Minerály v těle

Minerály v těle

Minerální látky jsou pro lidský organismus důležité tak jako sacharidy nebo bílkoviny. Organismus potřebuje k růstu a vývoji 22 druhů minerálních látek, které si není schopen vytvářet ve vlastním těle, ale je musíme přijímat potravinami.

Jsou stavebními prvky kostí a zubů, řídí rovnováhu v těle, činnost srdce a zažívacího systému, regulují látkovou přeměnu a jsou nezbytné pro optimální funkce nervů a svalů.

Podle množství minerální látky (ML) v organismu rozdělujeme je na makroprvky - minerály, jejichž koncentrace překračuje 50 mg/kg váhy - sodík, draslík, vápník, hořčík, síra, fosfor a chlor) Na, K, Ca, Mg, S, P, Cl stopové prvky (množství se udává na mg - železo, měď, zinek, mangan, křemík, lithium)ultrastopové (množství se udává na mcg-kobalt, molybden, selen, jód, flór, nikl, chrom, vanad a bór) Fe, Cu, Zn, Mn, Si, Li, Co, Mo, Se, J, F, Ni, va, B

Podle funkce v organismu je dělíme 
ML, které jsou součástí tělesných struktur-zuby, kosti (vápník, hořčík, fosfor) 
ML, které jsou součástí tekutin (sodík, draslík)

ML se aktivně účastní metabolismu, produkce energie, formování tělesných struktur a umožňují zachování rovnováhy tekutin organizmu.

Nejdůležitější minerály ve sportovních výrobcích:

Prvek/vzorec Nejvhodnější využitelná forma Význam/nedosta­tek/nadbytek Doporučená denní dávka DDD

Sodík Na

Anorganická soľ (NaCl)

Elektrolyt, který zadržuje vodu v mimobuněčné tekutině. Zabraňuje nadměrné ztrátě tekutin, zabezpečuje rychlou hydrataci - přenos tekutin do krve a udržuje optimální osmotický tlak tekutin v organismu. Je důležitý při přenosu nervových vzruchů, při transportu látek ( sacharidů a proteinů) a udržování svalové kontrakce. Zabezpečuje dokonalou souhru všech tělních funkcí, včetně srdeční , svalové a nervové. Příliš vysoká dávka je nebezpečná pro osoby s vysokým krevním tlakem.

2500 –5000 mg

Draslík K

Org. soľ
  • laktát
  • glukonát
  • aspartát

Zadržuje vodu uvnitř buňky, podílí se na regulaci osmotického tlaku. Podporuje svalovou, nervovou a srdeční činnost. Má důležitou úlohu pro některé enzymy. Udržuje acidobazickou rovnováhu v těle, rozšiřuje cévy během cvičení a dohlíží na dostatečný přísun kyslíku do mozku. Ovlivňuje činnost srdce, má vliv na tvorbu bílkovin a získávání energie z cukrů. Je odpovědný za přenos vzruchů v nervech a svalech. Při nedostatku dochází ke svalové únavě, vzniku křečí ve svalech, snížení krevního tlaku, nechutenství a apatii. Nadbytek vyvolává srdeční arytmii, poruchy oběhového systému až srdeční zástavu. 

4000 mg

Horčík Mg

Org. forma
  • glukonát
  • laktát
  • aspartát

Nejdůležitější makroprvok. Pomáhá štěpit ATP na ADP, což je základní reakce , bez které neexistuje pohyb. Je součástí více než 300 enzymatických reakcí v organismu, které by bez hořčíku neprobíhaly. Podílí se na rozkladu a vstřebávání živin, štěpení svalového glykogenu na energii, oxidaci tuků, syntéze bílkovin, syntéze ATP. Je nezbytný pro nervově - svalový systém, kardiovaskulární, hormonální, pomáhá předcházet křečím (umožňuje svalům , aby se zmršťovali a uvolňovaly ) u kulturistů zlepšuje anaerobní výkonnost, zvyšuje intenzitu tréninku a využití glykogenových zásob na doraz. Aktivně se podílí na regeneraci svalstva a srdečního svalu. Nedostatek způsobuje zhoršení zdravotního stavu ve všech směrech - poruchy nervové soustavy, nemoci srdce, oběhového systému, lipidového - tukového mechanismu, poruchy trávení a onemocnění vzniklé vlivem nezvládnutého stresu (vředy, vysoký cholesterol). Jeho nedostatek způsobuje únavu, úzkost, chvění a stres. Nedostatek hořčíku naruší rovnováhu sodík /draslík. V buňkách se nahromadí sodík, který váže velké množství vody, které nedovolí sportovcům se dostatečně vyrýsovat . Nedostatek hořčíku vede i k následnému nedostatku vápníku, které má za následek řídnutí kostí a poškození opěrného aparátu.

500–850 mg

Vápnik Ca

Org. forma

Nezbytný při výstavbě kostí a zubů. Hraje rozhodující roli v nervově - svalovém přenosu a je potřebný při srážení krve. Nadbytek vápníku zapříčiňuje tvorbu ledvinových kamenů, deficit hořčíku a riziko premenstruálním syndromu. Je nezbytný při osteoporóze, snížení krevního tlaku, cholesterolu, jako prevence proti křečím (ale při vyváženém poměru s hořčíkem). Nadbytek vápníku zapříčiňuje tvorbu ledvinových kamenů, deficit hořčíku a riziko premenstruálním syndromu. Konzumace vysokého množství bílkovin a fosforu zapříčiňuje nedostatek vápníku.

