Extrémní kajakáři na cestách
Extrémní kajakáři na cestách

Extrémní kajakáři na cestách

Extrémní kajakáři na cestách

Bratia Tomáš a Pavel Andrássyovci patria medzi top adrenalínových športovcov medzi Tvárami Kompavy. Extrémni kajakári prežijú väčšinu života na vode a to úplne dobrovoľne. Tento šport ich zlákal do rôznych kútov Európy, ale aj vzdialenejších krajín ako Čile, Uganda, Kanada, Nový Zéland a Argentína.

Bratři Tomáš a Pavel Andrássy patří mezi top adrenalinových sportovců mezi tváře Kompava. Extrémní kajakáři přežijí většinu života na vodě a to zcela dobrovolně. Tento sport je zlákal do různých koutů Evropy, ale i vzdálenějších zemí jako Chile, Uganda, Kanada, Nový Zéland a Argentina. Expediční kajaking mají prostě v krvi. Sbalí si kajaky a jdou na měsíc do země s těmi nejdivočejšími řekami. Splavují jejich, spí na plážích vedle nich, jedí, co si přinesli nebo co možná uloví. Takto jsou na vodě několik dní a přes vesnice přecházejí pouze na doplnění zásob. V noci, zabalení do spacáku, čelí pod širým nebem hadem, pavoukům i škorpiónem. A to ani nemluvě o divoké vodě, která je velmi nebezpečná. Nic z toho je však od tohoto sportu neodradí ai díky těmto zážitkem je jejich život plný nových objevů, zajímavých situací a potěšeni. Promluvili nám o něm něco více.

Kterým sportem jste se věnovali v dětství?
Oba jsme se v dětství sportem velmi nevěnovali. Ja (Tomáš) jsem více méně začal s freestylovým bruslením, později lezením až jsem se dostal k vodě. Později jsme se is bratrem přes kanojky, pramice a raft dostali ke kajakování. Nejdříve sice ke freestylové ale hned jak jsme okusili divokou vodu, věděli jsme, kde je naše místo. A tak se více méně od roku 2007 až dosud věnujeme tomuto sportu na závodní a expediční úrovni.

Proč Vás zaujal právě tento sport?
Tento sport nás zaujal, neboť máme oba rádi vodu, obzvláště tu divokou a rádi se pohybujeme v přírodě. Rovněž oba obliba krkolomné situace a těch při tomto sportu jejich rozhodně není málo. No a být jen s kajakem někde uprostřed ničeho, na řece, kterou před vámi ještě nikdo nešel a je opravdu těžká, vyžaduje i hodně odvahy a odhodlání. A samozřejmě i důvěry ve svůj tým, který si myslím, že spolu s bratrem a kamarády z Bratislavy máme perfektní. Právě toto všechno nás na tomto sportu přitahuje.

Máte rádi více expediční nebo soutěžní kajakování?
Raději máme expediční kajakování. Člověk při něm zažije mnohem více zážitků a také nebezpečných adrenalinových situací jako při běžném soutěžním kajakování. A jelikož se rádi bojíme a máme rádi adrenalin, expediční kajakování nás v poslední době uchvátilo nejvíce.

Ve které zemi jste byli naposledy?
Nedávno jsme se vrátili z Kolumbie, kde jsme uprostřed džungle a kokainových plantáží s po zuby ozbrojenými pašeráky měsíc splavovali jedny z těch nejdivočejších řek, které tato nádherná země nabízí.

Jaký nejkrásnější okamžik jste zažili při tomto sportu?
Nejhezčí okamžik je obvykle ten, když se nám podaří zdolat nějakou těžkou peřeje, vysoký vodopád nebo splavit těžkou řeku. Právě tehdy si vždy říkáme, že neskutečné hodiny tréninku měli smysl. Pro mě osobně byl jeden z top okamžiků, když jsem bezpečně přistál ve vodě po splutí 16 metrového vodopádu v Chile. Jelikož právě na vodopádech jsem už nějaký ten úraz zažil, vím jaké je náročné dobře skočit vysoký vodopád a ten pocit když se kajak ve správném úhlu zapíchne dolů do vody a kajakář pak bezpečně přistane je opravdu k nezaplacení.

