Důležité fakta o zinku, které byste měli vědět
Důležité fakta o zinku, které byste měli vědět

Důležité fakta o zinku, které byste měli vědět

Důležité fakta o zinku, které byste měli vědět

Přestože zinek (Zn) nepatří mezi minerály s nejvyšším zastoupením v lidském těle, je jeho přítomnost v dostatečném množství skutečně důležitá. Významně participuje na udržování rovnováhy imunitního systému, pozitivně ovlivňuje metabolismus bílkovin i sacharidů a také nechybí ani ve svalech, kostech či játrech, kde je nejvíce zastoupen. Jinak řečeno - zinek od hlavy až po paty.

Obsah

Ochlazení a výrazné změny počasí dají zabrat i imunitnímu systému. První projevy nachlazení, rýma a kašel, vznikají na podnět imunitního systému, který reaguje na vyskytující se bakterie a viry. Kromě vyvážené stravy s obsahem vitamínů a minerálů, jsou součástí zajištění dostatečné ochrany před viry i jiné látky, které podpoří vaši imunitu. Mezi nimi v hlavní roli i zinek.

Úloha zinku v posílení imunitního systému a obranyschopnosti organismu je nezanedbatelná. Evropská rada pro informace o potravinách zdůrazňuje význam dostatečného příjmu zinku v důsledku jeho zapojení se na tvorbě bílých krvinek, které chrání organismus likvidací virů a bakterií.

Jistý výzkum z roku 2011 dokonce potvrdil, že u účastníků studie, kteří do životosprávy zahrnuli doplňky výživy s obsahem zinku, byl průběh nachlazení mírnější a rekonvalescence rychlejší.

Přítomnost zinku v dostatečném množství zajistí, že organismus bude schopen reagovat například na chřipku či rýmu rychlejší a spolehlivější, přičemž zároveň přispívá k jejich rychlejšímu překonání už za pár dní.

Věděli jste, že nejčastější formou přenosu běžně se vyskytujících virů je prostřednictvím respiračního traktu? Právě proto nemocný kýchající člověk v naší blízkosti může na nás jednoduše virus přenést. Tehdy dochází k usazení částic viru na sliznice, které slouží jako vhodný substrát pro jejich uchycení a následný průnik do zbytku lidského organismu.

Zinek dokáže účinně zmíněnému rozšíření viru do těla předejít, a to tak, že virům dá výraznou ,,stopku" už při jejich pokusech vniknout. Místa, v nichž dochází ke spojení viru s lidským organismem, jednoduše obsadí dříve, a tak se výrazně snižuje riziko onemocnění.

Další účinky zinku na lidský organismus

Zinek je stejně prospěšný pro ženy i muže. Ženy na něm nejvíce ocení schopnost působit na krásu a mládí - zvyšuje kvalitu vlasů, nehtů a pokožky.

Jako silný antioxidant, chrání před oxidačním stresem vznikajícím v důsledku působení volných radikálů, a tak zabraňuje stárnutí pokožky.

Bojuje s nedokonalostmi a akné. Tyto vlastnosti vysvětlují i ​​jeho časté použití jako součást krémů, mastí, pudrů či zásypů využívaných na hojení ran a zlepšení stavu chronické suché pokožky.

U mužů pozitivně ovlivňuje fungování reprodukčního systému a hladiny testosteronu.

Potraviny obsahující Zn

  • Ryby, mořské plody (bohatým zdrojem jsou zejména ústřice - 7,6 mg Zn / 100g ústřic);
  • Maso (především červené maso, až 4,8 mg Zn / 100 g hovězího masa);
  • Vajíčka;
  • Luštěniny (čočka, cizrna, fazole);
  • Semena (dýňová, sezam, konopná semínka);
  • Ořechy (mandle, kešu, arašídy);
  • Mléko, mléčné výrobky (3 mg Zn / 100 g sýr čedar);
  • Zelenina (brambory, špenát, zelí, brokolice, česnek);
  • Čokoláda.

Nejlepší způsob jak zajistit dostatečný příjem zinku je samozřejmě vyvážená a zdravá strava. Pro lidský organismus je nejlépe využitelný zinek přijatý ve formě živočišných produktů, proto vegeterian a veganům často hrozí jeho deficit.

