Máte 40 a potřebujete vzpružit?
Máte 40 a potřebujete vzpružit?

Máte 40 a potřebujete vzpružit?

Máte 40 a potřebujete vzpružit?

Ženy zrají jako víno. Věkem získáte zkušenosti, neřešíte nepodstatné věci, máte úplně jiný pohled na svět, jako například v 18-ti, či 30-ti. Je skutečně 40-tka pro ženu nejlepší věk? Co vaše tělesná kondice, vitalita či psychická stránka? Jaké je to být ženou po čtyřicítce? Poradíme vám, co dělat, když potřebujete vzpružit, vyživit pleť, odstranit psychické napětí, únavu, podrážděnost a celkově se cítit lépe.

Obsah

Ženy po čtyřicítce v minulosti a dnes

Pro některé ženy může být období po 40-ti obdobím osobního růstu a zlepšení sebevědomí. Máte dostatek zkušeností k tomu, abyste se mohli lépe pochopit a věděli, co si od života přejete. Každý věk přichází se svými vlastními výzvami a příležitostmi, a to, co je nejlepší pro jednu ženu, nemusí být vůbec dobré pro jinou.

Před takovými 40-50 lety byly 40leté ženy úplně jiné, úplně jinak se chovaly, děti měly v jiném věku, svatbu brzy, ambice nízké. Dnešní čtyřicátnice řeší úplně jiné problémy. Věk prvorodiček se zvyšuje, a tak se mnohé z nich stávají těsně před čtyřicítkou maminkami (najdou se i takové, co rodí své první dítě po čtyřicítce), zatímco některé jejich vrstevnice mají již dospělé děti.

Doba se posunula i v nárocích na zaměstnání a mnoho žen posouvá kariéru v žebříčku priorit výše než jiné ženy. Jedno však mají všechny ženy společné – nároky dnešní doby jsou vysoké pro všechny ženy. A vedle všech soukromých i pracovních nároků není jednoduché být stále milující, trpělivou, povzbuzující, spolehlivou, zodpovědnou a dobře naladěnou manželkou, matkou, dcerou, sestrou či kamarádkou.

Dlouhodobé hektické tempo, časová tíseň, množství úkolů, psychické napětí, nesprávná životospráva a nedostatek spánku mají za následek pocit únavy, podrážděnosti, nesoustředěnosti, tloustnutí či bolestí hlavy. Trpí vaše tělo a spolu s ním i vaše mysl. Způsob, jakým se cítíte fyzicky, má totiž přímý vliv také na vaše duševní zdraví. A v neposlední řadě také na stav vaší pleti. Zkuste si tedy zlepšit vaši celkovou pohodu péčí o své tělo. Správnou péčí o sebe můžete zmírnit projevy i znaky stárnutí a oddálit tak stáří.

Žena, ktorá sa usmieva

Stárnutí a stáří není totéž

Věděli jste, že biologicky začíná člověk stárnout už od narození? První znaky se začínají projevovat po 30. roce života. Jste více unavení, mnoho aktivit vám déle trvá a nestíháte dělat všechno s takovou lehkostí jako před pár lety? Jestli máte to naopak a chytáte druhý dech? Stáváte se nezastavitelnými a bažícími po uznání a převratné kariéře? S přibývajícím věkem se mění priority i povinnosti. Přichází vysněná práce, manželství, děti, koupě domu/bytu a péče o něj, zda zahradu nebo i všechno dohromady. Ale zároveň také frustrace z nedostatku času na sebe.

Více úkolů vám přidává více šedivých vlasů a více starostí vám přidává více vrásek. Je třeba rozlišovat stárnutí a stáří.

 • Stárnutí je proces
 • Stáří je obdobím života.

