Co konkrétně způsobuje vzhled stárnoucí pokožky?
Co konkrétně způsobuje vzhled stárnoucí pokožky?

Co konkrétně způsobuje vzhled stárnoucí pokožky?

Co konkrétně způsobuje vzhled stárnoucí pokožky?

Obsah

Co konkrétně způsobuje vzhled stárnoucí pokožky?

1. Méně tuku

Jedním z účinků přirozeného stárnutí je ztráta tuku. Ztráta tuku v oblasti líc, zhoršuje vzhled pokožky a tvář vypadá propadnutá. Méně tuku znamená menší objem tváře. Často se právě ženy, které se pokoušejí drasticky zhubnout, vyloučí z jídelníčku jídla s obsahem tuků a jejich pokožka je potom suchá a šupinatá a mají „propadnutý“ vzhled. Příjem dostatečného množství zdravých tuků v potravě je zásaditý.
 

2. Méně kostního tkaniva

Naše lebka se zmenšuje po 60. roku života. Kosti se zmenšují, protože nevytváříme tolik kostní hmoty, avšak množství kůže zůstává, co způsobuje její ovisnutí.

3. Méně kolagenu

Kolagen je nejpočetnějším proteinem v těle. Kolagenové vlákna vytvářejí v pokožce oporu, která jí dodává strukturu a pevnost. Kolagenové vlákna jsou umístěné v dermisové vstve kůže a existují různé typy kolagenu. Postupujícím věkem kůže mění svoje vlastnosti, ztenčuje se, ztrácí podkožní tuk, proteiny a hlavně kolagen. Když jsme mladí, tělo produkuje kolagen stejnou rychlostí, jak se rozpadá, ale stárnutím se jeho produkce zpomaluje, kolagen se dále degraduje a tato míra degradace se v průběhu času zvyšuje. Tuto nerovnováhu navíc ještě zhoršuje zánět. Výsledkem je méně nového kolagenu a víc existujícího kolagenu se rozkládá. Co můžeme proti tomu udělat? Chránit pokožku před UV zářením, kontrolovat příjem cukrů ve stravě nebo nadbytečný cukr se váže na kolagen a způsobuje glykaci, takže znehodnocení a nefunkčnost proteinu. Taky kouření vytváří víc volných radikálů, spouští zánětlivý proces a urychluje stárnutí pokožky.
Na podporu funkce kolagenu působí například vitamín C, retinoidy vitamínu A nebo peptidy.

4. Méně elastinu

Jak už z názvu vyplývá, elastin je protein, který má schopnost natáhnout se až o 100% a stáhnout se opět do původní délky. Věkem se však degraduje, takže ztrácí svoji elasticitu. Díky tomu pokožka ztrácí svoji pružnost a vrásky se prohlubují. Po rozštěpení starého elastinu enzymy se tvoří nový elastin. U starších lidí je však nový elastin abnormální, je hrubý a není tak kvalitný jako původní elastin. Nový elastin se tvoří velmi pomalu a tak ve stárnoucí pokožce dominuje starý elastin.

5. Menej glykozaminoglykánov

Glykozaminoglykany (GAG) jsou látky, které vyplňují mezery mezi kolagenem a elastinovými vlákny, což dodává pokožce plnost a napětí. Je to jako polštář, který tvoří podporu na to, aby byla kůže vyrovnaná. Polštář se však může v důsledku dehydratace zmenšit nebo ztenčit, kůže povolit, tím naše pokožka ztrácí schopnost udržet vlhkost, to potom vede k jemným vráskám na povrchu pokožky a nadbytečná kůže se potom projevuje jako vrásky. Jednou z látek GAG je i kyselina hyaluronová, která má schopnost navázat až tisíc násobné množství vody.

6. Mimika tváre

Opakované výrazy tváře jako například, mračení, smích, úsměv, mžourání očí způsobují smršťování svalů a výsledkem toho je, že časem pokožka není schopná vrátit zpět do původního stavu, tím vznikají tzv. mimické vrásky.