Faraonova pomsta na dovolené - co to je a jak jí předejít
Faraonova pomsta na dovolené - co to je a jak jí předejít

Faraonova pomsta na dovolené - co to je a jak jí předejít

Faraonova pomsta na dovolené - co to je a jak jí předejít

Faraonova pomsta vám může znepříjemnit, ale určitě ne překazit celkový dovolenkový zážitek. Jednoduše se vyzbrojte správnými doplňky, probiotiky a nenechte se zaskočit nepříjemnostmi. V tomto článku přezkoumáme, co přesně faraonova pomsta znamená, jaké jsou její příznaky, i co ji způsobuje. Přiblížíme vám země, které jsou rizikové a jak se dá předejít tomuto nechtěnému dovolenkovému "dárku". Podíváme se blíže také na její přenos a léčbu.

Obsah

„Faraonova pomsta“ – na dovolenkové bakterie jedině probiotika

Každý z vás už o ní slyšel. Mnozí z vás už mají zkušenosti s faraonovou pomstou. A ti z vás, co ji nezažili, tak určitě víte, co termín „Faraonova pomsta“ v našem laickém slovníku znamená. Jen si to představte. Dovolenkujete u moře, užíváte si slunce, moře, odpočinek, rodinu a zasloužený relax a najednou bum. A část dovolené přesedíte s křečemi v břiše na WC. Ani ranní „vypálení červíka“ domácí pálenkou nepomáhá. Proč tomu tak je? A co vlastně způsobuje tyto průjmy a břišní chřipky v destinacích na dovolenou? Přibalte si jednoduše probiotika a nenechte se překvapit.

Co je to faraonova pomsta?

Faraonova pomsta je velmi známý termín mezi rekreanty a označuje různé trávicí problémy, které se mohou vyskytnout i vám na dovolené. Toto onemocnění způsobuje průjem, bolesti břicha a obecné nevolnosti. Jedná se o infekční průjem vyvolaný bakteriemi z vody. V exotice nikdy nepijte vodu z kohoutku a vyvarujte se konzumaci potravin, zejména ovoce umytého právě v této „jejich vodě“. Inkubační doba je obvykle 2-3 dny. Riziko faraonovy pomsty se obvykle zvyšuje v zemích s nižšími hygienickými standardy.

Co způsobuje faraonovu pomstu?

Existují různé patogeny, které spouštějí faraonovu pomstu: bakterie, parazity nebo viry. Ty se nacházejí v kontaminované vodě nebo jídle. Kontakt s těmito mikroorganismy může vést k infekci gastrointestinálního traktu.

Nejčastějšími bakteriemi způsobujícími faraonovu pomstu jsou:

 • Escherichia coli (E. coli)
 • Salmonella
 • Shigella.

Nejnebezpečnější je E. coli. Právě těmto bakteriím se v horkých klimatických pásmech velmi daří. Schovávají se v jídle, v důsledku špatné tepelné úpravy nebo po nedostatečném umytí a důkladném očištění zeleniny a ovoce. Dokáží se přenášet iz člověka na člověka dotykem a slabou hygienou.

Dokonalý relax na dovolenke

Které země jsou rizikové?

Riziko vzniku faraonovy pomsty závisí na destinaci. Země s nižším hygienickým standardem a špatnou kvalitou vody jsou často považovány za vyšší rizikové. Mezi tradičně problematické oblasti patří: některé části Afriky (Egypt), Jihovýchod Asie, Latinská Amerika a střední východ.

Jaké jsou příznaky faraonovy pomsty?

Příznaky faraonovy pomsty jsou skoro ve všech případech identické. Ty nejčastější jsou:

 • řídké průjmy (někdy is obsahem krve, ne ve všech případech)
 • zvracení
 • bolesti břicha, spojené s „kroucením“ střev, křeče v břiše
 • horečku
 • nechutenství
 • celkovou malátnost.

Těžší případy mohou vést k dehydrataci. Pokud opravdu nepřiměřeně hodně průjmete a přitom vám „nechutná“ se ani napít, týká se to právě vás. Tehdy kontaktujte lékaře, abyste neskončili na infuzích.

Jak se přenáší faraonova pomsta?

