Kvasinková infekce u žen: Postrach letních dovolených
Kvasinková infekce u žen: Postrach letních dovolených

Kvasinková infekce u žen: Postrach letních dovolených

Kvasinková infekce u žen: Postrach letních dovolených

Statisticky postihuje až 3 ze 4 žen v určité fázi jejich života. Kvasinková infekce u žen je nepříjemný problém, o kterém se ostýchají mluvit. Umí pořádně znepříjemnit vysněnou dovolenou u moře, koupání v jezeře či bazénu. Diskomfort v intimní oblasti provází choulostivý pocit svědění, pálení a často i nepříjemný vaginální výto

Obsah

Věděli jste, že na Slovensku pravidelně trpí vaginálním diskomfortem více než dvě třetiny žen?

Plavání a koupání patří k nejoblíbenějším aktivitám, jak se v létě osvěžit, nicméně mnoho žen se bazénu právě kvůli této záležitosti raději vyhýbá. Trápí i vás tato nepříjemnost? Už víc nemusí. Existuje totiž soubor preventivních opatření, pomocí kterých s ní šikovně zatočíte.

Jak vzniká kvasinková infekci u žen?

Kvasinkovou infekci u žen způsobuje přemnožení speciálního druhu houby – candidy. Jedná se o mikroorganismus, který se přirozeně nachází v ústech, trávicím traktu a vagíně. Pokud je v ženském těle v rovnováze, nezpůsobuje žádné obtíže. Problém nastává, pokud se její počet mnohonásobně zvýší.

I vy důvěrně poznáte symptomy kandidózy? Poševní kandidóza může být vyvolána i změnou hormonů. Stav zhoršuje těhotenství, menopauza nebo cukrovka čioslabená imunita. Bývá také spojena s užíváním antibiotik nebo antikoncepce. Jejich přičiněním dochází k narušení přirozeného prostředí v pochvě, snížení přítomných laktobacilů a přemnožení kvasinek.

Toto jsou nejčastější spouštěče jejího vzniku:

  • užívání antibiotik, které snižují množství laktobacilů,
  • diagnóza diabetes,
  • hormonální nerovnováha,
  • oslabená imunita,
  • nosení nevhodného prádla,
  • nadměrná konzumace cukru a alkoholu,
  • těhotenství,
  • používání antibakteriálních mýdel,
  • koupání se v chlorové vodě a nosení mokrých plavek.

kvasinková infekcia u žien počas leta

Kvasinková infekce: Jaké jsou příznaky?

Toto jsou varovné signály, které naznačují, že pravděpodobně bojujete s kvasinkovou infekcí:

  • pálení a svědění v intimních partiích,
  • otok a zarudnutí v intimní oblasti,
  • bolest a citlivost na dotek,
  • bolest a pálení při močení,
  • výtok hrudkovité konzistence.

Kvasinková infekce u žen v létě

Léto kvasinkám přeje. A to hned z mnoha důvodů. Tím prvním je samozřejmě koupání ve veřejných bazénech s chlórovou vodou. Dále je to nadměrná konzumace alkoholických drinků a slazených nápojů. Chlórová voda působí v bazénech jako dezinfekce, na intimní partie žen však má neblahé účinky. Chlór způsobuje podráždění citlivých míst a ničí i dobré bakterie, které udržují prostředí v pochvě v rovnováze. Mnohé ženy tráví v mokrých plavkách dlouhé hodiny na pláži či okraji bazénu. Teplo a vlhko přitom vytváří ideální prostředí pro vznik kandidózy (kvasinkové infekce). Totéž platí o zmíněném cukru a alkoholu.

Předcházejte nepříjemným pocitům dříve, než se objeví

Upravte stravu a nedejte kvasinkám šanci

Velmi častým důvodem je nevhodná strava spojená se zvýšenou konzumací cukrovinek, sladkých a alkoholických nápojů.

Nekrmte kvasinky cukrem

Kvasinky, jako je například Candida, se živí cukrem. Spousta žen bojuje s neutuchající chutí na sladké, a to hlavně v období před menstruací. Pokud to však s konzumací cukru přeháníte, vytváříte přímo ideální podmínky pro jejich růst. Proto je důležité upravit stravu tak, aby se minimalizoval příjem rafinovaných cukrů, sladkostí a jednoduchých sacharidů. Zaměřte se na vyváženou stravu s vysokým obsahem zeleniny, celých zrn, bílkovin a zdravých tuků, která pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

kandidóza a cukor

Sáhněte po jogurtech a zelí

Kvalitní probiotika mohou pomoci udržovat rovnováhu vnitřního prostředí pochvy tím, že zvýší počet prospěšných bakterií ve vašem těle. Tyto bakterie jsou schopny konkurovat kvasinkám a bránit jim ve vzniku infekce. Zvažte zahrnutí potravin, jako jsou jogurty, kysané zelí, kimchi a kefír, do své stravy.

