Proteolytické enzýmy
Proteolytické enzýmy

Proteolytické enzýmy

Proteolytické enzýmy

Enzýmy uľahčujú množstvo každodenných procesov a reakcií v našom tele. Proteolytické enzýmy pomáhajú štiepiť a tráviť bielkoviny, okrem toho majú pre naše zdravie rôzne ďalšie benefity.

Enzymy, které štěpí látky bílkovinného složení.


V medicíně mají již dlouhá léta významné zastoupení.
Pomáhají posilovat přirozené mechanismy imunitního systému, kterými tělo samo bojuje s infekcemi a brání se opakovaným zánětům. Pokud je imunita oslabena, nedokáže sama silný zánět zvládnout a potřebuje pomoc enzymů zvenčí.
Enzymy působí komplexně, podporují přirozený způsob obrany organismu místo toho, aby jen řešily důsledky oslabené imunity.

Mají mnoho využití při různých zánětlivých onemocněních, úrazech a pooperačních stavech, poruchách imunity, cévních a lymfatických onemocněních.

  • Rozpouštějí fibrin, bílkovinu která tvoří krevní sraženiny, čímž zprůchodní lymfatické cévy, zároveň zabraňují tvorbě krevních výronů a urychlují jejich vstřebávání.
  • Vytvářejí podmínky pro odsun produktů zánětu (tím tlumí zánětlivé projevy) a zásobování kyslíkem a živinami.
  • Zajišťují urychlené odebrání produktů rozpadu a toxických produktů metabolismu.
  • Významné využití mají také ve sportovním světě, kde při úrazech a poraněních urychlují proces hojení, nastává rychlejší ústup otoků a podlitin, zlepšuje se prokrvení svalstva.

Jakým způsobem enzymy působí?

Každý organismus obsahuje množství rozmanitých látek, které nazýváme substráty. Tyto substráty se v celém organismu podílejí na všech životních procesů. Pokud se substrát dostane do blízkosti enzymu, aktivní centrum tohoto enzymu ho k sobě přitáhne.
K následné reakci může dojít, pokud substrát do něj přesně zapadá, protože každý enzym je určen pro určitý druh, případně skupinu substrátů.
Následně vytvoří substrát s enzymem jednotku a začne probíhat biochemická reakce, pro kterou je enzym určen.
Z této reakce vznikají produkty, které jsou dále zpracovávány a měněny až k vytvoření finální požadované formy.

Enzymy v organismech plní tedy funkci katalyzátorů. Účastní se biochemických reakcí, které by bez jejich působení vůbec neproběhly, respektive jejich průběh by se odehrával ve velmi dlouhém časovém úseku.
K tomu aby se stal enzym funkčním, je potřebný koenzym. K tvorbě koenzymu ale organismus potřebuje stavební látky, které získává z vnějšího prostředí - potravou . Jsou jimi některé vitamíny (C, B1, B2 , B6, B12 a jiné), minerální látky a stopové prvky (zinek, měď, železo, mangan, hořčík, sodík, draslík…).