Zaručené rady jak zatočit se silvestrovskou kocovinou
Zaručené rady jak zatočit se silvestrovskou kocovinou

Zaručené rady jak zatočit se silvestrovskou kocovinou

Zaručené rady jak zatočit se silvestrovskou kocovinou

Sváteční období je za dveřmi. Mnozí Slováci si dopřejí více jídla a alkoholu než obvykle. Během svátků mají lidé více příležitostí ke konzumaci alkoholu. Patří k nim například rodinná setkání na Vánoce, vánoční trhy na náměstí či oslavy Nového roku k tomu nepochybně patří také.

Obsah

Ale co dělat den po, kdy to s alkoholem přeženete? Přinášíme vám několik tipů jak se vyvarovat bolestem hlavy a nevolnostem. Jednoduše poradíme vám jak to zvládnout, pokud jste to náhodou s alkoholem přehnali.

Je důležité před silvestrovskou zábavou organismus na zvýšený příjem alkoholu předem připravit. K základním pravidlům patří dobře se najíst (mastnější jídla, jídla bohatá na sacharidy, jakékoli tuhé jídlo) resp. nepít alkohol na prázdný žaludek. Pokud pijete nalačno, tak se alkohol dostane spíše do krevního oběhu, což způsobí rychlejší opití, zároveň může způsobit i vážnější zdravotní problémy se srdcem či trávením. Kromě jídla je potřebný i dobrý spánek, vyčerpaný a unavený organismus si hůře poradí s alkoholem než když je organismus odpočatý. Takže pokud víte, že jedete na večírek pořádně si den předem odpočiňte.

Pokud to s alkoholem náhodou přeženete, jeho odbourávání z těla se neobejde bez nepříjemných příznaků kdy vám v hlavě třeští, v ústech máte sucho jako na Sahaře, žaludek se vám převrací naruby, ostřejší zvuk a světlo vám dost překáží. Zkrátka, opice jako vyšitá.

Co je vlastně příčinou vzniku „opice“?

Hlavní příčinou vzniku opice jsou toxické látky, které se uvolňují při zpracování etanolu (alkoholu) v těle. Prostřednictvím enzymu (alkoholdehydrogenáza) se přemění na acetaldehyd a dalším enzymem (acetaldehyddehydrogenáza) na aceton. Právě acetaldehyd je příčinou vzniku nevolnosti, zvracení a všech nepříjemností spojených s kocovinou.

Při konzumaci alkoholu, který má za následek také blokování účinku antidiuretického hormonu (ADH). Tento hormon se produkuje v mozku a působí v ledvinách, laicky řečeno brání nadměrné ztrátě tekutin. Pití alkoholu jej vyřadí z funkce, což vede k dehydrataci. Takže nezáleží na tom, kolik alkoholu vypijete. Ať jedno nebo dvě piva, tvrdý alkohol nebo jen víno, k dehydrataci dojde tak jako tak.

Alkoholem dokážete zcela rozvrátit vnitřní prostředí organismu, hladina cukru v krvi klesne (hypoglykémie), také se odbourávají i důležité vitamíny a minerály.

Pokud jste kávičkář, káva po kocovině vám moc nepomůže. I když obsahuje kofein, který za normálních okolností člověka postaví na nohy, ale v takovém případě má opačný účinek – působí diuretický (více močíte), takže prohloubí dehydrataci organismu, z organismu se ztrácejí kapaliny a elektrolyty potřebné k normálnímu fungování těla, zvýší se intenzita bolesti hlavy a vysuší se sliznice. Proto se názory na kávu se mohou lišit, ale pokud si ji přece jen nedokážete odříct, tak určitě to zmnožstvím nepřehánějte, jedna káva bude úplně stačit.

