Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Neumíte se vypořádat s obtížemi po překonání COVID-19? Poradíme vám
Neumíte se vypořádat s obtížemi po překonání COVID-19? Poradíme vám

Neumíte se vypořádat s obtížemi po překonání COVID-19? Poradíme vám

Neumíte se vypořádat s obtížemi po překonání COVID-19? Poradíme vám

Přestože už nemusíme chodit v rouškách či respirátorech, o nemoci COVID-19, vyvolané koronavirem SARS-CoV-2, ještě uslyšíme. Ta bohužel nekončí pro více pacientů pouze po překonání akutní fáze. Po onemocnění stále více lidí trápí postcovidový syndrom, který přináší různé obtíže a ty negativně ovlivňují váš každodenní život. V tomto článku si vysvětlíme rozdíly mezi postcovidovým sydromem a long covidem. Podíváme se na hlavní projevy tohoto syndromu a poradíme vám, jak se těmito obtížemi vypořádat a jak je zmírnit pomocí účinných přírodních výživových doplňků.

Obsah

Long Covid a postcovidový syndrom

Hodně se o COVID-19 popsalo, mluvilo. V současnosti se v souvislosti s tímto onemocněním stále častěji skloňují dva pojmy, které se týkají následků po překonání akutní fáze onemocnění: "Long Covid" (dlouhodobý Covid) a "postcovidový syndrom" (stav po onemocnění). Oba pojmy popisují dlouhotrvající zdravotní problémy. Momentálně jsou stále předmětem výzkumu a neexistuje konečná léčba. Příznaky mohou být velmi rozmanité a závažné. Nepodceňujte je. Je důležité, abyste kontaktovali svého lékaře a zvážili možnosti léčby, pokud jste na sobě zpozorovali nějaké symptomy. Pojďme se na oba pojmy podívat detailně:

Long Covid (dlouhodobý Covid)

Jedná se o období, které následuje čtyři týdny po akutní infekci COVID-19.

Příznaky long covidu jsou zvýšená únava, poruchy nálady, poruchy spánku, neurologické problémy, problémy s dýcháním.

Postcovidový syndrom (stav po onemocnění COVID-19)

Týká se období, které následuje po dvanácti týdnech od překonání akutní fáze onemocnění COVID-19. Je to stav, který může přetrvávat dlouhodobě a stává se chronickým. Tento syndrom je charakterizován různými nespecifickými a dlouhotrvajícími zdravotními problémy, které mohou postihovat různé části těla a orgány.

Příznaky postcovidového sydromu

 • Celkové příznaky:

Zvýšená únava a malátnost – cítíte se tak běžně? I když to může znít jako běžná únava, postcovidový syndrom ji obvykle činí závažnější a obtížněji zvládnutelnou. Můžete se cítit vyčerpaní a omezovaní při běžných aktivitách, včetně sportu.

 • Psychické příznaky:

Poruchy nálady a deprese – mnozí lidé se setkávají po překonání COVID-19 s emocionálními problémy, které se projevují poruchami nálady a depresí. Jedná se o dopady pandemie a izolace.

Poruchy spánku.

 • Neurologické příznaky:

Intenzivní bolesti hlavy

Nepolevující únava – která nemizí ani po dlouhém odpočinku.

"Brain fog" (zamlžení mozku) - potíže se soustředěním, pamětí a celkovým mentálním výkonem. Známé jsou také závažnější neurologické potíže, jako je zánětlivé poškození centrálního nervového systému.

 • Plicní příznaky:

Přetrvávající kašel

Snížená kapacita plic – zhoršená funkce plic způsobuje potíže při dýchání při námaze.

Tlak nebo bolest na hrudi

Plicní fibróza - změny ve struktuře plic mohou být viditelné na RTG snímcích.

 • Revmatologické příznaky:

Bolesti kloubů a svalů

Kožní vyrážka a svědění.

 • Gastrointestinální příznaky:

Průjem, bolesti břicha, nechutenství.

 • Kardiovaskulární příznaky:

Bušení srdce - zda zánět srdečního svalu.

