Enzymy, které štěpí látky bílkovinného složení.
V medicíně mají již dlouhá léta významné zastoupení.
Pomáhají posilovat přirozené mechanismy imunitního systému, kterými tělo samo bojuje s infekcemi a brání se opakovaným zánětům. Pokud je imunita oslabena, nedokáže sama silný zánět zvládnout a potřebuje pomoc enzymů zvenčí.
Enzymy působí komplexně, podporují přirozený způsob obrany organismu místo toho, aby jen řešily důsledky oslabené imunity.
Mají mnoho využití při různých zánětlivých onemocněních, úrazech a pooperačních stavech, poruchách imunity, cévních a lymfatických onemocněních.
- Rozpouštějí fibrin, bílkovinu která tvoří krevní sraženiny, čímž zprůchodní lymfatické cévy, zároveň zabraňují tvorbě krevních výronů a urychlují jejich vstřebávání.
- Vytvářejí podmínky pro odsun produktů zánětu (tím tlumí zánětlivé projevy) a zásobování kyslíkem a živinami.
- Zajišťují urychlené odebrání produktů rozpadu a toxických produktů metabolismu.
- Významné využití mají také ve sportovním světě, kde při úrazech a poraněních urychlují proces hojení, nastává rychlejší ústup otoků a podlitin, zlepšuje se prokrvení svalstva.
Jakým způsobem enzymy působí?
Každý organismus obsahuje množství rozmanitých látek, které nazýváme substráty. Tyto substráty se v celém organismu podílejí na všech životních procesů. Pokud se substrát dostane do blízkosti enzymu, aktivní centrum tohoto enzymu ho k sobě přitáhne.
K následné reakci může dojít, pokud substrát do něj přesně zapadá, protože každý enzym je určen pro určitý druh, případně skupinu substrátů.
Následně vytvoří substrát s enzymem jednotku a začne probíhat biochemická reakce, pro kterou je enzym určen.
Z této reakce vznikají produkty, které jsou dále zpracovávány a měněny až k vytvoření finální požadované formy.
Enzymy v organismech plní tedy funkci katalyzátorů. Účastní se biochemických reakcí, které by bez jejich působení vůbec neproběhly, respektive jejich průběh by se odehrával ve velmi dlouhém časovém úseku.
K tomu aby se stal enzym funkčním, je potřebný koenzym. K tvorbě koenzymu ale organismus potřebuje stavební látky, které získává z vnějšího prostředí - potravou . Jsou jimi některé vitamíny (C, B1, B2 , B6, B12 a jiné), minerální látky a stopové prvky (zinek, měď, železo, mangan, hořčík, sodík, draslík…).