10 největších mýtů o výživě a zdravém stravování
10 největších mýtů o výživě a zdravém stravování

10 největších mýtů o výživě a zdravém stravování

10 největších mýtů o výživě a zdravém stravování

Čtení oblíbeného časopisu, prohlížení si sociálních sítí či návštěva populárních web stránek nás zahrnují obrovským množstvím informací o výživě a zdraví. Velmi často jsou tyto informace zavádějící nebo zčásti nepravdivé.

Obsah

Následně vznikají dezinformace, které lidé mezi sebou šíří a dostávají se k velké části populace. Pojďme se podívat na 10 nejčastěji se opakujících mýtů, které souvisejí s výživou a zdravým životním stylem.

1. Když chci zdravě zhubnout, jediné, co stačí, je mít větší výdej než příjem

Ačkoliv výdej většího množství kalorií jako příjem je nejdůležitějším faktorem při hubnutí, není to jediné, na čem záleží. Spoléhat se čistě na počtu kalorií nemusí být pro každého zcela funkční, protože nezohledňují faktory jako hormonální nerovnováha, metabolické poruchy, užívání některých léků, genetika ...

Pokud bychom sledovali čistě jen počet kalorií, mohli bychom zanedbat kvalitu stravování, protože bychom se zaměřovali pouze na kalorickou hodnotu potravin a nikoliv na jejich výživovou hodnotu. To může vést k výběru nízko kalorických potravin s nízkým obsahem živin.

Fakt: Vždy dívejte na vaše kalorie komplexně - tedy sledujte, zda máte dostatek bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny a samozřejmě i vitamínů či minerálů.

Proteín, ovocie, zdravé jedlo položené na stole

2. Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou při hubnutí nepřípustné

Mnoho lidí se stále bojí jídel s vyšším obsahem tuku a při hubnutí dodržují nízkotučné diety v naději, že právě to je klíčem k úspěchu. Tuk v potravě je ale nezbytný pro celkové zdraví, jeho nedostatek může vést k různým zdravotním komplikacím.

Fakt: Žádný extrém není dobrý - ani extrémně málo tuku, ani extrémně mnoho tuku. Siahajte po potravinách, které obsahují pro tělo prospěšné tuky a uvidíte, že se vám bude dařit zhubnout mnohem efektivněji.

3. Čím méně kalorií, tím lépe pro mou dietu

Příjem příliš nízkého množství kalorií může vést k metabolickým poruchám a k dlouhodobým zdravotním následkům. I když z krátkodobého hlediska se vám bude zpočátku zdát, že nízký příjem kalorií vám skutečně pomáhá hubnout a cítit se lépe, z dlouhodobého hlediska si zpomalíte metabolismus a budete častěji pociťovat hlad.

Fakt: Nízko kalorické diety vedou k jojo efektu. Nejlepší způsob, jak dlouhodobě zhubnout, je žádnou dietu nedržet, ale změnit svůj životní styl.

4. Doplňky výživy jsou vyhozené peníze

Ačkoliv nejdůležitější je pestrá a dobře vyvážená strava, doplňky výživy, pokud se používají správně a ve správné formě, mohou být prospěšné v mnoha ohledech. Cílem jejich konzumace je doplnění příjmu některých živin v případě, že člověk z různých příčin není schopen přijmout v dostatečném množství formou běžné stravy (sportovci, starší lidé, těhotenství, zvláštní zdravotní problémy, ...).

Fakt: Pro některé lidi jsou výživové doplňky velmi dobrou formou, jak si dopomoci k celkovému zdraví či ke zlepšení sportovních výkonů.

tabletky kapsulky kapsule doplnok výživy vitamíny

5. Potraviny "bez tuku" jsou nejlepší

V obchodech se nachází kvantum potravin s označením nízkotučné, bez tuku, méně tuku ... I když jsou tyto výrobky lákavé pro ty, kteří se chtějí zbavit nadbytečného tělesného tuku, obvykle nejsou tou nejlepší volbou.

Fakt: Tyto potraviny často obsahují mnohem více přidaného cukru a soli oproti jejich klasickým "tukovým" variantou. Lépe je vzdát se těchto výrobků a raději si dopřát menší množství klasických plnotučných potravin.

6. Malé porce vícekrát denně

Mnoho lidí se drží metody malých porcí, které si rozloží do více jídel za den. I když jde o poměrně dobrý způsob stravování, který je vhodný pro každého, někomu to prostě nevyhovuje. Pokud je člověk zdravý, na frekvenci jeho jídel nezáleží, důležité je, aby uspokojil své energetické potřeby.

Fakt: Vůbec není striktně dáno, kolik a jakých porcí jídla během dne je lepších. Každému vyhovuje něco jiného, ​​důležité je, abychom nepřijímali příliš málo nebo příliš mnoho kalorií.

7. Hubený člověk = zdravý člověk

Je pravda, že právě obezita je spojena s mnoha zdravotními problémy od cukrovky, vysokého cholesterolu až po onemocnění srdce. Není však pravda, že jediným řešením je být hubený. Nejdůležitější je změnit životní styl, kvalitně se stravovat, mít dobrý spánek a hýbat se. S touto změnou přijdou i vedlejší benefity jako ztráta hmotnosti.

Fakt: To, že je někdo štíhlý neznamená, že je automaticky zdravý. Stejně ani obéznější člověk nemusí být vždy nemocný.

zdravé jedlo nezdravé jedlo jablko donut

8. Přibíráme ze sacharidů

Stejně jako se vina za přibírání připisuje tukem, tak se připisuje i sacharidům. Pravdou ale je, že bez sacharidů by náš organismus nedokázal fungovat správně. Nejsou však sacharidy jako sacharidy - třeba si umět vybrat. Nejlepší jsou takové, které obsahují vysoký podíl vlákniny, vitamínů a minerálů a zajistí tělu potřebné živiny. Omezit bychom měli příjem sacharidů z různých koláčů, slazených nápojů, sladkostí ...

Fakt: Sacharidy jsou důležitým palivem pro naše tělo. Vybírejte si zejména polysacharidy, při snaze o redukci váhy omezte jednoduché sacharidy. Sacharidy kombinujte s bílkovinami, které zajistí pozvolnější a dlouhodobější uvolňování energie.

9. Stačí mi spalovač tuků a zhubnu

Stále se setkáváme s tím, že lidé považují spalovače tuků za jakési zázračné tabletky, které si dají a druhý den budou mít o kilo méně. Tak to ale skutečně nefunguje. Spalovače nám pouze dopomáhají ke spalování ukrytých tukových zásob.

Fakt: Spalovače tuků se užívají ve spojení s pravidelnou fyzickou aktivitou. Tehdy spalovače působí na tukové zásoby, které přeměňují na energii, kterou při sportování spálíme.

10. Ovocné smoothie jsou perfektní při hubnutí

Různé smoothies jsou skvělým způsobem, jak do těla doplnit potřebné vitamíny, minerály či vlákninu. V ovocných šejka se ale zároveň nachází i mnoho cukru, proto si třeba dávat pozor na přijaté množství. V první řadě si smoothie připravujte doma, ty kupované z obchodu bývají často ještě dosládzané.

Fakt: Smoothie je dobré, ale jen v určité míře. Popřípadě si do svého šejku přidejte více neškrobové zeleniny či protein a méně sladkého ovoce.

žena, ktorá sedí pri stole a pije smoothie