Stárnutí představuje přirozený proces, který bohužel nezastavíme. Stáří je daň za dlouhý život, a také představuje přirozenou součást životního cyklu. Dochází ke změnám nejen na úrovni vašich orgánů a tkání, ale také v jednotlivých buňkách. Stárnutím jsou zasaženy buňky prakticky všech orgánů, jakož i imunitní, endokrinní a kardiovaskulární systém. Znaky stárnutí, stejně jako znaky stáří, zahrnují vzájemné působení genetických faktorů, životního stylu a životního prostředí. Rozlišujeme fyzické a psychické znaky stárnutí.

Fyzické a psychické znaky stárnutí

Stárnutí je doprovázeno různými fyzickými a psychickými změnami, které jsou ovlivněny genetickými predispozicemi, životním stylem a dalšími faktory. Pozorujete na sobě něco z těchto znaků?

Mezi běžné fyzické změny a znaky stárnutí patří:

 • úbytek síly a životní energie
 • snížení vitality a pohyblivosti
 • slabá kondice
 • problémy s pohybovým aparátem
 • problémy s rovnováhou is koordinací
 • ztráta motorických schopností
 • problémy s trávením
 • zhoršování fyziologických funkcí a metabolických procesů
 • krátkozrakost
 • šedivění a vypadávání vlasů
 • úbytek kostní hmoty a tělesné výšky
 • ztráta citlivosti sluchu a pod.

Podobně mnoho je i projevů psychických, protože přímo souvisí s fyzickými.

 • snížená schopnost učit se nové věci
 • změny v paměti, ztráta krátkodobé paměti
 • ztráta chuti do života souvisí se snížením vitality a pohyblivosti
 • starší člověk chodí méně ven, tělo ochabuje a spolu s ním se zhoršuje i psychické naladění a vnímání okolí
 • zpomaluje se duševní činnost člověka, klesá vitalita a energie
 • dochází k častějším ztrátám blízkých osob
 • ochabují sociální kontakty
 • změny v náladě a emocionální regulaci, přibývají deprese, úzkosti
 • problémy spojené se soběstačností a pod.

Skutečnou podstatu těchto jevů možná až tak nevidíte, ale víc vnímáte. Stárnutí ani stáří neovlivníte, umíte je ale svým chováním přímo ovlivnit tak, že zmírníte jejich projevy. Existuje mnoho způsobů, jak udržovat duševní zdraví a přizpůsobit se těmto změnám, včetně cvičení mozku, udržování aktivního sociálního života a hledání různých forem podpory.

Prevence proti stárnutí

Všichni stárnou. Je to naprosto normální, přirozený proces, který bohužel nezastavíme. Dokážete ho jen zmírnit a to tak, že v rámci prevence podniknete určité kroky již během života. Po 30-ce člověk začíná biologicky stárnout, takže 40-ka je ideální věk, kdy je třeba se vzpružit a začít něco s sebou dělat. Výmluv bylo dost, i předsevzetí, i sebezapření, upřednostňování potřeb ostatních, před vlastními. Nastal čas, myslet i na sebe a bez výčitek.

Úplně přesný návod pro čtyřicátníky neexistuje, ale pár klíčových zásad jako prevence proti stárnutí ano. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější:

 • Hýbejte se v každém věku nejméně třikrát týdně po třicet minut. A k tomu pětkrát týdně kráčejte alespoň půl hodiny.
 • Zkuste si oblíbit některá zdravá a výživná jídla, která obsahují ve správném poměru rostlinné i živočišné bílkoviny a zařaďte je do svého jídelníčku. Např. celozrnné potraviny, ořechy, semínka, ovoce, zeleninu, luštěniny, zakysané mléčné produkty a ryby.
 • Pijte dostatek čisté vody – min. 0,4 litru na 10 kg vaší hmotnosti. Klidně si přidejte také bylinkové čaje, ovocné i zeleninové šťávy.
 • Správnou životosprávou a pravidelným pohybem se udržíte na zdravé hmotnosti a budete plní energie.
 • Omezte kofein, alkohol, nikotin a jiné nevhodné drogy.
 • Snadno se to říká, ale zkuste omezit stres.
 • Travte svůj volný čas smysluplně a způsobem, který vás bude nejvíc těšit. Udržujte své koníčky a klidně vyzkoušejte něco nového, po čem toužíte nebo co by vás mohlo obohatit.
 • Stagnace ubíjí, rozvíjejte se.
 • Co nejvíce relaxujte.
 • Dopřejte si minimálně 7 hodin kvalitního nerušeného spánku. Spánek a noční regenerace jsou klíčové pro udržení zdraví.
 • K doplnění všech potřebných látek pro správné fungování všech systémů těla sáhněte po vhodném výživovém doplňku.

