Probouzíte se bez energie? Můžete trpět chronickou únavou
Probouzíte se bez energie? Můžete trpět chronickou únavou

Probouzíte se bez energie? Můžete trpět chronickou únavou

Probouzíte se bez energie? Můžete trpět chronickou únavou

Dnešní uspěchaný způsob života pochopitelně vede ke vzniku únavy. Jak se s ní můžeme úspěšně "poprat" za pomoci různých látek a co všechno ji může produkovat?

Obsah

Dnešní doba, charakteristická neustálým shonem za vytvořením lepších životních podmínek, a s tím samozřejmě spojené narůstající nároky na psychickou a fyzickou výkonnost, často vedou ke vzniku únavy. Pokud trpíme nedostatkem energie samotná příčina však nemusí být jen fyzického, ale stejně i psychického rázu.

Množství psychologických onemocnění je provázených pocity únavy, vyčerpání, ztráty koncentrace nebo zhoršením paměti. Porucha nočního spánku, následná nevyspání, jsou nejčastějšími příznaky deprese a úzkosti.

Fyzická a psychická únava se nejčastěji vyskytují ve vzájemné kombinaci a projevují se v senzorické, mentální, emocionální i motorické oblasti, stejně jako i v psychických procesech.

Samotná únava představuje jakýsi obranný mechanismus, který nás chrání před přetížením organismu vedoucího k narušení množství důležitých životních funkcí. V některých případech nemusí však jít jen o obyčejnou únavu a vyčerpanost, ale dnes se stále více dostávají do popředí termíny jako chronická únava či chronický únavový syndrom .

Chronická únava

Každý z nás předpokládá, že s novým dnem přichází i nová dávka energie. Avšak ne vždy je to pravidlem. V případě chronické únavy dochází ke stavu, kdy ani spánek nedoplní energetický deficit a nedochází tak k následné regeneraci sil. Tedy probouzíme se nejinak unavení, jak před samotným spánkem.

žena. ktorá leží v posteli a nemôže zaspať

Je běžné se ojediněle setkat s pocitem ranní únavy a nepřikládat mu příliš vysokou důležitost. Pravděpodobně náš spánek byl jen příliš krátký nebo jsme prostě nedopřáli tělu dostatek pohodlí v podobě správné polohy, možná náš organizmus právě bojuje se začínajícím onemocněním. V případě dlouhodobé únavy, přetrvávající déle než 6 měsíců, objevující se i při nepatrném zatížení organismu, je důležité hledat opodstatnění jejího vzniku.

Mezi nejčastější příčiny patří:

  • Překonání dlouhotrvajícího a náročného onemocnění
  • Dlouhodobě vyvíjená zátěž na organismus - přetěžování organismu
  • Osoba volů nedokáže ,, vypnout "- zajistit tělu odpočinek a relax
  • Dehydratace organismu
  • Nevhodné uspořádání fyzické a psychické zátěže během dne

Chronický únavový syndrom (CFS - Chronic fatque syndrom)

Je onemocnění charakterizované výskytem abnormálního a přetrvávající únavy, která se dostaví i po provádění běžné, jednoduché aktivity. Únava je však doprovázena dalšími symptomy.

Mezi klíčové projevy patří:

  • Pokles výkonnosti
  • Snížení koncentrace na činnost
  • Snížení paměťových schopností
  • Svalové a kloubní bolesti
  • Rušivý spánek, který neplní úlohu zdroje odpočinku
  • Zvýšená citlivost na světlo a poruchy vidění
  • Podrážděnost, pocit vnitřního neklidu

Méně frekventované příznaky:

  • Zvýšená tělesná teplota doprovázená bolestmi pohybového aparátu
  • Bolestivé lymfatické uzliny na krku a v podpaží
  • Změny v trávení
  • Kožní vyrážky či různé ekzémy

Nejsou jasné vymezené jevy, které evokují vznik syndromu, avšak předpokládá se, že jeho genezi podněcují např. neléčené infekce, dlouhodobé působení stresu či chemických látek (v pitné vodě, v ovzduší).

Jak triumfovat v boji s únavou?

