Získejte nyní balení Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balení. Více na...

Obyčejná a zároveň tak vzácná: Poznejte léčivé účinky bylinky jménem jitrocel
Obyčejná a zároveň tak vzácná: Poznejte léčivé účinky bylinky jménem jitrocel

Obyčejná a zároveň tak vzácná: Poznejte léčivé účinky bylinky jménem jitrocel

Obyčejná a zároveň tak vzácná: Poznejte léčivé účinky bylinky jménem jitrocel

Bylinka, jejíž běžnost a snadnou dostupnost si všichni uvědomují, ale její léčivé účinky nejsou každému známy. Řeč je o rostlině jménem jitrocel, na kterou můžete natrefit v celé Evropě, a to zejména na rozlehlých travnatých plochách, v mezerách chodníků, zahradách, případně na plochách s nízkým výskytem slunce. Bylinku ocení určitě každý, u koho se vyskytují pravidelné problémy s trávením, ale stejně vám prozradíme i mnoho dalších benefitů, které se v této bylince ukrývají.

Obsah

Jitrocel známe snad už od raného dětství, protože jde o bylinku, kterou běžně najdeme v přírodě. Roste ve shlucích, do výšky přibližně 10 cm. Na Slovensku se můžete setkat se dvěma druhy jitrocelu, a to se jitrocelem širokolistým a kopinatým. Liší se pouze tím, že jitrocel kopinatý je charakteristický prodlouženými listy. Oba druhy však vykazují příznivé účinky na naše zdraví. Jak již bylo zmíněno, jitrocel má množství blahodárných účinků, které příznivě působí na váš organismus.

Jitrocel a jeho benefity:

 • Imunitní systém
  Základem každého zdravého lidského organismu je odolný a silný imunitní systém. Nicméně, ne vždy dokážeme naše tělo ochránit před bakteriemi či viry. Proto je výborné        připravit si jitrocelový čaj, který Vás ochrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí, působícími na Váš organismus zevnitř. Také slouží jako antioxidant.
 • Správné trávení
  Díky svým vlastnostem jitrocel pomáhá, podobně jako jitrocel indický (psyllium), při vytváření pravidelné stolice a čištění střev.
 • Potíže s dýcháním
  Bylinka dokáže účinně řešit problémy s dýcháním, konkrétně s ucpanými dýchacími cestami a uvolňováním hlenů.
 • Udržení správné hladiny cholesterolu
  Kromě listů jitrocele, lidé sbírají i jeho semena, protože jsou dostatečně bohaté na vlákninu, která je potřebná na dobré trávení. Součástí stavby rostliny je také sliz, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v těle.

Skorocel má veľa benefitov

Odlehčete trávení jitrocelem, ale i vhodnými potravinami

Jak jsme již zmínili, jitrocel je výborným pomocníkem zejména při trávicích potížích, které již potrápily v životě snad každého z nás. Za nepříjemnými stavy spojenými s trávením stojí zejména výběr nevhodného jídla či nápojů, případně špatná kombinace obou.

Stejně tak doplnění stravy o některé z následujících potravin mohou pomoci vašemu trávení, jelikož obsahují trávicí enzymy.

 • Avokádo
 • Banán
 • Zázvor
 • Med
 • Kefír
 • Kiwi
 • Mango
 • Papája
 • Ananas

Co jsou trávicí enzymy?

Enzymy jsou proteinové katalyzátory, které se tvoří v buňkách živých tvorů. Účastní se činností důležitých k udržení života, jako je syntéza, rozklad, přeprava, vylučování, detoxikace a tvorba zásob energie. Zajímavostí je, že v buňkách našeho těla vzniká více než 5000 druhů životně důležitých enzymů. Produkujeme je také pomocí enzymů v potravinách, které denně konzumujeme.

Skorocel pomáha aj pri trávení

Enzymy ve funkci trávení zabezpečují rozklad potravy, a to bílkovin, cukrů a tuků na základní složky, které se vstřebávají do krve a jsou použity v procesu tvorby energie, stavby buněčných struktur a metabolických dějů. Redukují nadýmání, nadměrnou tvorbu kyseliny v žaludku a rychlejší a efektivnější přechod potravy přes trávicí trakt. Tím, že přijímáme enzymy například i ve formě výživového doplňku, šetříme naši slinivku a sliznici v tvorbě vlastních enzymů.

Jitrocel obsahuje také doplněk výživy

Jitrocel má bohaté zastoupení, i ve výživovém doplňku Belly Fyto Detox Jak již z názvu vyplývá, jde o rostlinný produkt, jehož hlavní složkou je 100% přírodní kombinace rozpustné a nerozpustné vlákniny ze semen jitrocele. Dalším benefitem je jedinečná kombinace 10 rostlinných extraktů, vitamínů skupiny B, C a E a lněné mouky. Hlavním účinkem Belly Fyto Detox je, že přispívá ke zvýšení objemu stolice ak urychlení střevního tranzitu, což má za následek navození správné peristaltiky střev a snazší vyprazdňování. Produkt je vhodný pro sportovce a lidi, kteří mají problém s trávicím traktem nebo mají sedavé zaměstnání a během dne nejsou v dostatečném pohybu.