Dnešní trh nabízí mnoho různých forem probiotik ve formě potravinových doplňků, tablet či prášku. My vám doporučujeme probiotické kultury Probiodom, které obsahují až 8 stabilních kmenů prospěšných bakterií. Jejich úkolem je zabraňovat tvorbě zánětů a snižovat riziko vaginálních infekcí. Tyto probiotické kultury osidlují nejen celý trávicí trakt, ale i sliznici ženských pohlavních orgánů. Užitečné bakterie jsou schopny produkce vitamínů (K, skupina B) i organických kyselin (kyselina mléčná a octová), které působí na optimalizaci střevního i poševního pH.

Probiotika tak podporují zdravou rovnováhu střevních bakterií a jsou spojována s širokou škálou zdravotních výhod. Pomáhají udržovat příznivé bakterie ve vašem trávicím i urogenitálním systému, podporují imunitu a rovněž vám udělají službu i při opakovaných mykózách.

S alkoholem opatrně

Nadměrná konzumace alkoholu může oslabit imunitní systém a zvýšit náchylnost ke kvasinkové infekci u žen. Je-li imunitní systém oslaben tělo má větší náchylnost k nadměrný růst kvasinek. Snížíte-li nebo zcela vynecháte konzumaci alkoholu může pomoci posílit imunitní systém a zvýšit schopnost těla bojovat proti infekcím.

kvasinková infekcia u žien ako vzniká

Jak pečovat o intimní partie v létě?

Zvažte používání vložek místo tamponů

Teplo v létě způsobuje nadměrné pocení a vlhkost v oblasti intimních partií. Používáte-li tampony, zejména během koupání v bazénu, riskujete růst kvasinek a vznik nežádoucí infekci. Tampony jsou navrženy tak, aby absorbovaly tekutinu a zadržely ji uvnitř těla. Tento proces může omezit přirozené proudění vzduchu do oblasti vagíny. To tento problém ještě více zhoršuje. V případě, že trpíte častými kvasinkovými infekcemi, může být pro vás používání vložek namísto tamponů vhodnější alternativou. Vložky umožňují lepší cirkulaci vzduchu a nezadržují vlhkost ve stejné míře jako tampony. Existují takové tampony vyrobené z organických materiálů, které mohou být přátelštější k pokožce a sliznici vagíny. Zkuste najít alternativu, která vám vyhovuje nejvíc.

Během vašich dnů nezapomínejte na základní hygienu. Měnit tampony nebo vložky pravidelně, mýt se jemným mýdlem a teplou vodou, vyhýbat se použití parfémovaných výrobků v oblasti pohlavních orgánů a nosit prodyšné spodní prádlo.

tampóny a vložky pri candide

Vyhněte se dlouhodobému pobytu v mokrých plavkách

Po koupání v bazénu nebo moři si ihned vyměňte mokré plavky nebo mokrý, plážový oděv za suchý. Nečekejte, až na vás plavky uschnou. Dlouhodobý pobyt v mokrém oblečení může způsobit nadměrnou vlhkost a vytvářet příznivé podmínky pro růst bakterií.

Pozor na chlór

Chlorovaná voda v bazénech sice může vypadat jako čistší, ale u mnoha žen způsobuje podráždění intimních partií. Následkem jsou pocity svědění, pálení a zvýšená bolestivost, tedy obtíže podobné příznakům zánětu pochvy. Pořiďte se proto raději ve vodě, která chlór neobsahuje.

Vyměňte nylonové prádlo za bavlnu

Kvalitní materiál spodního prádla má význam nejen estetický, ale také zdravotní. Nejlepší je čistá bavlna, zejména v horkých letních dnech, kdy vyrážíme k vodě. Prádlo by nemělo být příliš těsné, ale naopak prodyšné, aby nedošlo k zapaření. Pokud iv létě nosíte punčochy, volte ty s bavlněným klínem. Tyto materiály pomáhají udržovat sucho a zajišťují lepší cirkulaci vzduchu, což snižuje riziko podráždění a kvasinkových infekcí u žen.

Předcházejte nadměrnému pocení

Udržujte se čistá a osvěžte se pravidelnou sprchou. Vyhněte se však dráždivým mýdlům, která ničí prospěšné bakterie.