Výživové doplnky proti starnutiu

Doplňky stravy proti stárnutí

Existuje několik způsobů, jak účinně zmírnit projevy stárnutí a zachovat mladistvý vzhled i do pozdějšího věku. Ať už jde o zdravý životní styl, péči o pokožku vhodné kosmetické přípravky či výživové doplňky proti stárnutí. Aby bylo stárnutí úspěšné a neprojevilo se množství znaků stáří, je třeba doplňovat takové látky, které se s rostoucím věkem z vašeho těla vytrácejí.

Jednou z nich je aminokyselina L-karnosin, která se přirozeně vyskytuje v kosterním svalstvu, srdci a mozku. Věkem se množství této látky v organismu snižuje a její nedostatek způsobuje kromě stárnutí i nedostatečnou ochranu buněk as tím následně různá onemocnění. Antioxidační mechanismus karnosinu spočívá v chelataci těžkých kovů, což znamená, že je schopen z těla odbourávat.

Proces buněčného čištění v noci je velmi důležitý, chrání buňky před oxidačním stresem a poškozením. Účinné složky K2 AntiAge Day & Night napomáhají tvorbě buněčné energie, zlepšují fyzický výkon, vitalitu a mladistvý vzhled. Pokud cítíte únavu a vyčerpanost i přes dostatečný spánek, doplňte energii a vitalitu pomocí přírodních látek jako ženšen pravý, koenzym Q10, extrakt z brokolice či hroznových jadérek.

L-carnosine pomáha proti starnutiu

Dalším skvělým bojovníkem proti vráskám a oslabeným vlasům i nehtům je produkt SkinBooster. Obsahuje kolagen, elastin, keratin, ceramidy, kyselinu hylauronovou, vitamíny C a B. Svým složením zabraňuje prohlubování vrásek, vypíná je a zajišťuje pleti hydrataci. Chrání pokožku před vnějšími negativními vlivy. Vyživuje vlasy a nehty přírodními a tělu vlastními složkami, které zajišťují, aby byly vlasy silnější, lesklejší a pevnější, u nehtů snižuje třepení. Kromě toho má Skinbooster výbornou chuť a perfektně doplňuje váš denní pitný režim.

Milé ženy, po čtyřicítce život nekončí, začněte si užívat

Berte to tak, že jste právě vstoupili do vašeho nejlepšího desetiletí. Tento věk přináší nové výzvy a možnosti pro zlepšení kvality života prostřednictvím pečlivého přístupu k sobě a svému tělu. Začněte si ten svůj život konečně i užívat, druhá možnost nebude. Dáme vám pár tipů:

