Co je Boswellia serrata a proč bychom ji měli užívat?
Co je Boswellia serrata a proč bychom ji měli užívat?

Co je Boswellia serrata a proč bychom ji měli užívat?

 Co je Boswellia serrata a proč bychom ji měli užívat?

Boswellia serrata neboli kadidlovník pilovitý je pryskyřičný bylinný extrakt ze stromu boswellia využívaný již celá staletí v přírodní medicíně. Účinné látky - boswellové kyseliny, mají silné protizánětlivé účinky, které se využívají při léčbě různých zánětlivých stavů, ale zejména při artritidě spojené s bolestmi kloubů. Nadace pro artritidu doporučuje denně přijmout 720 mg kyseliny boswellové.

Obsah

Co je Boswellia?

Boswellia serrata je strom rodu Boswellia středního vzrůstu charakteristický přítomností více kmenů a listů s pilovitými okraji, které jsou důvodem vzniku druhového pojmenování stromu jako pilovitý. Boswellia serrata dorůstá výšky 2 až 8 metrů a vyskytuje se převážně v severní a střední Indii, severní Africe a na Středním Východě v suchých a skalnatých oblastech.

Nejčastěji se ze stromu využívá aromatická pryskyřice. Její charakteristické aroma způsobuje přítomnost specifických látek zvaných terpeny. Pryskyřice představuje pro strom významný ochranný prvek, ale zároveň hraje důležitou roli i v regeneraci poškozené tkáně. Ochranná funkce pryskyřice spočívá zejména v usmrcování přítomných parazitů, které představují pro strom potenciální zdroj infekce.

Při získávání pryskyřice pěstitelé musí narušit kůru stromu, aby se pryskyřice uvolnila. Následně ji uskladní ve speciálních bambusových koších, ve kterých ji přechovávají až do dalšího zpracování, nejčastěji na prášek či extrakty. Pryskyřici je však možné odebírat pouze ze stromů starších 8 let. Stromy, které dovrší tento věk pěstitelé pravidelně dvakrát až třikrát do roka zařezávají, aby uvolnily pryskyřici, jinak nazývanou také slzy nebo kadidlo.

Historie Boswellie

Využití kadidla je známo před více než 5000 lety. Už Starý zákon hovoří o jeho roli v náboženských obřadech, při kterých byl spalován na speciálním oltáři, aby se šířila jeho charakteristická vůně. Spolu se zlatem a myrhou bylo kadidlo také jedním ze tří cenných darů věnovaných bohům a králům. Ve starověku se pryskyřice využívala ik vytápění či balzamování.

Pro své protizánětlivé účinky má již několik staletí své právoplatné místo v tradiční indické, africké a čínské medicíně k léčbě zánětlivých stavů jako je artritida, pásového oparu či kardiovaskulárních onemocnění. Aktuálně je vědecký výzkum bohužel méně rozvinutý, ale postupně začíná stále intenzivněji odhalovat potenciální využití pryskyřice a jejích extraktů při léčbě mnoha onemocnění.

Bylo zjištěno, že boswellové kyseliny mají srovnatelný účinek s kyselinou acetylsalicylovou v aspirinu. Boswellové kyseliny však narozdíl od aspirinu nedráždí trávicí trakt.

Co kouzelná Boswellia obsahuje?

Boswellia serrata obsahuje účinné látky jako jsou monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické, triterpenické kyseliny, pentacyklické triterpenické kyseliny a boswellové kyseliny. Esenciální oleje jsou zodpovědné za příjemnou vůni, zatímco boswellové kyseliny jsou nejvýznamnější aktivní látkou v boji proti zánětům.

Pokud v organismu propukne zánět, bílé krvinky se pokoušejí bojovat proti cizím organismům. Jedná se o reakci na podráždění, zranění nebo infekci. Indické kadidlo obsahuje čtyři hlavní boswellové kyseliny, přičemž se prokázalo, že inhibují enzymy způsobující zánět. Ze čtyř kyselin je nejdůležitější kyselina 3-O-acetyl-11-keto-β-boswellová (AKBA). Výzkumy ukázaly, že je účinná proti zánětům, které souvisejí se stavy jako je artritida, bronchiální astma, chronická kolitida, ulcerózní kolitida či Crohnova choroba.

Boswellia a artritida

Artritida je obecně charakteristická přítomností zánětu, který vede k narušení struktury kloubu. To se projevuje bolestí, ztíženým pohybem a ztuhlostí kloubu. Existuje však několik typů artritidy, které se vzájemně liší tím, jak vznikají. Podle indické studie z roku 2003 Boswellia výrazně zlepšuje pohyblivost kloubů a snižuje bolesti a otoky kloubů.