Jelikož jde o minerál, který si lidské tělo není schopno samostatně vyprodukovat, v obdobích, které představují zátěž pro imunitní systém je vhodné sáhnout i po zinku ve formě výživových doplňků s jeho obsahem.

Která je pro nás ta nejlepší forma zinku?

Zinek se stejně jako jiné minerály vyskytuje v různých formách. Liší se obsahem elementárního zinku, avšak nejpodstatnější odlišnost představuje jeho rozdílná vstřebatelnost.

Anorganická forma zinku

Využívá se poměrně často vzhledem na nízkou cenu. Avšak vstřebatelnost se pohybuje zhruba kolem 10%, což je velmi málo na to, aby mohla být využitelná a efektivní pro lidský organismus. Proto pokud hledáte účinný výživový doplněk, určitě by anorganická forma zinku neměla být vaší volbou. Nejčastějším reprezentantem této formy je oxid zinečnatý.

Oxid zinečnatý by se měli vyhnout především starší lidé, které žaludeční kyselina je slabší, nebo lidé užívající medikamenty s cílem snížení kyselosti žaludku, protože v jejich případě dochází k ještě nižší vstřebatelnosti zinku a jeho podstatná část je tak vyloučena bez jakéhokoli využití.

Organická forma zinku

Zinek je v tomto případě navázaný na organickou kyselinu. Jde o formu, která je podstatně lépe vstřebatelná a tak dokáže lépe plnit svůj účel. Známou organickou formou je například citrát zinečnatý, který se vyznačuje dobrou vstřebatelností.

Také sem patří laktát zinečnatý, který je stabilní organickou solí zinku, kterou charakterizuje zejména dobrá rozpustnost ve vodě a lehká vstřebatelnost. Často se využívá ve výživových doplňcích pro doplnění zinku lidskému organismu, protože tato forma je v porovnání s anorganickými formami značně efektivnější vzhledem k výbornou vstřebatelnost bez zatížení trávení.

Doporučená denní dávka

Doporučený denní příjem zinku představuje přibližně 10 mg. Tato hodnota je však pouze orientační, protože potřeba elementárního zinku je individuální a zároveň závislá na množství faktorů.

Kdo může trpět nedostatkem zinku?

  • Těhotné ženy, protože část zinku odebírá plod pupeční šňůrou a následně po narození mateřským mlékem. V takovém případě je důležité dbát o dostatečný příjem zinku, nakolik jeho nedostatek se může projevit i na zdraví dětí - například zpomalený růst nebo riziko vzniku akrodermatitídy (záněty pokožky na končetinách);
  • Alkoholici, nakolik alkohol dráždí trávicí systém a dochází k nižší absorpci živin ze stravy;
  • Sportovci, kteří se při namáhavé fyzické aktivitě potí a ztrácejí větší množství minerálů, mezi jinými i přibližně 1 mg zinku / 1 l potu;
  • Vegetariáni, kteří nedbají o zajištění dostatečné vyváženosti stravy;
  • Lidé trpící různými onemocněními trávicího traktu - například průjem, Crohnova choroba, anorexie či celiakie, nakolik v důsledku zánětlivých procesů v těle dochází k nižší absorpci živin;
  • Onkologičtí pacienti;
  • AIDS;
  • Sexuálně aktivní muži - ejakulát je velmi bohatý na obsah zinku, jehož snížením dochází často k poklesu libida a riziku neplodnosti;
  • Astmatici.

Jak se projevuje nedostatek zinku?

Nedostatek zinku je jednoduše patrný zejména prostřednictvím náchylnosti k různým zánětlivým procesům, oslabenou imunitou, ztrátou chuti k jídlu spojenou s následnou ztrátou hmotnosti, zhoršením kvality nehtů či vlasů.

Dlouhodobě nízké hladiny tohoto minerálu v organismu mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Mezi nimi například:

  • Únava a svalová slabost;
  • Ztráta chuti k jídlu nebo naopak zvýšení chuti na sladké;
  • Poruchy srážlivosti krve;
  • Anémie;
  • Špatné hojení ran;
  • Zvýšená náchylnost na různé plísňové infekce;
  • Vznik vyrážek a podráždění pokožky;
  • Poruchy zraku, čichu a chuti;
  • Poruchy ovulace u žen a neplodnost u mužů.

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zdroje:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9701160/

https://www.nature.com/articles/1601479.pdf?origin=ppub

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2277319/