Formy výživových doplňků
Formy výživových doplňků

Formy výživových doplňků

Formy výživových doplňků ​Pokud jste měli někdy dilema v tom, která forma výživového doplňku (suplementu) je pro Vás ta nejvhodnější, z jakých důvodů se užívají tabletky, kapsle nebo prášky, doufáme, že Vám odpověď objasníme v následujících řádcích. Výživové doplňky se dělí primárně podle toho, co konkrétně jejich výrobce potřebuje zacílit a na co je doplněk určený.

Pokud jste měli někdy dilema v tom, která forma výživového doplňku (suplementu) je pro Vás ta nejvhodnější, z jakých důvodů se užívají tabletky, kapsle nebo prášky, doufáme, že Vám odpověď objasníme v následujících řádcích. 

Výživové doplňky se dělí primárně podle toho, co konkrétně jejich výrobce potřebuje zacílit a na co je doplněk určený. (Pozn .: výživové doplňky tím, že nejsou léčiva, není u nich nutná široká škála forem podání). Nejzákladnější podoby suplementů jsou tuhé formy (prášky, tablety, kapsle), polotekuté (gely) a tekuté formy doplňků. 

Prášky - určeno pro ty, kteří neradi konzumují tabletky. Prášek si jednoduše přidají do jídla, případně si ho vydělají do nápoje. Jejich výhoda tedy spočívá v jejich malém objemovém a gramážního množství, ze kterého následně víme vydělat velké množství nápoje, například z 500 gramového prášku umíme vytvořit 10 až 20 litrů nápoje. Jedná se io praktické hledisko (spíše přepravíme menší prakticky zabalenou hmotnost doplňku než 20 litrů tekutiny). Co se týče obsahového nutričního hlediska, výhodou je i to, že k práškovým formám doplňků nepotřebujeme žádné stabilizátory ani konzervační látky, vzhledem k absenci vody nebo tekutiny. Jednoduše řečeno - nemá se nám co pokazit. 

Tabletky - využívají se podle toho, zda jsou či nejsou šumivé. V případě šumivosti si je jednoduše necháme "vyšumět" ve vodě a vychutnáme si tak chuťově příjemný nápoj. V opačném případě nerozpustnosti tabletky ji zapijeme vodou a tedy dostane se nám do žaludku bez rozpuštění. 

Kapsle - v této formě zpracovává výrobce produkt, který je hořký nebo chuťově nepříjemný v ústech a musí se dostat do trávicího traktu. V kapslové formě se zaobalit hlenem po cestě trávicím traktem, čili kapsle zcela bez problém polkneme a dostanou se tam, kam mají, aby jejich účinek byl na správném místě. Z hlediska složení mohou být kapsle například želatinové nebo veganské rostlinné. 

Výše zmíněné kapsle a pilulky se užívají nejjednodušší a mají i delší expiraci než jiné formy, kromě toho obsahují aktivní živiny a jiné aditivní látky, které mají různé funkce, nejčastěji doplňují tabletám jejich objem, prodlužují trvanlivost a zabraňují oxidaci nebo pomáhají rozpadu v žaludku. 

Formula mikrogranulí - jsou složeny z velmi malých granulek - mikrogranuliek, které jsou obsahem jedné velké kapsle. Při průchodu naším ústrojím se postupně rozpadají a uvolňují konkrétní látku (většinou vitamíny, např. Vitamín C - protože neukládá v těle zásoby a postupné uvolňování umožní jeho rovnoměrnější vstřebávání) do krve až po dobu několika hodin. 

Želatinové tobolky - s obsahem tzv. softgélu, jejichž obsah je například olej s vitamíny rozpustnými v tucích. Obsahují méně přidaných látek a rychleji se rozpouštějí v trávicím traktu. 

Gely - patří mezi polotekuté formy doplňků, se kterými dosáhneme lepší účinnost a vstřebatelnost již v ústní dutině. Chuťově příjemné gely využívají zejména sportovci, který potřebují dodat rychlou energii během fyzické aktivity. 

Tekuté suplementy - dobře se polykají, mohou se dochucovat (výhodné při menších dětech), ale jejich nevýhodou je rychlejší exspirace a proto i nutnost přidávání konzervačních látek na prodloužení životnosti. 

Tinktury - specifická skupina, do které patří koncentrované roztoky z výluhů rostlin vodou, glycerinem nebo alkoholem. 

Podle účinnosti najdete v našem portfoliu produktů formy doplňků od instantní práškové formy na vytvoření efektivního pitného režimu, přes spalovače v tabletách, až po proteinové nápoje či energizéry na rozmíchání nebo přidání do receptů - každému podle chuti. Také u nás najdete kvalitní produkty na podporu zdraví, lepší trávení, ochranu kloubního aparátu i srdečně cévního systému v tabletové či kapslové podobě. Novinkami jsou také nadčasové anti age produkty na zrevitalizovanie pokožky, vlasů i nehtů - v různých formách suplementů. Ať se líbí, vyberte si ten svůj.

Hanka Jordánová

09.07.2019