Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Herpes na ústech jako nepříjemný letní společník: Účinné rady, které vám pomohou v boji proti oparům
Herpes na ústech jako nepříjemný letní společník: Účinné rady, které vám pomohou v boji proti oparům

Herpes na ústech jako nepříjemný letní společník: Účinné rady, které vám pomohou v boji proti oparům

Herpes na ústech jako nepříjemný letní společník: Účinné rady, které vám pomohou v boji proti oparům

Opar neboli „herpes simplex“ je jedno z nejčastějších virových onemocnění kůže. Jeho vznik podporují kromě jiných faktorů i intenzivní sluneční paprsky, a proto léto je právě obdobím, kdy opary sužují, i jedince, kteří jimi trpí jen výjimečně. 

Obsah

Ti, kteří se s tímto nakažlivým onemocněním pravidelně setkávají, mají, tedy často léto spojené právě s oparem, který jim dokáže znepříjemnit i ty nejkrásnější slunečné dny v roce. Jak si užít dovolenou bez obav z viru, který by vám mohl znepříjemnit dny volna? Stačí vsadit na účinná preventivní opatření.

Určitě jste se v životě setkali s lidmi, kteří opary nikdy netřepěli nebo s lidmi, kterým herpes pravidelně znepříjemňuje život. Opar na rtu není jen estetickou vadou. Jedná se v první řadě o onemocnění, vyvolané spícím virem ve vašem těle. Stává se to až 90% procentům dospělé populace. Obzvlášť, pokud se nacházíte na dovolené a vystavujete se intenzivnímu slunečnímu záření. I proto se vyplatí, abyste byli předem připraveni a přibalili si do cestovní lékárničky prostředky, které mírní projevy oparu, případně posílí imunitu a usnadní hojení. Avšak v tomto případě se vyvarujte „léčebným“ prostředkům jako je zubní pasta, propolis či vaječný bílek. Ty, si raději odložte pro jiné účely.

Přenos a inkubační doba

Opar na rtech – „Herpes simples facialis“ je způsoben virem „Herpes simplex“ - typu 1, HSV-1. Herpes simplex je jedním ze skupiny herpetických virů. Přenáší se kapénkovou infekcí nebo přímou cestou, kapénkami například při líbání nebo při používání stejných ručníků. Inkubační doba viru je přibližně 2 až 5 dní. Pokud jste jednou nakaženi herpetickým virem, je vysoce pravděpodobné, že se infekce v budoucnu vrátí. Stačí snížená imunita, horečka, nadměrné UV záření nebo stres. Virus se následně aktivuje a začne se množit. Po nakažení se nemusí projevit infekce hned, ale může čekat i několik let.

První příznaky

Prvním příznakem bývá svědění nebo pálení v postižené oblasti. Nejběžnější postiženou částí je okraj rtů. Během několika hodin se objeví zarudnutí. Další fází jsou puchýřky, přičemž je opar zduřelý, pálí, svědí a mnohdy také bolí. Během několika dní puchýřky s čirou tekutinou prasknou a začnou vysychat. V závěrečném procesu hojení se následně vytvoří strup. Tento proces zpravidla trvá týden až deset dní. Zánětlivé změny na kůži mohou být doprovázeny i zvětšením příslušných lymfatických uzlin, teplotou či celkovou nevolností.

Prevence proti vzniku herpesu

Herpes se může dříve či později objevit u každého. Pokud s ním bojujete častěji, než byste chtěli, je vhodné nechat se vyšetřit u imunologa. Svou imunitu však můžete preventivně podpořit i přirozeně, a to zlepšením životosprávy, pravidelným sportem, kvalitním spánkem nebo otužováním. Jako velmi účinné se ukázalo zvýšení příjmu vitamínů, a to obzvláště během letních dovolených, kdy se nevyhnete slunečním paprskům, které mohou vyvolat právě zmiňovaný opar. Skutečně efektivní prevencí vůči tomuto viru se ukázalo užívání doplňku L-lysin, který má kromě antibakteriálního a antivirového účinku i příznivý vliv na podporu imunitního systému. Právě jeho oslabením se spouští rozmnožování tohoto virového onemocnění. Doplněk doporučujeme nejen pro zvýšení imunity, ale je vhodné jej aplikovat hned při prvních příznacích oparu. (Prodromální stádium). Svým účinkem okamžitě zabrání dalšímu rozmnožování virů a také velmi rychle eliminuje onemocnění z postiženého místa.

Pokud je pro vás L-lysin neznámou, můžete ho například najít iv potravinách, a to především v tvrdých sýrech, jako je parmazán, v různých druzích ryb, v hovězím či vepřovém mase, v čočce, v arašídech a fazolích. Nicméně, faktem zůstává, že ne všechny látky umíme pro své tělo vytěžit z potravin. V tomto případě nám dělají kvalitní službu právě doplňky stravy.
S pomocí přípravku L-lysin extra, který kromě aminokyseliny L-lysinu obsahuje také extrakt z Echinacei a vitamín B6 pro lepší vstřebávání a vyšší funkčnost přípravku, se zbavíte herpesu rychle a jednoduše. Při dávkování 5 kapslí 3krát denně vás opar nebude trápit již po 2 – 3 dnech.

Další zásadní prevencí proti oparům je i zvýšení přísunu vitamínů B6, B12, C a zinku, které posilují imunitní systém a působí antivirově. „Céčko“ výrazně zlepšuje samotný průběh léčby herpesu, ba dokáže mu i předcházet. Je však důležité navýšit denní dávku minimálně na 1g.
Pravidelným užíváním kombinace zmíněných doplňků se na dovolené ochráníte před důsledky zvýšeného stresu, který je spojen s cestováním, nachlazením v důsledku klimatizace v dopravních prostředcích či na hotelových pokojích nebo při opalování.