L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu
L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu

L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu

L – karnitín je mojím spoločníkom počas prípravy na každú sezónu

Řekne-li se „L-karnitin“ tak je to v mnoha případech ve spojitosti s hubnutím či zbavováním se nadbytečných kilogramů. Já, protože jsem aktivní sportovkyní - atletkou, ráda bych vám přiblížila další zkušenosti s jeho používáním.

Sportovci mají v jednotlivých sezónách obvykle různé fáze, období – přípravné, soutěžní, odpočinkové. U mě je sezóna dost dlouhá, trvá obvykle od začátku března do prosince. V prosinci absolvuji poslední soutěžní starty a následně probíhá 3-4 týdny regenerace. Přípravné období – soustředění probíhají především v lednu a únoru/březnu. Následně znovu před letními šampionáty, podle termínu konání šampionátu jsou soustředění cílené na měsíc červen/červenec. Právě ve fázi přípravy je pro mě L-karnitin nedílným společníkem před každým tréninkem.

S L-karnitinem se můžeme setkat i v tekuté podobě, se kterým mám také zkušenosti, avšak více mi vyhovuje forma tabletová. Jelikož jde o energetický vitamín, já jeho účinek pociťuji především na trénincích, před kterými užívám 1-2g L-karnitinu. Tréninky jsou různě náročné a proto před dlouhým a náročným výkonem (nad 120minut) užívám vyšší dávku L-karnitinu. Mně osobně nejvíce vyhovuje užívat ho před fyzickou aktivitou cca 2hodiny a to buď nalačno nebo půl hodiny po lehké snídani. Pokud mám den, kdy netrénuji, užívám L-karnitin v jiném poměru – 1500mg denně. Tedy dávka je 1500mg rozložená v poměru 1000mg dopoledne (ráno nalačno) a následně kolem oběda.

S L-karnitinem od společnosti KOMPAVA jsem nepociťovala nikdy problémy se stravitelností, nedělal mi opravdu vůbec žádný problém. Po jeho dlouhodobějším užívání (více než měsíc) pociťuji více energie a síly na trénincích, pozitivně však jeho užívání ovlivňuje i činnost srdce, aktivitu nervových buněk a imunitu.

Tělo je v období náročné přípravy více náchylné ke zraněním, v čemž mi L-karnitin také pomáhá - kromě jiných účinků ovlivňuje preventivně i svalová zranění a působí i proti vzniku svalových křečí. Během zimních měsíců probíhají soustředění obvykle v teplých destinacích – já konkrétně jsem se již druhý rok připravovala na sezónu v průběhu února a března v Jihoafrické Republice, kde je v tomto období teplota přibližně 26-30 stupňů. Tělo musíme při takových teplotních změnách více chránit a posilovat jeho imunitu, s čím mi L-karnitin také pomáhá.

Zvýšení síly a energie, zvýšení imunity, podpora spalování tuků při aktivním cvičení, podpora činnosti srdce, imunity a zlepšení funkce jater – tyto účinky jsou spojeny s užíváním L-karnitinu. Já jsem si ho oblíbila především ve spojitosti s fyzickou aktivitou a tím vyšší energií a sílou.

Katka Berešová