Osteoartróza (artróza) je onemocnění kloubů způsobené postupným opotřebováváním a poškozováním chrupavky. Revmatoidní artritida je velmi časté závažné onemocnění kloubů, které postihuje všechny věkové kategorie, přičemž nejvíce ohroženy jsou ženy před menopauzou. Pro toto onemocnění je také charakteristická přítomnost zánětu, který však iniciují a udržují autoimunitní mechanismy. Průběh revmatoidní artritidy je progresivní a často vede k invaliditě. K léčbě se běžně využívají steroidní i nesteroidní medikamenty s cílem snížit zánět. Zdá se však, že Boswellia je účinná při snižování tohoto zánětu, a může tak zmírnit příznaky revmatoidní artritidy.

Nadace pro artritidu doporučuje suplementovat boswellové kyseliny prostřednictvím výživových doplňků jako potenciální léčbu revmatoidní artritidy i osteoartrózy.

Boswellia a rakovina

Jistá studie z roku 2016 uvádí, že boswellové kyseliny mají protinádorové vlastnosti a jsou toxické pro rakovinové buňky. Také nedávná studie v časopise OncotargetTrusted Source zjistila, že esenciální olej z Boswellie oslabuje agresivní buňky rakoviny kůže bez poškození zdravých kožních buněk. Sice tyto výsledky vypadají slibně, je zapotřebí další výzkum s cílem rozšířit tato počáteční zjištění, aby se zjistilo, jak a zda vůbec může Boswellia pomoci při léčbě rakoviny.

Další pozitivní účinky Boswellie

Boswellia však toho dokáže v lidském organismu daleko více. Skvělými epigenetickými účinky dokáže Boswellia serrata potlačit zánětlivá střevní onemocnění jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Studie ve World Journal of Gastroenterology Trusted Source zkoumala působení boswellových kyselin. Výsledky ukázaly, že v budoucnu se tyto látky mohou prokázat jako užitečná podpůrná léčba zmíněných chronických stavů.

Kyselina boswellová může hrát roli i při léčbě astmatu. Výsledky výzkumu ukázaly, že inhibuje sekreci cytokinů, které vedou ke vzniku zánětu. U pacientů se zánětem průdušek až u 70% z nich vymizely astmatické příznaky po užívání doplňků výživy s obsahem kyseliny boswellové.

Boswellia přispívá k udržení zdravého srdečně-cévního systému. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi až o 48% a zabraňuje ukládání lipidů na stěny tepen.

Boswellia serrata se také může pyšnit silnými antioxidačními účinky. Má pozitivní účinky na pleť – vyhlazuje drobné vrásky, navrací pleti pružnost a redukuje produkci kožního mazu. Schopností chránit mozkové buňky také může pomoci při mrtvici.

Kdo by měl rozhodně sáhnout po Boswelii?

  • Lidé, které trápí potíže spojené s pohybovým aparátem. Boswellia totiž výrazně přispívá k udržení zdravých kostí a kloubů. Snižuje otoky, pomáhá redukovat ztuhlost kloubů a v neposlední řadě uleví od bolestí spojených s artrózou.
  • Lidé s onemocněními dýchací soustavy.
  • Lidé se stresujícím a náročným povoláním. Boswellia serrata podpoří nejen fyzické, ale také duševní zdraví.
  • Lidé vykonávající fyzicky náročné práce nebo zanícení sportovci. Účinné látky v Boswelii chrání pohybový aparát před poškozením způsobeným neustálým zatěžováním kloubů.
  • Lidé, kteří trpí onemocněním trávicí soustavy. Mnohé studie zdůrazňují, že Boswellia může protizánětlivými účinky efektivně pomoci při zmírňování příznaků Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy. Lidé s problémovým trávením zároveň také ocení přírodní složení, díky kterému nedochází k podráždění žaludku.

Na co si dát pozor při výběru doplňku stravy Boswellia serrata?

Na trhu je dnes k dispozici slušný výběr doplňků s názvem Boswellia serrata. Samozřejmě i zde platí, že můžeme nalézt skutečně kvalitní výrobky, ale bohužel i produkty, které neobsahují některou z účinných látek nebo jí neposkytují dostatek. Látky, které by rozhodně produkt tohoto typu měl obsahovat, jsou jednoznačně boswellové kyseliny. Čím vyšší obsah boswellových kyselin má produkt, tím bude účinnější v boji proti zánětům as ním spojenými obtížemi. Pro požadovaný účinek doporučujeme sáhnout po výživovém doplňku s obsahem alespoň 80% boswellových kyselin.