 • Začněte cestovat. Okamžitě. Pravidelně. Budete výrazně šťastnější, když se budete těšit na předem naplánovanou cestu a také přímo na novém místě, které objevíte díky cestování.
 • Učte se jazyky. Zlepšíte si své mentální fungování ve starším věku a když budete ovládat jazyky, i cestování bude pro vás jednodušší.
 • Nestyďte se přiznat si také, pokud vás baví něco, co vaše vrstevnice ne (například sledování pohádek – ideální Toy Story, Mimoni, nebo si zajděte na koncert nějaké současné „hvězdy“.)
 • Tančíte tak, jako by vás nikdo neviděl. Je to osvobozující pocit.
 • Vstávejte ráno dříve, více stihnete a budete se cítit svěže a lépe.
 • Najděte si nějaký koníček (například fitness centrum, pilates, jógu). Rozvoj koníčku může nejen zvýšit vaši sebedůvěru a rozšířit váš společenský kruh, ale může vám pomoci udržet si kognitivní kondici z dlouhodobého hlediska.
 • Pokud ještě nečtete, nejvyšší čas začít číst. Je dokázáno, že pravidelné čtení snižuje pokles paměti v pozdějším věku až o 32%. Slušné číslo, že?
 • Investujte své finance. Pokud máte něco naspořeno, šup to investovat rozumně.
 • Máte momentálně práci, která vás nenaplňuje? Odejděte. Začněte konečně dělat, co vás baví.
 • Začněte cvičit. Fitness rutina vám dodá energii, zlepšíte si celkové zdraví a kdoví, možná i trochu prodloužíte svůj život v pozdějším věku.
 • Vytvořte si rutinu péče o pleť, ať už ve formě kosmetiky nebo výživových doplňků proti stárnutí a na omládnutí pleti.
 • V práci začněte být asertivnější, dravější, odvážnější. Nebojte se prosadit svůj názor.
 • Přestaňte řešit minulost.
 • Přestaňte se rozčilovat.
 • Začněte se dívat na svět optimisticky, těšte se z maličkostí.
 • Odstraňte ze svého života toxické lidi. Ale tak opravdu. Na stálo. Úplně přerušte kontakt. Nestojí za to, aby vám brali nadále energii a vítr z plachet.
 • Setkávejte se více s přáteli.
 • Chvalte lidi ve svém okolí. Možná i vy se dočkáte pochvaly. Je to úžasný a motivující pocit. Motivujte i vy ostatní.Je toho tak mnoho, co všechno byste mohli dělat pro sebe ve větší míře. Nejste sobecké. Je to přirozený proces a hledáček života je nyní třeba namířit na sebe.

Přibírání hmotnosti po 40-tce u žen

Ve 40-tce bohužel mnoho žen může začít přibírat. Je to proto, že se vám zpomaluje metabolismus. Vlastně on se začne zpomalovat už po dvaceti a každým desetiletím se zpomalí o dalších 10%. Docela nepěkná představa. Ovšem je třeba s tím něco začít dělat. Nepodceňujte ukládání tuku na vaše tělo. Přestože nejvíce postižená jsou stehna a boky, pokud na sobě zpozorujete větší množství tuku na břiše, tzv. „nezdravého břišního tuku“, zbystřete pozornost. Může to být v budoucnu předzvěst srdečně-cévních chorob nebo cukrovky. A to nechcete. Ještě stále s tím můžete něco udělat. Spalovače tuků jsou skvělým řešením. Kromě jiných řešení, která jsme již zmiňovali výše.

Zaměřte se na dodávání živin, vitamínů a minerálů, které mohou být klíčové pro udržení vašeho zdravého těla i mysli. Nepodceňujte ani jedno, ani druhé.

Závěr

A máte 40. Ani jste se nenadáli a je to tady, že? Kdysi jste 40-leté ženy vnímali jako „staré“. Nyní konečně vidíte, že tomu tak vůbec není. 40 není jen číslo, je to příležitost zvolit si novou cestu ke zdraví a pohodě. Právě teď je ten správný čas k investici do sebe a svého zdraví. Tento životní milník o možnostech, které otevírají pro vás vyšší úroveň péče o sebe. Cestou ke zdraví nejde jen o to, jak vypadáte, ale o to, jak se cítíte. Proto nechte zdraví a sebeúctu vést vaši cestu, a ať život ve vašich 40-ti letech září energií, vitalitou a nekonečnými možnostmi.

Můžete vypadat mladší, vitálnější, zdravější, cítit se lépe, žít aktivním životem, neomezovat se, začít cvičit, cestovat, poznávat sebe, trávit čas s přáteli, věnovat se svým koníčkům a při tom všem žít naplno. Dokonce můžete i zhubnout. Jednoduše máte neomezené možnosti a je jen na vás jak se svým životem naložíte.