Virové onemocnění vyvolané virem herpes simplex (HSV-1) patří mezi nejčastější virová onemocnění.
Nakažení obyvatelstva tímto virem je více než 90%.
Lidově se nazývá také horečka. Přenáší se kapénkovou cestou nebo přímým kontaktem s infikovaným člověkem. U většiny lidí se neprojeví při prvotní infekci (při vstupu do organismu). Do těla vniká přes sliznice nebo poraněná místa. Virus přetrvává v nervových buňkách v místě vstupu do organismu. latentní (spící) formě.
Se svojí DNA může virus přežívat v pozůstalých nervových buňkách, pro imunitní systém nerozeznatelný, a tím i nenapadený. Tyto infikované buňky slouží jako „rezervoár původce onemocnění“ po celý život.
Rezervoárem jsou většinou rty, oblast nosu, tváře ale i leckterá jiná oblast kůže. Mezi spouštěče opětovného rozmnožení virů patří podráždění pokožky, jako jsou popáleniny, silná sluneční záření, zranění, podráždění ganglionu (zánět, zubní ošetření) nebo systémové příčiny, jako stres, menstruace, horečka, nádorová onemocnění, bakteriální zápal plic, náhlé ochlazení nebo vyčerpání.
Pokud měl člověk horečku byť jen jednou, je pravděpodobné, že toto virové onemocnění se bude opakovat. Pro opakující se herpes simplex jsou typické příznaky, které předcházejí onemocnění. prodromální příznaky: pocit napětí, svědění, příležitostně i bolest.
Na tomto městě se za několik hodin objeví zarudnutí, mírný otok a tvorba puchýřků o velikosti špendlíkové hlavičky, které splývají, praskají a vytvoří ránu, na které se vytvoří strup.
Doba trvání horečky je 2-12 dní.
Efektivní prevence vůči tomuto viru je užívání L-lysinu, který má kromě antibakteriálního a antivirového účinku i příznivý vliv na podporu imunitního systému. Právě jeho oslabením se spouští rozmnožování tohoto virového onemocnění.
L-lysin se doporučuje nejen pro zvýšení imunity, ale také aplikovat hned při prvních příznacích oparu. (prodromální stadium). Svým účinkem okamžitě zabrání dalšímu rozmnožování virů a také velmi rychle eliminuje onemocnění z postiženého místa.