Na jakou nejriskantnější chvíli si vzpomínáte?
Nejriskantnější chvíle při tomto sportu míváme téměř každý den na vodě. Především ale při vícedenních splavech, například když jsme byli v Rusku při mongolsko-čínsko-kazašských hranicích na šest denním splavu řeky, která měla neuvěřitelný nastav - tam byla téměř každá peřeje bojem o život. Ale uprostřed ničeho se nedá říci si, že končím a jdu domů. A tak jsme během celých 6 dní musely být 100-procentně soustředění. Ledajaká chyba by měla za následek plavání, případně ztrátu zásob jídla, kterého jsme měli i tak málo. Byl by to velký problém, protože jsme na vodě byli i 10 hodin denně. Ale právě takové riskantní situace nás drží ve střehu a vděčíme jim za mnoho.

Jak se stravujete, regenerujete a doplňujete energii na expedičních výpravách?
Během expedic závisí stravování zejména na tom, kolik věcí si můžeme nabalit do kajaku. A protože potřebujeme i foto / video techniku, věci na záchranu, spaní, vaření a kempování, hodně prostoru na jídlo nezbývá. Vaříme jen jednou za den, a to večer, když sjedeme z vody a zakempujeme. Během dne jsme proto nuceni fungovat na energetických tyčinkách a gelech. Díky firmě KOMPAVA - především energetickým tyčinkám 3Energy Bar a K-4 Power gelu dokážeme bezproblémově fungovat po celý den a podávat maximální výkon vždy, když je třeba.

Poskytujete i hodiny kajakování?
Samozřejmě, lekce a kurzy kajakování poskytujeme během celého roku. Přes léto jsou kurzy pro začátečníky i pokročilé od rovné vody až po divokou vodu v Čunovo, případně podle požadavků i na divokých řekách v Rakousku nebo ve Slovinsku na řece Soča. Na podzim a přes zimu jde většinou o kurzy eskimovania v bazénu.

Kde si můžeme prohlédnout fotky a videa, případně další informace o vás?
Vše je na stránce www.freac.sk


Tomáš Andrássy se narodil v roce 1985 v Bratislavě. Od roku 2002 je členem slovenské reprezentace ve freestyle kajaku a od roku 2007 reprezentantem v extrémním sjezdu na divoké vodě. Ve svém životě již dosáhl řadu významných úspěchů:
1. místo K1M Mistrovství Slovenska kajak freestyle, Čunovo 2011
2. místo K1M Alpin river freestyle cup - Plzeň, ČR 2011
2. místo K1M Alpin river freestyle cup - Graz, Rakousko 2011
2. místo K1M Celkové umístění ARFC 2011
2. místo K1M Labe extreme race, ČR 2011
3. místo K1M Devils extreme race - BOATERX, ČR 2011
1. místo K1M Mistrovství rakouská, 1. kolo ARFC, Rakousko 2012
3. místo K1M Alpin river freestyle cup - Wildalpen, Rakousko 2012
2. místo K1M Mistrovství slovenska, ARFC, Rakousko 2012
8. místo K1M Světový pohár v kajak freestyle - celkové umístění
1. místo K1M Alpin River Freestyle Cup - celkové umístění 2012
3. místo K1M Ula Extrem race Norsko 2012

Pavel Andrássy se narodil v roce 1987 v Bratislavě. V roce 2006 se stal členem slovenské reprezentace ve freestyle kajaku a od roku 2007 je reprezentantem v extrémním sjezdu na divoké vodě. Získal mnoho ocenění, např .:
1. místo K1M Kayak cross mistrovství Slovenska, SR 2011
1. místo K1M Kayak cross mistrovství Slovenska, SR 2012
1. místo K1M Sweet Rumble extreme race, Norsko 2012
1. místo K1M Ula extreme extreme race, Norsko 2013
2. místo K1M King of the falls, Itálie 2013