Pít vodu se vyplatí: Poznejte 8 největších výhod dostatečné hydratace
Pít vodu se vyplatí: Poznejte 8 největších výhod dostatečné hydratace

Pít vodu se vyplatí: Poznejte 8 největších výhod dostatečné hydratace

Pít vodu se vyplatí: Poznejte 8 největších výhod dostatečné hydratace

Lidské tělo obsahuje přibližně 50 - 60% vody. Běžně se doporučuje vypít alespoň 2 litry vody, mění se v závislosti na kilogramů, fyzické aktivity či počasí.

Obsah

I když se nám může zdát, že zůstat hydratovaný je jednoduché, opak je pravdou. Mnoho lidí nevypije za den více než 1 - 1,5 litru vody. Z krátkodobého hlediska se nic neděje, ale pokud váš organismus trpí dehydratací dlouhodobě, můžete si přivodit zdravotní komplikace. Jaké jsou tedy největší výhody dostatečného pitného režimu?

1. Dostatečný pitný režim pomáhá maximalizovat fyzický výkon

Pokud se nebudete dostatečně hydratovat, v žádném sportovním výkonu nebudete pokračovat. Dehydrataci můžete pocítit už v momentě, když vaše tělo ztratí 2 % obsahu vody v těle. Aktivní sportovci však obvykle ztratí, respektive vypotit i okolo 6 - 10%.

To může vést k změněné regulaci tělesné teploty, ke snížené motivaci a zvýšené únavě. Cvičení bude mnohem těžší, a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Výzkumy ukazují, že optimální hydratace může dokonce snížit oxidační stres, který je běžnou součástí vysoce intenzivního tréninku.

starší ľudia športovci pitie vody hydratácia

Dávejte si tedy pozor na to, kolik toho vypijete během sportu. Pokud se nadměrně potíte, pijte mnohem více. Také zvyšte příjem tekutin i během teplých dnů. Nezapomínejte na to, že s potem odchází z těla i množství vitamínů a minerálů. Pokud si je do těla nedoplníte, můžete trpět svalovými křečemi, bolestí hlavy či nechutí pokračovat.

Ideální je pít čistou vodu během kratších sportovních výkonů, pokud se však chystáte na cyklo výjezd, turistiku či plánujete cvičit déle, pořiďte si minerálně-vitamínový či iontový nápoj.

2. Dobrá hydratace ovlivňuje hladinu energie a činnost mozku

mírná dehydratace organismu (ztráta 1 - 3 % vody) může narušit mnoho aspektů správně fungujícího mozku. Například ve studii s mladými ženami zjistili, že ztráta 1,4 % tekutin po fyzickém cvičení zcela rozkolísalo jejich náladu i koncentraci, dokonce se zvýšila frekvence bolesti hlavy.

Při běžných každodenních činnostech dochází ke ztrátě tekutin, pokud je pravidelně a v dostatečném množství nedoplňuje. Určitě se i vám někdy stalo, že během delšího nakupování či výletu, když vypijete nanejvýš litr vody, vás pobolívá hlava a cítíte nechuť a únavu.

Dávejte si na to pozor zejména během letních dnů. Snadno se může stát, že budete slabý či dokonce odpadnete.

3. Hydratace předchází vzniku krevních sraženin

Krevní sraženiny, tedy tromby se tvoří na stěnách cév. V některých případech jsou velmi nebezpečné, pokud se krevní sraženina odtrhne a ucpe některou z důležitých cév, může to mít fatální následky.

Za vznik krevních sraženin mohou nejen vrozené poruchy, ale i sedavý způsob života, mastná strava, kouření a samozřejmě dlouhodobá nedostatečná hydratace organismu. Pokud máme v krvi množství fibrinu a málo pijeme, naše krev je automaticky hustší a náchylnější k tvorbě sraženin.

Zdravý životný štýl činky meter ovocie

Nejlepší prevencí je tedy změnit způsob života - více se hýbat, jíst méně tučných jídel a zajistit si dostatečný pitný režim. Popřípadě si můžete očistit tělo od nadměrného množství fibrinu pomocí volně prodejných produktů, které zajistí čistý krevní oběh.

4. Dostatečný pitný režim pomáhá při prevenci bolesti hlavy

Mnoho lidí je při dehydrataci náchylných na bolesti hlavy a migrénu. Výzkumy potvrzují, že právě bolest hlavy je nejčastějším ukazatelem dehydratace vašeho organismu. A není to jen jednorázová záležitost. Pokud máte dlouhodobě nedostatek vody, hlava vás může bolet často. Tyto bolesti mohou přecházet do migrén.

Pokud tedy trpíte častými bolestmi hlavy, namísto potlačování příznaků se zaměřte na hledání příčiny. Stanovte si, že denně vypijete alespoň 2 litry čisté vody a v případě zvýšené fyzické aktivity si dejte iontový nápoj.

Možná si myslíte, že pijete dostatek vody, ale každé tělo je jiné. Pokud vás hlava bolí i přesto, že denně vypijete 2 litry tekutin, zvyšte objem alespoň o půl litru a uvidíte, zda bolesti pominou.

5. Dostatek vody v organismu eliminuje problémy se zácpou

Zácpa je častý problém, vyznačuje se nepravidelnou, vzácnou a také tvrdou a bolestivou stolicí. Součástí odstranění problémů se zácpou není jen zvýšený příjem vlákniny, ale také zvýšený příjem tekutin.

Dehydratace vede ke zácpě zejména u starších lidí, ovšem nevyhýbá se i mladším ročníkům. Obzvláště dobré jsou minerální vody s obsahem hořčíku a sodíku, které v kombinaci s vlákninou dostanou střeva do pohybu.

žena sedí na záchode zápcha problémy so zápchou

6. Hydratovaný organismus bez ledvinových kamenů

I když toto téma by si žádala více odborných a vědeckých studií, je prokázáno, že ledvinové kameny a pitný režim spolu v jisté míře souvisejí. Močové kameny jsou bolestivé shluky minerálních krystalů, které se postupně vytvářejí v močové soustavě.

Vyšší příjem tekutin zvyšuje objem moči, který prochází ledvinami. Tím se zředí koncentrace minerálů, je tedy méně pravděpodobné, že minerály budou krystalizovat a vytvářet shluky.

7. Dostatečným pitím zmírňujete příznaky "opice"

Alkohol je diuretikum, což znamená, že při jeho konzumaci ztratíte více tekutin než přijmete. Následkem je dehydratace organismu s příznaky jako silná žízeň, únava, bolesti hlavy, sucho v ústech.

Pokud tedy pijete alkohol, vždy pijte i vodu nebo minerálně-vitamínové nápoje. Mezi každým pohárkem vypijte jednu sklenici vody. Také velký pohár vypijte i před spaním.

8. Voda může pomoci při hubnutí

Je to proto, že tekutiny vám dodají pocit sytosti a také zrychlí metabolismus. Důležité je načasování, doporučuje se dát si sklenici vody přibližně půl hodiny před každým hlavním jídlem. Budete se cítit sytější a sníte méně kalorií.

Potvrdili to i několik studií. V jedné z nich dávali lidem před každým jídlem 0,5 litru vody během 12 týdnů. A výsledek? Na konci pokusu ztratili v průměru o 44% více kilogramů než lidé, kteří vodu před jídlem nepili.

štíhla zdravá žena dostatočný pitný režim chudnutie

Už tedy víte, že i mírná dehydratace může ovlivnit vaše fyzické i psychické zdraví a pohodu. Ujistěte se proto, že každý den přijímáte dostatek vody, je to jedna z nejlepších věcí, které pro své tělo můžete udělat.