Onemocnění se obvykle přenáší konzumací kontaminované vody nebo potravy (nedostatečně umyté ovoce, zelenina, špatně tepelně zpracované jídlo). Kromě toho může dojít k přenosu faraonové pomsty i slabou hygienou, například nedostatečným mytím rukou po návštěvě toalety. Dejte si pozor na nakažlivost faraonovy pomsty, protože se přenáší z člověka na člověka, zvláště pokud sdílíte společné WC celá rodina na dovolené.

Jak léčit faraonovu pomstu?

Léčba faraonové pomsty závisí na závažnosti příznaků, příčiny a rozsahu infekce. Zde jsou některé běžné postupy pro léčbu faraonové pomsty:

 • hydratace (abyste se vyhnuli dehydrataci organismu)
 • odpočinek (bez fyzické aktivity)
 • probiotika (na obnovu zdravé střevnímikroflóry)
 • antidiaroika (léky k léčení průjmu)
 • antibiotika - v případě vážných příznaků. Neužívejte je ale svévolně, pokud nejsou předepsány odborníkem.

Jak dlouho trvá faraonova pomsta?

Trvání faraonové pomsty závisí na závažnosti příznaků, příčině infekce, způsobu léčby a na individuálních faktorech. Většina lidí se zlepší do několika dní. Inkubační doba je ve většině 2-3 dny. V těžších případech může trvat i několik týdnů. To je ovšem ojedinělý případ.

Některé z vás cestovatele může čekat faraonova pomsta po návratu domů z dovolené. V lehčích případech je dobré postupovat stejně, jak jsme zmínili výše. V těžších případech doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc a informovat lékaře o místech, kde jste cestovali.

Prevence před faraónovou pomstou

Faraonova pomsta sice umí potrápit nejednoho cestovatele, ale při správné prevenci si můžete užít plnohodnotnou dovolenou v Egyptě či jiných zemích, které nabízejí mnoho příležitostí k odpočinku a zábavě. Nezahoďte možnost zažít krásné dobrodružství podmořského světa, jaké nabízí například horký Egypt jen kvůli strachu, že vám tam bude špatně. Nemusí být. S probiotiky, které se také ukázaly jako užitečné v posilování imunitního systému a ochraně trávicího traktu tomu můžete předejít.

A když už jste na místě, dodržování bezpečnostních opatření týkajících se pitné vody a stravování, jakož i důsledné dodržování hygienických zvyklostí, může snížit riziko nákazy.

Jak funguje sliznice trávicího traktu:

 • Vstupní branou bakterií a virů je sliznice trávicího traktu.
 • V normálním stavu je sliznice trávicího traktu obydlena dobrými bakteriemi. mikroflórou, která tvoří prvotní obrannou linii a chrání sliznici před usazením cizorodé a škodlivé bakterie.
 • Je-li mikroflóra narušena, odkrývá se místo pro uchycení škodlivých bakterií na sliznici a jejich následné rozmnožování.
 • Bakterie vylučují do okolí toxiny, které sliznici dráždí, tělo je identifikuje jako cizí a snaží se je jakýmkoli způsobem dostat z těla ven a to tou nejrychlejší cestou. Proto ty průjmy.

Probiotické kultury, probiotika, prebiotika

Vyhněte se průjmu. Postarejte se o to, aby ve vašem trávicím traktu taková cesta pro škodlivé bakterie nevznikla. Užíváním probiotických kultur lze toho dosáhnout, avšak ne, když už je pozdě. Při výběru vhodné léčby/prevence zvolte ty doplňky, které obsahují různé druhy dobrých bakterií a prebiotika, na kterých se bakterie v kapsli živí, aby neuhynuly ještě před užitím.

Na E. coli je vhodné Enterococcus faecium, které naleznete spolu s dalšími prospěšnými probiotickými kulturami v některých probiotikách.

Začněte tedy s užíváním probiotik již 2 týdny před a také během celé dovolené a užijte si odpočinek a rodinu tak, jak jste si to vysnili. Na pláži, s rodinou či přáteli, s úsměvem na rtech a šťastní, bez odbíhání z lehátka kvůli trávicím problémům. Cestování do země s rizikem faraonovy pomsty neznamená, že je třeba zanevřít na dobrodružství. S vhodnou prevencí můžete minimalizovat riziko nákazy a užít si svoji dovolenou naplno kdekoliv ve světě.