Co všechno se může skrývat za neustálou únavou
Co všechno se může skrývat za neustálou únavou

Co všechno se může skrývat za neustálou únavou

Co všechno se může skrývat za neustálou únavou

Odhalíme příčinu a poskytneme řešení

Není únava, jako únava. Únava je termín používaný k popisu celkového pocitu vyčerpání nebo nedostatku energie. Při pocitech únavy, která může být ze zdravotního hlediska problémem, pociťujeme rovněž ztrátu motivace, soustředění se a málo energie na vykonávání jakékoli činnosti.

Obsah

Není únava, jako únava. Únava je termín používaný k popisu celkového pocitu vyčerpání nebo nedostatku energie. Při pocitech únavy, která může být ze zdravotního hlediska problémem, pociťujeme rovněž ztrátu motivace, soustředění se a málo energie na vykonávání jakékoli činnosti.

Pokud únava neodezní ani po dostatečném odpočinku, ale nadále přetrvává, je třeba tento stav řešit. Kromě fyzických problémů je pocit únavy velmi úzce spojen s mentálním zdravým, které rovněž není třeba zanedbávat. Velmi často jde právě o kombinaci více faktorů, které mají z dlouhodobého hlediska nežádoucí účinky na lidský organismus.

Krev patří mezi nejvzácnější tekutiny vůbec a je odrazem našeho vnitřního prostředí. Její analýza je základním předpokladem pro správné a včasné diagnostikování některých onemocnění a problémů. Krev je zodpovědná za roznášení kyslíku a živin ke všem orgánům, aby mohly správně fungovat. Stejně jako svaly, i krev a všechny krevní elementy – červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky – potřebují „potravu“ pro svůj růst a fungování.

Diagnostika živé kapky krve znamená, že krev se pozoruje pod mikroskopem ihned po odběru z prsta. Vzorek krve se nikam neposílá, ale je analyzován okamžitě před zrakem klienta, čímž lze pozorovat aktuální stav organismu.

Červené krvinky jsou buňky tvaru disku, které ve svém středu obsahují bílkovinnou látku zvanou hemoglobin, aby mohly přenášet kyslík. Součástí hemoglobinu je železo, což vysvětluje, proč má krev kovovou příchuť. Nedostatek železa patří mezi nejznámější anémie a může být první příčinou neustálé únavy. K únavě vyvolané nedostatkem tohoto minerálu se často připojuje malátnost, bolesti hlavy a bledá pokožka. Přestože se týká především žen, nedostatkem železa mohou výjimečně trpět i muži. Problémem je nízký příjem železa ve stravě, nebo jeho nedostatečné vstřebávání z trávicího traktu.

Lactoferrin je velmi vzácná bílkovina získávaná z kravského mleziva, známá pro své antibakteriální a antivirové účinky. V lidském organismu zajišťuje správné hospodaření se železem, a je tak dobrým pomocníkem pro lidi trpící anémií.

Něco v krvi není v pořádku

Únava patří mezi nespecifické symptomy, protože může naznačovat mnohé příčiny nebo stavy:

  • nedostatek spánku
  • nadměrnou svalovou aktivitu
  • chronické zánětlivé procesy
  • bakteriální a virové infekce
  • autoimunitní onemocnění
  • psychické a úzkostné problémy
  • časté poruchy cyklu bdění a spánku
  • nadměrný příjem alkoholu nebo kofeinu

Při častých pocitech únavy si lidé neuvědomují, že to není přirozený stav organizmu. Považují je za něco normálního, každý se přece čas od času cítí unaveně.

Chronická (dlouhodobá) únava je výsledkem několika faktorů, které negativně ovlivňují tělo. Podobně to bylo i v případě ženy, která podstoupila diagnostiku živé kapky krve, protože se již dlouhodobě necítila v pořádku:

Nadměrný stres, nepravidelná a chudá strava, vysoká fyzická a pracovní zátěž, špatný spánek, nedostatečný příjem tekutin a přidružené problémy s ledvinami, které představují vysokou zátěž pro tělo.

Diagnostikování a řešení problému

První odběr krve - září 2021

Při dehydrataci, vyčerpání a vnitřní nerovnováze organismu, vytvářejí červené krvinky tzn. ruloformy (Obrázek 1). Jde o útvary, které vznikají v případě, že se červené krvinky „nalepí“ na sebe, což výrazně snižuje jejich schopnost vázat kyslík, zvyšuje se pravděpodobnost únavy, špatného okysličení orgánů a člověk se velmi snadno zadýchá. Pokud je takový stav navíc spojen se sníženou průchodností cév, může z dlouhodobého hlediska představovat riziko vzniku infarktu nebo jiného kardiovaskulárního onemocnění.

Obrázek 1: První odběr krve: září/2021

Doporučení v tomto případě zahrnují komplex změn, aby se celkový obraz krve zlepšil:

  • Pravidelná strava bohatá na makroživiny (bílkoviny, tuky, sacharidy) a mikroživiny (vitamíny, minerály);
  • kvalitní pitný režim;
  • zavedení pravidelného spánku, odpočinek, time managment;
  • pohybová aktivita alespoň 3x týdně, denně krátké procházky;
  • užívání výživových doplňků.


Jednotvárná strava chudá na základní živiny oslabuje celý organismus a nezajišťuje energii potřebnou k fungování základního (bazálního) metabolismu. Minerální látky zvané elektrolyty, jako je sodík, draslík, chlór, vápník, hořčík či fosfor, zajišťují správné hodpodaření organismu s vodou.