Ani při dodržení výše zmíněných preventivních tipů nelze na 100% zaručit, že se kocovině vyhnete. Je to tím, že organismus má po konzumaci většího množství alkoholu hodně práce: vzniklá dehydratace organismu, překyselený žaludek, játra odbourává alkohol, což způsobuje bolesti hlavy, žaludku aj svalů, případně i zvracení a průjem. Po konzumaci alkoholu také chybí v těle vitamín B a C, hořčík, draslík a sodík.

Co pomůže?

Tekutiny jsou základ

Nejlepší první pomoc během konzumace alkoholu je pravidelné pití vody. Ideální je si dopřát po každé skleničce alkoholu i sklenici vody. Nejdůležitější, co potřebujete udělat, pokud opice vznikla, je doplnit dehydrovanému organismu dostatek tekutin. Výbornou volbou pro doplnění ztracených minerálů je jemně sycená minerálka, která nám dodá minerály. Pokud cítíte, že máte překyselený organismus zvolte zásaditou minerálku, s obsahem solí, ta vám pomůže dvojnásob. Vhodné jsou i čaje – bylinkový, mátový a zázvorový sdávkou citrónu a medu, ty vám doplní cukr a vitamin C.

Strávením mohou pomoci i šumivé nápoje a jiné doplňky stravy jako např. Acidofit, ten vyrovná acidobazickou rovnováhu, která byla pitím alkoholu narušena, Fytoenzyme complex pomůže při trávicích obtížích.

Říká se, že klín se klínem vybíjí, ale pokud si dáte vyrovnávací skleničku nebo dvě, velmi rychle se vrátíte tam, kde jste byli včera. Pocitově cítíte zlepšení, ale je to klamné a dočasné.

Pokud jde o jídlo, na každého jedince funguje něco jiného, ​​obecně se však doporučuje vyhnout se kyselým jídlům a nápojům. Naopak, taková konzumace vajíček, vás dokáže dát rychleji dohromady.

Dopřejte si vydatná snídani

Dobrými vydatnými raňajkami doplní důležité minerály a vitamíny, které se vyčerpaly při konzumaci alkoholu. Nízkou hladinou cukru v krvi vzniká nevolnost, únava a slabost. Proto konzumací vyvážené snídaně pomůžete organizmu si udržet správnou hladinu cukru v krvi a tím pádem snížit příznaky opice.

Co jíst po kocovině: Těchto 5 jídel vás postaví na nohy

Po kocovině má většina z nás chuť na nezdravá jídla jako pizza, hamburger, slanina či smažený sýr. Ale opak je pravdou, tato jídla zbytečně zatěžují játra a slinivku. To je to poslední, po čem naše vnitřní orgány touží po zpracování velkého množství alkoholu.

Zde je pár jídel, která pomohou a nezatíží trávení ani jiné orgány:

  • Banány jsou top. Jsou lehce stravitelné a obsahují dostatek draslíku, který tělu chybí po nadměrné konzumaci alkoholu.
  • Datle obsahují také spoustu draslíku i cukru. Kromě toho i výborně chutnají a zaženou chuť na sladké.
  • Trápí-li vás bolest hlavy, dopřejte si celozrnné pečivo s medem. Tato kombinace je lehce stravitelná a obsahuje dostatek cukru na zbavení migrény.
  • Na vajíčka v podobě volského oka zapomeňte. Dopřejte si raději vejce na tvrdo nebo míchaná vejce. Vajíčka jsou bohatá na cystein, který pomáhá rozložit acetaldehyd, který vzniká při trávení alkoholu.
  • Pokud máte raději sladkou snídani, ovesnou kaší nic nezkazíte, obsahuje vitamín B, vápník a hořčík, je lehce stravitelná a zklidňuje podrážděný žaludek.

Co se týče sportování po kocovině, na to zapomeňte. Pokud je to ve vašich silách, procházka na čerstvém vzduchu vám postačí. Jen žádný sport a trénink. Tělo si potřebuje odpočinout a načerpat energii. Raději mu dopřejte spoustu odpočinku a spánku.