Únavu mohou způsobovat i některá onemocnění, proto je vždy lepší tento problém primárně konzultovat s lékařem. Pokud lékař vyloučí zdravotní komplikace, je jisté, že únavu způsobuje nevyvážená strava nebo náš nevhodný životní styl

Pokud máte pocit, že vás postihla energetická krize, je vhodné se co nejdříve zamyslet nad obvyklým způsobem života. Často postačí provést pouze jednoduché, elementární změny v organizaci některých denních činností, a tím získat v boji s únavou navrch. Připravili jsme pro Vás pár tipů, které Vám mohou být nápomocné při opětovném nabytí ztracených sil:

  • Zdravá a vyvážená strava – Dominantním zlodějům naší energie může být strava, jídlo je totiž palivem pro náš organismus. Pokud převážnou většinu naší stravy tvoří potraviny, kterým byla několikrát zdlouhavými technologickými postupy odebrána veškerá harmonizující síla - živiny a enzymy, jak může naše tělo z nich něco efektivně zkonstruovat? Úprava jídelníčku často nemusí být příliš komplikovaná, stačí jednoduché změny a výsledek spatří světlo světa.
  • Dostatotočný příjem tekutin – Dehydratace nás tedy pořádně dokáže vysílit! Minimální příjem tekutin se pohybuje kolem 1,5 l denně, přičemž dávky je vhodné si rovnoměrně rozdělit v rámci dne. Je tedy nevyhovující tělo během dne vyčerpávat dlouhodobým žízní a následně vypít větší množství vody v krátkém čase. Pokud máte problém s pitím čisté vody, můžete svůj příjem tekutin doplňovat například iontovými nápoji nebo si jednoduše do vody zamíchat bylinky či ovoce.
  • Čerstvý vzduch = nejlepší lék – Pobyt na čerstvém vzduchu je nejen nejrychlejším antidepresivem, ale podpoří naše myšlení, peristaltiku střev a působení slunečního záření, zároveň zabezpečí přísun vitamínu D.
  • "Pohyb rozehrává v našem organismu řetězec skrytých reakcí, které mají pozitivní dopady." - Náročná fyzická aktivita dokáže naše tělo příliš vyčerpat, avšak správně promyšlené cvičení je prospěšné nejen pro naše tělo a zlepšení fyzické vzdatnosti, ale také přispívá k psychické pohodě a vyrovnanosti.

žena, ktorá je šťastná

Přírodní bojovníci proti únavě

V případě, že jsme v boji s únavou uplatnili již vše výše uvedené, můžeme náš organizmus podpořit přírodními látkami doplňujícími energii. Tyto látky jsou běžně dostupné v podobě různých výživových doplňků.

  • Hořčík (magnézium) – Díky jeho schopnosti redukovat vyčerpání a únavu, produkovat energii ve všech buňkách, se často označuje jako univerzální ,, životabudič ". Významně se podílí na správném fungování nervového systému, pohybového aparátu (správná funkce svalů, mineralizace kostí). Vyznačuje se i znamenitými účinky při premenstruačních potížích, svalovém napětí, psychické námaze a stresu. Nejlepší využitelná, zároveň velmi jednoduše vstřebatelná do krevního oběhu je pro organismus chelátovaná forma hořčíku.
  • Koenzym Q10 (ubichinon) – Nositel Nobelovy ceny za výzkum mechanismu působení koenzymu Q10, Peter Mitchell, by ho jednoznačně doporučil generaci středního věku pro zvýšení kvality života. Z jakého důvodu? Zejména pro jeho superschopnosť buňky vitalizovat, chránit před stárnutím a produkovat energii. Podporuje činnost svalů, zlepšuje výkonnost srdce.
  • Ženšen pravý (Panax ginseng) – Významné jsou zejména jeho obsahové látky zvané ginsenosidy, které snižují hladinu cukru, cholesterolu a lipidů v krvi. Stejně jako koenzym Q10 zvyšují fyzický a duševní výkon organizmu, zlepšují paměť, soustředěnost, zároveň zpomalují proces stárnutí, opotřebení mozkových buněk, proto se často vyskytují v různých výživových doplňcích spolu.
  • Cordyceps sinensis (housenka čínská) – exotická houba, která je tradičním lékem čínské farmaceutiky. Zajímavá je nejen svým způsobem života - parazituje na larvách hmyzu, ale také svou schopností okysličuje všechny buňky v těle, a tím výrazně ovlivnit tvorbu energie v mitochondriích. Pomáhá redukovat pocity únavy, zlepšuje paměť a má omlazující účinky.

Postarejte se o své tělo. Je to jediné místo, kde musíte žít.

Jim Rohn

Zdroje:

PRAŠKO, J. et al. 2006. Chronická únava : zvládaní chronického únavového syndromu. 1. vyd. Praha : Portál, 2006. 240 s. ISBN 80-7367-139-5.

KEBZA, V. – ŠOLCOVÁ I. 2003. Syndrom vyhoření. 2. vyd. Praha : Státní zdravotní ústav, 2003. 26 s. ISBN 80-7071-231-7.

SHOEBRIDGE, V. 2017. Motivačné citáty, ktoré vás zodvihnú zo sedačky. [online]. Cvičte.sk pre zdravý život, 2017 [http://fitness.cvicte.sk/fitness-1/motivacne-citaty-ktore-vas-zodvihnu-zo-sedacky].