Chystáte se na dlouhý let? Vyvarujte se otoku nohou
Chystáte se na dlouhý let? Vyvarujte se otoku nohou

Chystáte se na dlouhý let? Vyvarujte se otoku nohou

Chystáte se na dlouhý let? Vyvarujte se otoku nohou

Letání je fascinující způsob cestování, ale někdy je doprovázeno nepříjemným otokem nohou. Hlavně během letů, které trvají déle než 7 hodin, se mnoho lidí potýká s těmito obtížemi. Většinou se jedná o neškodný jev, který se krátce po přistání samovolně upraví.

Obsah

Nicméně, pokud si všimnete, že stav dlouhodobě přetrvává, případně se zhoršuje, buďte na pozoru. Může totiž signalizovat vážnější onemocnění, než je hluboká žilní trombóza, která vyžaduje intenzivní lékařskou péči. V tomto článku se detailně zabýváme jeho příčinami. Kromě toho vám poskytneme užitečné tipy pro prevenci, které je vhodné praktikovat před cestou a během ní.

Jak vzniká otok nohou během letu?

Dlouhé sezení, nedostatek pohybu, dehydratace, tlak na nervová zakončení. Toto jsou nejčastější důvody, které způsobují otok nohou v kotnících během letu. Když sedíte dlouhou dobu v letadle, vaše nohy a svaly, ve kterých se za běžných okolností pumpuje krev a vrací se zpět vzhůru, jsou prakticky nečinné. S přibývajícími hodinami letu tato nečinnost způsobuje hromadění tekutin a krve v dolních končetinách (hlavně kotnících).

Kromě toho, v kabině letadla s nízkým tlakem vzduchu, na dlouhých letech často zapomínáme na dostatečnou hydrataci. Stres ze silnice letadlem může vést k volbě alkoholických nápojů, které celý stav ještě zhoršují. Mnoho lidí se také obává nadměrného pití kvůli časté návštěvě toalety. Která, řekněme si rovně, na palubě letadla není zrovna nejkomfortnější. To ovšem vede k dehydrataci, snižuje cirkulaci krve a přispívá k ještě většímu zadržování vody v těle během dlouhých letů.

Běžné doprovodné projevy otoku nohou na palubě letadla

Zvětšení obvodu nohou a kotníků

Oteklé nohy mají viditelně větší obvod v porovnání s běžným stavem. Někdy až tak, že jsou boty nebo punčochy jsou těsnější, než obvykle a zařezávají se do pokožky.

Zvýšená citlivost a nepohodlí

Oteklé nohy mohou být citlivé na dotek a pociťujete tlak nebo napětí v nohou.

Pocit těžkých a unavených nohou

Můžete mít dokonce pocit jako, kdybyste nosili těžké břemeno na nohou.

Změna barvy pokožky

V některých případech otok provází zarudnutí pokožky.

nepohodlie a opuch noh pri cestovani v lietadle

Je otok nohou způsobený cestováním nebezpečný?

U drtivé většiny lidí je otok během dlouhých letů dočasný. Existují však případy, které signalizují mnohem vážnější situaci, a to akutní žilní trombózu nebo krevní sraženinu. Pokud si všimnete některého z následujících příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

  • Otok vašich nohou neustoupí ani do několika hodin po přistání.
  • Jedna noha je oteklá výrazně více než druhá.
  • Spolu s otokem se objevuje bolest nebo citlivost.
  • Pokožka je zarudlá a horká.

Kdo by se měl mít na pozoru

  • lidé trpící cukrovkou,
  • osoby s nadváhou,
  • senioři,
  • lidé se sedavým zaměstnáním,
  • těhotné ženy,
  • kuřáci.

opuch noh v lietadle a tehotenstvo

Vsaďte na prevenci: Stačí jediná kapka krve

Našli jste se v rizikové skupině? Nenechte nic náhodě. Vznik krevních sraženin a akutní trombózy během letů je ojedinělý jev, ale pokud znáte rizika, umíte jim bezpečně předcházet.

Diagnostika kapky krve speciálním Darkfield mikroskopem dokáže v dostatečném předstihu odhalit výskyt fibrinu v krvi, který zapříčiňuje ucpávání cév. A to ještě ve stádiu, kdy o problémech ani netušíte. Neváhejte se, proto objednat k vyšetření ještě před plánovanou cestou.

Účinné tipy na to, jak předcházet otokům během letu

Pro předcházení vzniku otoků, jejich snadný průběh a rychlou rekonvalescenci dodržujte následující doporučení:

1.Pijte dostatek tekutin

Pití většího množství vody může pomoci pročistit váš organizmus od nadměrného sodíku, který přispívá k zavodnění. Dostatečný příjem tekutin také podporuje správné fungování krevního oběhu. To pomáhá udržovat dobrou cirkulaci krve v nohou a minimalizovat možnost hromadění tekutin.

