Histamínová intolerance (HIT) a FytoEnzyme Complex
Histamínová intolerance (HIT) a FytoEnzyme Complex

Histamínová intolerance (HIT) a FytoEnzyme Complex

Histamínová intolerance (HIT) a FytoEnzyme Complex

Histamínová intolerance, tedy nesnášenlivost histamínu, znamená nedostatečnou schopnost organismu odbourávat histamín. Jde vlastně o nerovnováhu nahromaděného histamínu a jeho degradace. Organismus není schopný dostatečně rychle a účinně odbourat histamín přijatý ve stravě.Tělo na zvýšenou hladinu histamínu reaguje příznaky podobnými alergií, přičem se nejedná o skutečnou alergii na potraviny, ale o nesnášenlivost.

Obsah

Ikdyž HIT a alergie mají mnoho společného, jejich původ je celkem jiný. U alergie jde o přecitlivělost zprostředkovanou imunitním systémem a u HIT o enzymovou nedostatečnost.

Histamín je látka, který vznikla rozkladem histidinu a patří do skupiny biogenních aminů. Biogenní aminy si tělo z části vytváří samo a z části je přijímáme potravou. V potravinách je jejich výskyt přirozený, ale jejich obsah se zvyšuj společně s dobou skladování, působením mikroorganismů a zráním. 

Funkce histamínu

Za normálních okolností je histamín esenciální molekulou, která má v organismu několik důležitých funkcí, například:

  1. Působí jako neurotransmitr a je důležitý pro správné fungování nervového systému.
  2. Pomáha rozkládat potraviny jako složka žaludeční kyseliny
  3. Je součástí mechanismu zápalové odpovědi, který dilatuje krevní cévy, aby umožnil bílý buňkám rychle dosáhnout a neutralizovat útočníky a je nezbytný při alergických reakcích

Tyto úlohy jsou životně důležité. Za normálních okolností existuje u zdravého člověka rovnováha mezi příjmem, tvorbou a odbouráváním histamínu. V organismu se nacházejí dva enzymy, které odbourávají histamín. Pro odbourávání endogenního, vnitrobuňkového histamínu slouží enzym N-metyltransferáza.

Enzým diaminoxidáza (DAO) degraduje histamín exogenního původu, takže ten, který jsme přijali potravou a to při jejím trávením přímo v tenkém střevě anebo v krevním oběhu. Funkčnost diaminoxidázy je geneticky podmíněná, a proto se může u každého člověka lišit.

Jedno až tři procenta populace má vrozenou sníženou účinnost. Věkem aktivita enzymu u některých jedinců klesá, a tak dochází k nerovnováze mezi jeho produkcí a hladinou histamínu v organismu. Funkčnost DAO mohou však ovlivňovat i některé léky, které podporují uvolňování histamínu (histamínové liberátory) anebo blokují aktivitu enzymu DAO.

Nedostatek enzymu může být zapříčiněný i nedostatkem jeho kofaktorů, to je látka, která je nezbytná pro jeho funkci, jako vitamin B6, vitamín C, měď a zinek. Zvýšení hladiny histamínu v organismu má za následek vážné narušení kvality života v podobě nepříjemných symptomů, jako jsou například trávící poruchy, těžkosti se zaspáváním, nervozita, kýchání, ucpaný nos (otok sliznice), kopřivka, únava, různé kožní projevy jako je například svrbení, drobné vodnaté vyrážky, červené fleky, bolesti hlavy, změny srdečního rytmu, bušení srdce, změny krevního tlaku, těžkosti s dýcháním podobné astmatu, poruchy menstruačního cyklu.

HIT není jednoduché rozpoznat, protože reakce na potravinu je opožděná.

Trpíte histaminovou intolerancí? Co je třeba dělat?

