Získejte nyní balení Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balení. Více na...

L-Glutamin - ideální aminokyselina na regeneraci
L-Glutamin - ideální aminokyselina na regeneraci

L-Glutamin - ideální aminokyselina na regeneraci

L-Glutamin - ideální aminokyselina na regeneraci

Svými pozitivními účinky se glutamin považuje za nejpestřejší aminokyselinu. Řadí se mezi neesenciální - takové, které si tělo dokáže vytvořit i samo. Podceňovat doplňování této aminokyseliny na růst a ochranu svalů, s působením i na imunitu, však není správné. Proč je to tak?

Obsah

Během intenzivního tréninku dochází k velkým ztrátám glutaminových zásob. Snižuje se síla a ubývá celková vitalita. Tělo sice dokáže doplnit ztracenou aminokyselinu, ale na to potřebuje čas. Aby byla původní hladina obnovena, musí tělo regenerovat. To však může trvat i 4 až 6 dní!

Urychlení a zlepšení účinků regenerace je předpokladem pro kvalitnější tréninkový proces. Přidávat tréninkové zatížení se nedá donekonečna, každý máme omezený čas. Pokud již tělo není schopno přijmout další zatížení, je třeba hledat rezervy v regeneraci. Jednou z nich je výživa a aminokyselina L-glutamin. Její dostatek je předpokladem pro podávání optimálního výkonu.

Pokud již tělo není schopno přijmout další zatížení, je třeba hledat rezervy v regeneraci.

Účinky L-glutaminu na lidský organismus

  • Asi nejznámějším účinkem je přirozená podpora tvorby testosteronu a růstového hormonu v těle. Tento účinek je populární zejména v objemovém a silovém tréninku.

  • Další příjemnou vlastností je potlačování kyseliny mléčné ve svalech. Zmenšuje tak zakyselení organismu a zmírňuje svalovici.

  • Až 19% z glutaminu je vlastně dusík. Glutamin tedy představuje hlavního přenašeče této látky do svalové buňky. Pomáhá tak udržovat pozitivní dusíkovou bilanci. Ta je nezbytná pro růst svalů a je spojována s tzv. anti-katabolickým účinkem.

  • Anti-katabolický účinek glutaminu působí ochranně před úbytkem svalové hmoty. Zvýšený význam má i tehdy, pokud se snažíte zhubnout. Při úbytku hmotnosti často nedochází pouze ke ztrátě tuku, ale také bílkoviny. Dostatečná zásoba glutaminu zde působí jako pojistka, aby úbytek svaloviny byl co nejmenší.

  • Častokrát se stává, že přetížený nebo přetrénování člověk je zároveň nemocný. Tělo jde až na dno svých možností a látkových rezerv, kde se výrazně oslabuje imunitní systém. Po jejich vyčerpání už není schopno výkonu. Jedním z důvodů může být i dlouhodobý nedostatek této aminokyseliny. Její dostatek posiluje imunitu.

  • Kromě příznivých účinků na tělo působí glutamin i na mysl. Známý je pozitivní dopad na mentální aktivitu a paměť. Glutamin slouží jako zdroj energie pro nervové buňky.

Dostatok glutamínu je pre podávanie výkonu kľúčový

Jak zajistit tělu dostatek L-glutaminu

Lze ho nalézt v každodenní potravě. Jako aminokyselina je součástí bílkovin, za hlavní zdroj se považují hlavně rostlinné formy proteinů. Glutamin v potravinách je vhodný pro široké spektrum populace s různými tréninkovými cíli - síla, objem, rýsování + dieta atd.

Dávkování L-glutaminu ve formě výživového doplňku by mělo být 2 x denně po 5 gramů, první dávka hned ráno, resp. před spaním. Na trhu lze dostat glutamin v různých formách: prášek, tablety, kapsle. Kompava vám nabízí glutamin ve formě prášku ve výhodném 300 g balení.

Účinky L-glutamínu na ľudský organizmus