Iontové nápoje - výhody oproti vodě
Iontové nápoje - výhody oproti vodě

Iontové nápoje - výhody oproti vodě

Iontové nápoje - výhody oproti vodě

​Každý z nás zná důležitost vody v pitném režimu. Je nenahraditelná. Doba pokročila a naše znalosti o doplňování tekutin a významných minerálů či jiných tělu prospěšných látek také. Přestože jsou v organismu přítomny v malém množství, ale o to více důležité jsou pro nás a pro naše správné fungování v běžném chodu i během fyzicky náročnějších aktivit, před i po sportovním výkonu.

Každý z nás zná důležitost vody v pitném režimu. Je nenahraditelná. Doba pokročila a naše znalosti o doplňování tekutin a významných minerálů či jiných tělu prospěšných látek také. Přestože jsou v organismu přítomny v malém množství, ale o to více důležité jsou pro nás a pro naše správné fungování v běžném chodu i během fyzicky náročnějších aktivit, před i po sportovním výkonu. 

Ale znáte i rychlý a snadný způsob, jak do sebe přijmout všechny podstatné látky a rychlou energii? Znáte důležitost iontových nápojů? My Vám tato fakta jednoduše a stručně shrneme. 

Co je iontový nápoj? 

Mezi iontové (iontové) nápoje patří prakticky všechny tekutiny, které jsou schopny hydratovat organismus s dodáním různých živin a iontů (iontů). Tento nápoj obsahuje směs jednoduchých sacharidů (např. Glukóza, fruktóza, či jiné), díky kterým je rychle a snadno stravitelným zdrojem energie, přičemž je obohacen o celou řadu účinných látek, vitamínů a minerálů

Rozdělení iontových nápojů

Iontové nápoje se rozdělují na základě jejich osmolarity neboli koncentrace vitamínů, minerálních iontů a energie na 1 jednotku tekutiny. Dělíme je proto na 3 kategorie:

  • Hypotonické nápoje s nižším poměrem iontů jako krevní plazma, jejichž osmolarita je 250 miliosmolov v 1 litru nápoje, jsou určeny zejména pro hydrataci organismu. Při sportu se využívají hlavně před pohybovou aktivitou nebo jako součást celodenního pitného režimu na rychlou hydrataci organismu a doplnění minerálů. Mají nízký obsah sacharidů a jsou ideální při běhu nebo cyklistice, při kterém se z těla nejvíce ztrácí pocením voda.
  • Izotonické nápoje se stejným poměrem iontů jako krevní plazma (jejich osmolarita je od 250 do 290 miliosmolov v 1 litru nápoje), se využívají hlavně při náročnějším a delším pohybu nebo atletice, při níž se velmi intenzivně potíme - jejich složení v rámci zastoupení minerálních látek se snaží nahrazovat ztráty těchto látek pocením. Obsah energie zastoupené jednoduchými cukry by měl odpovídat intenzitě a délce pohybu. 
  • Hypertonické nápoje s vyšším poměrem iontů jako krevní plazma a s nejvyšší osmolaritou přes 340 miliosmolov v 1 litru se využívají až po ukončení pohybové aktivity jako doplnění energie, základních živin v rychle využitelné podobě a vysoké dávky sacharidů a tudíž jsou nejvíce užitečné ve fázi regenerace.

Iontové nápojů jako komplex účinných látek 

Iontový nápoj je ve zkratce komplexní směs důležitých vitamínů, antioxidantů, minerálů a cukrů (maltodextrin v ideální kombinaci s glukózou). Obsahují různé přidáno a prospěšné látky, například v případě hypotonického nápoje jsou to nejrůznější minerály a vitamíny (K, Na, Ca, Mg, P, CL, vitamin C, B6, ..), vitamin E, který chrání buňky před působením volných radikálů , betakaroten, selen, přispívající k správnému fungování imunitního systému ak ochraně buněk před oxidativním stresem a extrakt ze zeleného čaje, který působí antioxidačně a pozitivně ovlivňuje duševní výkon a koncentraci. 

Pozor si ale třeba dávat na levné iontové nápoje se zbytečnými umělými barvivy, éčky a dochucovadly chuti - nejen že jsou zbytečné pro organismus, jsou i neprospěšné a mohou uškodit zda být spouštěči negativních vedlejších účinků.

Iontové nápoje nejen pro sportovce 

Pro všechny, kteří chtějí jednoduše doplnit energii a minerály v rámci pitného režimu, během běžného dne i vedle sportovní aktivitě a zvýšené fyzické činnosti. Nejvíce používané jsou hypotonické a izotonické nápoje, které jsou určeny ke konzumaci vedle fyzické aktivitě, při které se intenzivně potíme a současně ji provádíme delší časový úsek (hodinu a více). 

Hypotonický nápoj HypoFit je nezbytnou / doporučenou součástí vytrvalostního výkonu každého profesionálního nebo hobby sportovce, ať už se jedná o běh, cyklistiku, fotbal, basketbal, plavání nebo aerobní cvičení. Během těchto aktivit můžeme z našeho organizmu vypotit až litr tekutin, takže je ideální během sportovní činnosti i přes léto na osvěžení, doplnění pitného režimu, ztracených minerálů a vitamínů. 

Energetický nápoj EnergoFit a jeho složení z minerálů, vitamínů, regeneračních aminokyselin a extraktu ze zeleného čaje působí ideálně na kompenzaci dehydratace vedle vytrvalostních sportech a na rychlý nástup energie.

  • Výhoda: iontový nápoj vhodný pro každého, rekreačního i profi sportovce Výhoda: rychlejší hydratace a doplnění důležitých minerálů a vitamínů, vyvážený poměr prospěšných látek 
  • Výhoda: antioxidační nápoj bojující proti volným radikálům v buňkách 
  • Výhoda: absence umělých sladidel a zbytečných "éček", proto je iontový nápoj vhodný pro malých, velkých a kohokoliv, kdo chce efektivně a smysluplně doplnit příjem tekutin během dne 
  • Výhoda: různé ovocné příchutě (které si oblíbí i Vaše děti J) 

Kvůli všem zmíněným nutričním a energetickým benefitem je tu pro vás ověřený hypotonický nápoj HypoFit s množstvím skvělých neodolatelných příchutí a energetický nápoj EnergoFit, stvořený na vytrvalostní sporty, dobití baterek a maximalizaci výkonu.

Už víte, co vám nejblíže nesmí chybět v povinné sportovní výbavě?

Hanka Jordánová

01.07.2019