Točení hlavy po postavení se ze sedu nebo vleže - závratě.

Posttrombotický syndrom

 • Další potíže po překonání COVID-19 mohou být: zánět srdečního svalu (myokarditida), poruchy cév související s poruchou srážlivosti krve, ale také vypadávání vlasů, hučení v uších.

V současnosti se léčba postcovidového syndromu zaměřuje na tlumení příznaků, protože zatím přesná a konkrétní léčba neexistuje. Nejčastěji lékaři nařídí oxygenoterapii, která zlepšuje zásobování těla kyslíkem, a infuzní léčbu, která pomáhá obnovit mozkovou činnost a zmírnit bolest. Kromě farmakoterapie je důležitá i rehabilitace a správná životospráva. Ve spolupráci s odborníky váš stav může zlepšit.

Věděli jste, že?

Postcovidový syndrom postihuje 5 - 10% procent pacientů po překonání COVID-19?

Možný způsob tlumení postcovidového syndromu

Již víte, že současná medicína zatím nenabízí jednoznačnou léčbu. V této souvislosti může být zajímavý potenciální přístup využívající přírodní výživové doplňky.

Co je Nattokináza?

Jedná se o enzym štěpící fibrin (nadměrné množství fibrinu způsobuje zahušťování krve a vznik krevních sraženin). Je známý svými potenciálními prospěšnými účinky na kardiovaskulární systém. Původem je z Japonska – konkrétně z japonského jídla Nattō, které se vyrábí z fermentovaných sójových bobů. Nattō přispívá k dlouhověkosti japonské populace. Co jste možná nevěděli, tak zvýšená konzumace tohoto jídla snižuje riziko celkové úmrtnosti na kardiovaskulární choroby.

Tento přírodní enzym může mít několik účinků na organismus, které jsou důležité při tlumení příznaků postcovidového syndromu.

Jaké jsou prokázány účinky Nattokinázy

 • antitrombotický (ředí krev)
 • antihypertenzivní (snižuje krevní tlak)
 • hypolipidemický (snižuje lipidy v krvi - cholesterol, triacylglyceroly)
 • neuroprotektivní (chrání nervové buňky před poškozením).

Jaké jsou účinky Nattokinázy při postcovidovém syndromu?

 • snížení zánětu v těle
 • podpora cirkulace krve
 • zlepšení průtoku krve v cévách
 • kardiovaskulární ochrana
 • podpora imunitního systému.

Také vám skvěle poslouží i jako prevence před tzv. „economy class syndrom“ – tedy před rizikem vzniku trombózy v důsledku dlouhých a častých letů letadlem.

Kdy začít užívat Nattokinázu?

Vhodné je začít už při prvních příznacích nebo podezřeních na problémy s cévami nebo srdcem. Prevence je vždy jednodušší cesta, a proto by se doplňky, jako je Nattokináza, mohly stát součástí zdravého životního stylu, zvláště pokud máte zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Jak užívat Nattokinázu?

Doporučená dávka závisí na konkrétním výživovém doplňku. V případě produktu Nattokinase Plus doporučujeme užívat 2 kapsle (celkem 4000 FU) nalačno ráno.

Obecná délka užívání Nattokinázy

Je v rozmezí 1 – 3 měsíce.

Jakou má tedy Nattokináza souvislost s COVID-19?

Studie s názvem „Degradační účinek Nattokinázy na spike protein SARS-CoV-2“ z roku 2022 potvrdila, že Nattokináza hraje důležitou roli při degradaci spike proteinu viru SARS-CoV-2.

Závěr

Výzkum týkající se využití Nattokinázy při léčbě postcovidového syndromu stále pokračuje, a proto je důležité mít na paměti, že neexistuje žádná zaručená léčba tohoto syndromu. Avšak u pacientů, kteří hledají alternativní způsoby podpory svého zdraví po překonání COVID-19, výživový doplněk s obsahem Nattokinázy může být jedním z možných přírodních řešení. No také nezapomínejte, že se jedná o výživový doplněk. Ne o lék. A také je nezbytné získat odborný lékařský názor před zahájením jakékoli léčby.