Proč diety nefungují?
Proč diety nefungují?

Proč diety nefungují?

Proč diety nefungují?

Člověk neustále slyší o různých zaručených dietách, které slibují zázračné výsledky. Každý jistě slyšelo dělené, bodové, ovocné dietě nebo o dietě podle krevních skupin či jiné redukční dietě. Dietou jako takovou se Vám sice mohou podařit nějaké kila zhubnout, ale bohužel téměř nikdy se je nepodaří stabilizovat a těžko ztracené kila se vrátí zpět v podobě jo- jo efektu.

Spalování kalorií závisí na metabolismu člověka. Někdo ho má pomalý, naopak jiný zase rychlejší, rozdíly také závisí také od daného somatotypu. Při rozhodování se pro dietu je proto velmi důležité zohlednit individualitu. Zákon hubnutí je přitom velmi jednoduchý a vede k němu jediná cesta: energetický příjem musí být nižší než energetický výdej.

Naopak pokud dojde k opačnému jevu, vzniká hlavní důvod, proč často nefungují ani ty nejzaručenější diety. Nevždy je však nejlépe vyloučit všechny potraviny z jídelníčku a týrat se různými hladovkami.

Dieta formou hladovění obsahuje málo energie a jednotlivých živin. Jako následek se objevuje podrážděnost, nesoustředěnost, bolesti hlavy a celková únava. Jednoduše na člověku vidět, že drží dietu. Následkem nedostatku živin tělo sáhne po jediných dostupných živinách, bílkovinách „, ty jsou hlavním stavebním materiálem vlastních svalů (může však vzít i z kostní hmoty).

Proto při nedostatku potřebných bílkovin ve stravě, dochází k odbourání vlastní svaloviny, která se při opakovaném přibývání na hmotnosti nahradí tukem a člověk v konečném důsledku vypadá ještě horší. Přísné diety (navíc bez pohybu) tedy spolehlivě ničí svalovinu. Proto zcela nehladovte, nesnažte se zhubnout příliš rychle a neobmezte svůj denní kalorický příjem na méně než 1200 kcal denně, protože proces hubnutí se nastartuje až tehdy, kdy složení stravy bude optimální a její příjem bude pravidelný tj. 5 - 6x denně.

Nikdy nevynechávejte snídani. Pokud Vám nechutná jíst hned ráno, vypijte nejdříve sklenici vlažné vody a snězte něco o půl hodinu. Naopak, pokud se ráno probouzíte hladoví, nenajezte se do prasknutí. Nadměrný příjem energie zpomalí Váš metabolismus (spalování) a přílišné zatížení žaludku Vás obere o potřebnou energii, kterou organismus potřebuje k trávení. Vy se pak do oběda můžete cítit malátní a unavení. Nezapomínejte na pravidelný a dostatečný příjem vhodných tekutin. Denně se doporučuje přijmout 35-40 ml / kg tekutin.

Dostatek vody, vlákniny a bílkovin ve stravě mají vysokou sytivost a dobře kontrolují hlad. Nejlepších výsledků hubnutí však dosáhnete, pokud ve správném poměru kombinujeme účinek diety a pohybu. Pohybová aktivita má ve velké míře povzbuzující účinky na budování svalové hmoty, vyplavování hormonů a rozklad uloženého podkožního tuku.

Svaly jsou jediná aktivní hmota těla, která dokáže efektivně spalovat tukové zásoby a udržuje naše tělo i všechny vnitřní orgány zdravé a dobré kondici. Rozhodněte se proto správně a vyberte si redukci hmotnosti pomocí vhodné diety a aktivního pohybu. Protože zdravé stravování a pravidelný pohyb je trvalou zárukou udržení stálé tělesné hmotnosti po celý život. Ideální cestou je využití výživových doplňků jako částečná náhrada stravy pro ženy.

Autor: Ing. Zuzana Chovancová

 Dietní protein pro ženy KOMPAVA BodyFit