poskytneme všechny potřebné informace.

Co je PUMP efekt?

Odborně tento pojem nazýváme také metabolický stres. Metabolický stres je jedním z faktorů, díky kterým můžeme efektivně budovat svalovou hmotu. Díky intenzivní svalové kontrakci se zvyšuje tvorba metabolitů v pracujících svalech.

Při posilování tak dochází ke zvýšenému prokrvení svalových vláken a kromě zvýšeného množství krve se ve svalech začne zvyšovat množství kyseliny mléčné (laktátu). Díky těmto procesům můžeme pociťovat tvz. „pálení svalů“, kdy dochází k roztažení žil a cév a svaly tak vypadají navenek větší a pevnější.

Tento pojem byl zpopularizován Arnoldem Schwarzeneggerem v dokumentu Pumping iron.

Jak dosáhnout PUMP efektu?

Počet opakování

Pokud chceme zvýšit pocit napumpování svalů, musíme si zvolit takovou hmotnost závaží, abychom dosáhli minimálně 8-12 opakování, ideálně 15 a více opakování. V tomto případě platí, raději více opakování než méně. Méně efektivní je z hlediska PUMP efektu cvičit se zaměřením na budování maximální síly, to znamená v jedné sérii maximálně do 5 opakování.

Zpomalení tempa

Dalším způsobem jak zvýšit prokrvení svalových vláken je zpomalit každé jedno opakování, a tím lépe procítit procvičované svalové skupiny.

Hydratace

Pokud nebudeme dostatečně hydratováni, nepodaří se nám dosáhnout prokrvení svalů. Nejen že dehydratace způsobuje různé zdravotní komplikace jako například vyčerpání, nedostatek energie, bolesti hlavy, ale snižuje také množství vody, které se dostane do zapojených svalů při cvičení.

Čím jsme lépe a kvalitněji hydratovaní, tím se do pracujících svalů dostane více plazmy. Díky tomu se zlepší cirkulace krve, protože žíly se naplní větším množstvím krve a srdce vytlačí větší objem krve každým jedním úderem.

Ideální je hydratovat organismus během sportovního výkonu hypotonickým nápojem, který organismu kromě potřebných tekutin zajistí i přísun minerálů a vitaminů. Iontový nápoj Hypofit obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály a zároveň je obohacený o extrakt ze zeleného čaje, který organismus nabudí a lépe připraví na náročný sportovní výkon.

Nízko-sacharidová dieta

Nízko-sacharidové diety jsou velmi populární při snižování tělesné hmotnosti. Avšak pro napumpování svalů není tento typ stravování zrovna nejvhodnější. V první řadě, sacharidy jsou zdrojem energie pro svalovou práci, to znamená, že představují energii, kterou potřebujeme k tomu, abychom mohli podávat maximální výkon a dosáhli tak maximálního prokrvení a růstu svalové hmoty.

Glykogen váže vodu do svalů a navenek tak svaly vypadají větší a pevnější. 1 gram glykogenu na sebe váže 3-4 gramy vody.

Doplňky výživy

L-Arginin zvyšuje tvorbu oxidu dusnatého (NO), čímž dochází k rozšíření cév a vytváří se požadovaný PUMP efekt. Dalším skvělým zdrojem oxidu dusnatého je látka L-citrulin, která se mění v organismu na L-arginin a ten se následně v buňkách přemění na oxid dusnatý (NO), takže v konečném důsledku také efektivně přispívá ke vzniku PUMP efektu. Kromě toho L-citrulin zvyšuje produkci energie ve svalech až o skvělých 35 %.

Ideální kombinaci těchto dvou hlavních látek naleznete právě v Argino drinku. Tento energy boost zajistí nával energie pro perfektní sportovní výkon a pomůže docílit požadovaného PUMP efektu až na dobu 8 hodin.