Jak ovlivňuje pohyb imunitu
Jak ovlivňuje pohyb imunitu

Jak ovlivňuje pohyb imunitu

Jak ovlivňuje pohyb imunitu

Když jde o snižování rizika onemocnění, nic neporazí mytí rukou. Ale je ještě něco, co pomáhá udržovat váš imunitní systém v nejlepší kondici, aby dokázal lépe bojovat proti virům: cvičení. A to vícekrát do týdne. Ano, je třeba si dávat pozor na stres, mít dostatek spánku a racionálně se stravovat, cvičení však při odolnosti vůči chorobám stojí na vrcholu všech zmíněných faktorů.

Obsah

Nedejte se ale oklamat - cvičení nijak zázračně nezabrání onemocnění ani ho nevyléčí. Přesto, pravidelná fyzická aktivita střední intenzity, čili aerobní trénink v trvání 45 minut tři až pět krát za týden, je pro imunitu velmi prospěšné a dokáže snižovat riziko respiračních infekcí.

Co se při cvičení s naším tělem vlastně děje? Napínání svalů a zvýšený průtok krve stimulují funkci a cirkulaci přirozených obranných a imunitních buněk. Pohyb zlepšuje schopnost detekovat a ničit patogeny a viry. Dvě až tři hodiny po tréninku se imunitní funkce vrátí opět do normálu. Pokud ale budete cvičit pravidelně, budete odolnější vůči virům a pomůže vám to, pokud už onemocníte.

Cvičení a mozek

Už jste někdy přemýšleli nad tím, co se děje při fyzické námaze s mozkem? Je více prokrvován a okysličován. A to se rovná lepší bystrosti, pozornosti a paměti, vzniku nových nervových buněk - učení nových věcí se stává jednodušším. Kdo trénuje své svaly, automaticky trénuje i své šedé buňky. Naši předkové - lovci a sběrači - zvládli projít denně 10 až 15 km. Pohyb je pro člověka přirozený a má blahodárné účinky na mozek, srdce, oběhovou soustavu, metabolismus živin, profituje z něj celé tělo.

Žena, ktorá športuje

V jedné studii bylo sledováno během 12 podzimních a zimních týdnů tisíc mužů a žen, aby zjistili, zda nenastydli. Z těch, kteří cvičili pět a více dní týdně zaznamenaly 43% snížení počtu dnů pracovní neschopnosti ve srovnání s těmi, kteří cvičili pouze jednou v týdnu. Příznaky onemocnění byly pouze mírně. Pravidelný pohyb také snižuje záněty.

Naši předkové - lovci a sběrači - zvládli projít denně 10 až 15 km.

Zdá se, že tento přínos je maximální, pokud má cvičení střední intenzitu a netrvá déle než 45-60 minut. Delší ani intenzivnější cvičení však nepřináší stejné výhody. Pokud vyčerpáte zásoby glykogenu pohybem s vysokou intenzitou trvající několik hodin denně nebo obden, sníží se přísun glykogenu do imunitních buněk a ty už nefungují tak dobře.

Pokud jste nikdy pravidelně nesportovali, Neskočte do toho rovnýma nohama. Do cvičení se pusťte postupně a zjišťujte, co vaše tělo zvládne, aniž jste se cítili unaveně. Elitní sportovci, ať už ve vytrvalostních nebo silových disciplínách, zvládají vyšší zátěž než ostatní. Pokud jste aktivní sportovec a milujete běh na dlouhé tratě a máte pocit, že jste zdravý po celý rok, není důvod věšet běžecké boty na hřebík.

Behanie

Pravidelné cvičení s sebou přináší nejen pozitivní imunitní reakci, ale mnoho dalších výhod:

  • Zlepšení nálady, potlačení deprese, úzkosti a stresu. Působí na ty části mozku, které regulují stres a úzkost, zlepšuje citlivost mozku na hormony jako serotonin, dopamin a noradrenalin.
  • Zvýšení produkce endorfinů, hormonů štěstí. Svými účinky jsou endorfiny podobné morfinu. Vážou se na opioidní receptory, čímž blokují přenos signálů bolesti. Mezi další jejich výhody patří zklidnění a vyvolání pocitu euforie.
  • Zrychlení metabolismu a ztráta hmotnosti.
  • Cvičení pomáhá uvolňovat hormony, které podporují schopnost svalů absorbovat aminokyseliny - svaly rostou a cítíte se silnější.
  • Zvýšení hustoty kostí, čímž předcházíte osteoporóze.
  • Pokud se pravidelně hýbete, budete se cítit vitálnější a budete mít více energie.
  • Zvýšení produkce přirozených antioxidantů v těle, zvýšení průtoku krve, čímž chráníte pokožku a zmenšení příznaky stárnutí.