Kromě čisté pitné vody se tedy doporučuje přijímat také tekutiny bohaté na minerály pro dosažení kvalitní hydratace. Dehydratace může způsobit pokles tlaku, proto nám při nedodržování pitného režimu často bývá na odpadnutí a můžeme být náchylnější k bolesti hlavy či migrény.

Hypotonický nápoj Hypofit slouží k okamžité hydrataci organismu. Pití iontových nápojů si většina lidí spojuje s výkonem sportovní aktivity, ale jejich užívání se doporučuje iv rámci běžného pitného režimu během dne, ať už v práci, doma nebo na výletě. Celkově je vhodné přijmout 2,5 - 3 L vody denně. Pro potřebné doplnění tekutin, vitamínů a minerálů doporučujeme nápoj Hypofit, optimálně 2 x 6 g denně.

Zvýšená únava na základě několika studií navíc úzce souvisí s nízkou hladinou glutaminu v krevní plazmě. Glutamin je aminokyselina, kterou si tělo za určitých podmínek umí vytvořit samo. V případě, že tělu postrádá nutričně vyvážená strava a dostatečný odpočinek, tento mechanismus může selhat.

Glutamin je nezbytný pro imunitní funkci a představuje klíčovou látku pro správné fungování nervového systému. Zabezpečuje dostatečnou tvorbu kyseliny gama-aminomáslové (GABA) a může zvyšovat hladinu tryptofanu v mozku, což zjednodušeně zajistí menší pocit stresu, lepší spánek a uklidnění vypjatého nervového systému. Dávkování glutaminu jsme nastavili na 5 g ráno a 5 g večer po dobu nejméně 1 měsíce. Dávka se samozřejmě může upravit v závislosti na individuálních výsledcích.

Jak se mění krevní obraz - listopad 2021

Kontrola krevního obrazu se obvykle provádí po 2 - 3 měsících od první diagnostiky. Vše závisí na počátečním stavu organismu a dodržování doporučení, která se klientovi na začátku „předepíší“. Vzhledem k disciplinovanosti klienta jsme kontrolu udělali již po 2 měsících, abychom ověřili vliv užívání doplňků stravy a změny životního stylu.

Obrázek 2: Druhý odběr krve: listopad/2021

Na základě toho lze učinit další potřebné kroky, protože přesně víme, co tělo aktuálně potřebuje a kam jsme se za tu dobu posunuli.

Po odběru kapky krve lze vidět, že červené krvinky již netvoří ruloformy, což se projevilo na zmírnění únavy u klienta. Obraz krve však stále není ideální, tělu chybí základní živiny, které je nutno permanentně doplňovat. Navíc za snižování hladiny některých vitamínů a minerálů je rovněž zodpovědný i stres.

Suplementace glutaminu a Hypofitu se nadále doporučovala. Na vyživení a správné dozrání červených krvinek jsme navrhovali doplnit obzvláště důležité omega 3 mastné kyseliny a B-complex.

B-complex obsahuje kromě jiných vitamínů také vitamín B9 a B12, které jsou nezbytné pro dozrání a správnou funkci červených krvinek a vitamín B6, který pozitivně působí na nervový systém.

Obrázek 3: Třetí odběr krve - kontrola po 1 roce: listopad/2022

Jak by měl vypadat krevní obraz - listopad 2022

U zdravého člověka jsou červené krvinky kulaté samostatně stojící buňky pravidelného tvaru bez tvorby shluků či sraženin. Z fotky (Obrázek 3) krevního obrazu lze vidět, jak nastavením správného životního stylu, stravy a výživových doplňků lze pomoci tělu vypadat a cítit se lépe.

Krevní odběry doporučujeme opakovaně provádět i po několika měsících od první diagnostiky, neboť tehdy se nejlépe projeví vliv zavedených změn na organismus. Třeba počítat s tím, že čím déle zanedbáváte svůj zdravotní stav, tím bude tělu déle trvat dostat se "do normálu."

Únava je běžným příznakem mnoha zdravotních problémů, jejichž závažnost se pohybuje od mírných až po vážné. Nezaměňujme si obyčejnou ospalost s únavou, protože to není totéž. Únava by neměla být součástí každodenního života. Pokud ji člověk pociťuje častěji, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc a pátrat po příčině, která nekončící únavu způsobuje.

Použitá literatura

Coqueiro AY, Rogero MM, Tirapegui J. Glutamine as Anti-Fatigue Amino Acid ve Sports Nutrition. Nutrients. 2019 Dub 17;11(4):863. doi: 10.3390/nu11040863. PMID: 30999561; PMCID: PMC6520936.
David Rowbottom, David Keast, Zhukov Pervan, Carmel Goodman, Chotoo Bhagat, Byron Kakulas & Alan Morton (1998) Role Glutaminu v Aetiologii Chronické Fatigue Syndromu, Journal of Chronic Fatigue Syndrome, 4:2, 3-22, DOI: 10.1300/J092v04n02_02
Roncal-Jimenez C, Lanaspa MA, Jensen T, Sanchez-Lozada LG, Johnson RJ. Mechanismy Which Dehydration May Lead to Chronic Kidney Disease. Ann Nutr Metab. 2015;66 Suppl 3:10-3. doi: 10.1159/000381239. Epub 2015 Jun 18. PMID: 26088040.
https://www.healthline.com/health/fatigue#when-to-see-a-doctor
https://www.healthline.com/health/dehydration-and-blood-pressure#low-blood-pressure
https://sa1s3.patientpop.com/assets/docs/262250.pdf