Věděli jste, že za každou hodinu letu ztratí váš organizmus v průměru 237 ml vody? Je to způsobeno suchým vzduchem v letadle, který je srovnatelný se s tím na Sahaře. V případě deset hodinového letu je to více než dvoulitrová láhev vody.

Pravidelný pitný režim stimuluje fungování ledvin a vyprazdňování močového měchýře. Tím se odstraňují přebytečné tekutiny a toxiny z těla. Pijte hodně vody už pár dní před cestou, abyste na palubu letadla nenastoupili dehydrovaní.

2. Před a během cesty se vyvarujte slaným jídlům

Vysoký obsah soli ve stravě zvyšuje osmotický tlak v těle. Když konzumujete nadměrné množství soli, tělo potřebuje udržovat rovnováhu mezi solí a vodou. Aby vyrovnalo osmotický tlak, ukládá více soli ve tkáních.

3. Zařaďte užívání vhodných doplňků výživy

Doplňky výživy s obsahem bioflavonoidů (hesperidin, rutin a kvercetin) podporují propustnost krevních kapilár pro tekutiny a soli.

Hesperidin můžete doplnit například atraktivní formou osvěžujícího nápoje Venadom s chutí šťavnatého pomeranče. Je obohacený o aminokyseliny L-arginin, které pomohou roztáhnout vaše cévy a snížit riziko otoku nohou. Vaše tělo hydratuje a doplňuje mu potřebné živiny.

Malý tip: Venadom Je dostupný v praktickém balení, které si můžete klidně přibalit do kufru nebo příručního zavazadla a vydělat kdekoliv v letadle, na letišti, nebo v cílové destinaci.

Další zázrak na oteklé nohy je proteolytický enzym natokináza. Tento supplement pomáhá štěpit nadměrné množství fibrinu a bojuje tak proti vzniku krevních sraženin. Působí, tedy preventivně proti již zmiňované trombóze.

4. Pořiďte si kompresní ponožky

Kompresní ponožky jsou účinnou prevencí otoků a vzniku krevních sraženin. Jsou navrženy tak, aby byly pohodlné a elastické. Poskytují podporu svalům a snižují tlak na nohy. Zlepšují pocit nepohodlí způsobený dlouhým sezením.

Měly by být povinnou výbavou hlavně pro rizikové skupiny: lidi s nadváhou, seniory a s neprůchozími žilami.

kompresne ponožky pri ceste lietadlom

5.Vyberte si pohodlnou a praktickou obuv

Obuv, ve které budete letět by rozhodně neměla být nová. Vsaďte na pohodlí - vysoké podpatky jsou naprosto nevhodné. Ideální volbou jsou tenisky z prodyšného materiálu. Během letu se klidně zujte a ulevte vašim nohám.

6.Během letu měňte polohy

Pokud je to jen trochu možné, střídejte polohy v letadle. Nekřižujte si nohy, protože ještě více zamezíte cirkulaci krve. V hodinových intervalech vstaňte a procházejte se v uličce. Dopřejte svým svalům krátkou rozcvičku. Zvedněte a položte nohy, abyste pomohli obnovit cirkulaci krve. Pomohou například jednoduché krouživé pohyby chodidel v kotnících.

Účinné jsou i tyto cviky:

Abeceda

Natáhněte jednu nohu před sebe vsedě. Během celého cvičení ji budete udržovat nad zemí. Následně začnete špicí nohy kreslit písmena abecedy od A do Z. Na konci cvičení nohy prostřídejte.

Zdvih paty

Vsedě 12krát střídavě zvedněte a spusťte paty ze země tak, že chodidlo bude spočívat na špičce. Tento postup opakujte ještě třikrát. Mezi opakováními si dejte 10sekundovou přestávku.

Střídavé vystírání nohou

Při tomto cvičení natáhněte jednu nohu před sebe vsedě. Střídavě krčte a vystírejte každou z nohou 12krát za sebou. Cvičení opakujte ve třech sériích s 10sekundovými přestávkami.

Jak ošetřovat otok nohou po příletu?

V cílové destinaci si dopřejte masáž vlažnou sprchou. Pomáhá také koupel v mořské vodě. Pokračujte ve střídání fází odpočinku a cvičení, které jste praktikovali v letadle. Pomáhá také plavání. Nadále dodržujte pitný režim a omezte kofeinové nápoje. Odvodňující účinky mají například bylinkové čaje s obsahem kopřivy, brusinek a petržele.