Jedním z prvních kroků pro mnoho lidí je eliminační dieta. Všechny potraviny s vysokým obsahem histamínu se z diety odstraňují během jednoho až tří měsíců, aby se zjistilo, jestli se příznaky zlepšují. Tyto potraviny se potom postupně znova zavádějí a monitorují se reakce.

Na orientaci může posloužit seznam potravin, které mohou zhoršit histamínovou intoleranci. Některé z uvedených potravin přitom nemusí obsahovat vysoké množství histamínu vyloušení všech uvedených potravin:

  • fermentované mléčné výrobky, hlavně plísňové sýry, acidofilní mléko a probiotické jogurty,
  • citrusy, bobulové ovoce, banány,
  • droždí
  • polotovary a konzervované potraviny
  • potraviny obsahující umělé barviva anebo konzervační látky
  • kyselé zelí a všechny kvašené potraviny
  • majonéza a tatarská omáčka, kečup, hořčice,
  • špenát, rajčata, lilek, avokádo
  • vaječný bílek (u některých lidí může stimulovat tvorbu histamínu)
  • úzené, fermentované maso, ryby
  • káva, čaj, kakao, čokoláda
  • alkohol, červené víno, sekt, kvasinkové pivo

 

Potraviny vhodné při nízkohistaminovej dietě

  • Maso a drůbež, ryby, ale jen pokud jsou čerstvě uvařené
  • Vejce (ačkoliv bílek může u některých lidí stimulovat uvolnění histamínu)
  • Bezlepková rýže a quinoa, kukuřičná kaše
  • Čerstvé ovoce - jablko, hrozno, kiwi, mango, hruška, meloun
  • Čerstvá zelenina, chřest, mražená kukuřice a hrášek, cuketa, rebarbora, okurek, ředkvička, paprika, pórek, fenykl, petržel, kedlubna, cibule (malé množství),
  • Čisté arašidové máslo
  • Mléčné náhrady - mandlové, kokosové, konopné a ryžové mléka
  • Olivový olej a kokosový olej na vaření

Základem zmírnění těžkostí je taky konzumování čerstvé stravy, protože množství histamínu skladováním a zpracováním v potravinách narůstá. Je dobré se vyhýbat ohřátým jídlům, polotovarům a konzervám.

Jednou z možností jak si zlepšit svůj život s histamínovou intolerancí je užívání výživového doplňku s enzymem diaminooxidázy (DAO), který pomáhá štěpit histamín ve stravě a tím podporuje trávení potravin a nápojů bohatých na histamín. U osob s těžkou HIT však její účinek nemusí být dostačující a je nutná medikamentózní léčba.

Navíc významným spouštěčem histamínové intolerance je stres, proto je důležité nepodléhat ani zlým náladám a depresi ze svého onemocnění a hledat si vhodné způsoby jak se s tím vyrovnat. Důležité je najít si každý den čas na relax a meditaci nebo právě dýchací techniky odbourávají stres. Asi nejefektivnější se však odplaví stres při cvičení.

Každý histamik potvrdí, že má období, kdy musí dodržovat přísnější dietu a období s méně přísnou benevolentnější dietou. HIT bývá taky často spojená například s laktózovou intolerancí či celiakií. Na podporu funkce trávícího systému je taky vhodný i výživový doplněk FytoEnzyme Complex s obsahem trávících enzymů, které mají specifický a širokospektrální účinek spolu s doplňkem výživy s obsahem DAO.

Některé vědecké studie ukázaly, že vysoké dávky vitamínu C dokážou urychlit rozklad histamínu a snížit jeho tvorbu, avšak dlouhodobé podávání vysokých dávek se nedoporučuje (zvýšené riziko tvorby močových kamenů). Proto je vhodné ho přijímat v několika menších dávkách denně (Fit Cé Vitamín)

Nejdůležitější je správná a včasná diagnostika. Léčba bývá celoživotní a zahrnuje vhodnou dietu, v těžších případech medikamentózní léčbu.

 

Informace uvedené v tomto článku nenahrazují rady, ani návštevu lékaře!