800–1200 mg

Chlór Cl

Anorg. forma  Podílí se na trávení. Zabezpečuje správné rozdělení tekutin uvnitř a vně buňky. 2000–3000 mg

Fosfor P

Anorg. forma

Nedostatek způsobuje křivici. Dostatek pomáhá růstu a tvorbě kostí, zúčastňuje metabolismu a uvolňování energie z tuků a škrobů, snižuje bolesti při artritidě.

800–1200mg

Jód J

Anorg.forma Jód J Anorg.forma Důležitý pro funkci štítné žlázy, reguluje metabolismus a energetickou výměnu v organismu. Nedostatek vede ke vzniku strumy (zduření štítné žlázy), které způsobuje snížení výdeje energie, zvyšuje se hmotnost, klesá aktivita a vitalita. U dětí nedostatek způsobuje poruchy růstu, duševní poruchy a poruchy pohlavního vývoje. Nadbytek je toxický.  80–150 mcg

Železo Fe

Org. forma
  • väzba s AK

Je důležité pro tvorbu krevního barviva hemoglobinu. Nezbytný při krvácivých stavech, při nemocech střevního traktu, při chudokrevnosti. Železo je nezbytné pro přenos kyslíku, podporuje sportovní výkon, podporuje růst, zvyšuje odolnost vůči infekčním nemocem, odstraňuje únavu, udržuje dobrý stav kůže. Nutný pro správný metabolismus vitamínů skupiny B, je součástí mnoha enzymů, potřebný pro růst. Nadbytek se ukládá v organismu a způsobuje poškození jater a srdce. Lze jej eliminovat příjmem antioxidantů - vitamínů A a C. Vhodné užívat spolu s manganem, mědí a zinkem. Nedostatek způsobuje chudokrevnost. Nadbytek může stimulovat tvorbu volných radikálů.

10–30 mg

Mangán Mn

 

 Podporuje růst a stav kostí, (usnadňuje ukládání vápníku fosforu do kostí), je součástí enzymů, a inzulínu, je nutný pro tvorbu tyroxinu (hormon štítné žlázy), pomáhá při tvorbě pohlavních hormonů, je nutný pro normální průběh svalových reflexů. Ovlivňuje tvorbu chrupavek a látkovou přeměnu cukrů a tuků. Nedostatek způsobuje poruchy motoriky a rovnováhy. Dostatek snižuje nervovou dráždivost, posiluje kosti a chrupavky, podporuje funkce CNS a rozmnožovacího ústrojí, odstraňuje únavu a zlepšuje paměť. 

2–5 mg

Chlór Cl

 

Reguluje v krvi rovnováhu kyselin a zásad, odstraňuje z těla škodlivé látky, podporuje trávení. Nedostatek způsobuje vypadávání vlasů a defekty nehtů.

 

Zinok Zn

 

Jeden z nejdůležitějších stopových prvků, který je součástí téměř 200 enzymů, inzulínu, hormonů, ovlivňuje metabolismus cukrů, tuků a bílkovin, působení vitamínů a patří mezi antioxidanty. Je důležitý pro obnovu buněk, urychluje hojení ran, příznivě působí na nervovou soustavu, odstraňuje tělesný zápach, působí výrazně proti vypadávání vlasů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má ověřené účinky v prevenci nádorových onemocnění , podporuje tvorbu spermii. U sportovců příznivě podporuje tvorbu testosteronu, při užívání bílkovin je nezbytné zvýšit příjem zinku. Nedostatek vzniká při zvýšeném příjmu bílkovin, tuků, nadměrným pocením, předávkováním železa, sportováním a má za následek pokles imunity, snižuje schopnosti vidění , špatné hojení ran , poruchy kvality kůže , poruchy sexuálních funkcí, poruchy spánku . Dostatek zmírňuje příznaky onemocnění dýchacích cest, sliznic nosohltanu, podporuje imunitní systém. 

10–20 mg športovci 25 mg

Selén Se

 

Antioxidant se silným antikarcinogenní účinkem. Je součástí antioxidačního enzymu (glutation peroxidáza), který chrání buňky před volnými radikální, které jsou škodlivé pro organismus. Spolu s vitaminem E má synergický účinek, pomáhá v prevenci rakoviny, chrání srdce snižováním tvorby krevních sraženin, je účinný proti herpetickému viru (nedostatek selenu a vitamínu E reaktivuje spící virus, vyvolávající opar, působí proti zánětlivým stavům, hlavně zánětům kůže. Má výrazný detoxikační účinek, eliminuje těžké kovy (olovo, rtuť). Pomáhá tělu šetřit jeho vlastní obranné mechanismy. Nedostatek selenu způsobuje svalovou slabost a únavu. Dostatek selenu zvyšuje imunitu organismu, podporuje jeho růst a plodnost, brzdí proces stárnutí, pomáhá v léčení a prevenci padání vlasů, zvyšuje aktivitu spermii.

100–200 mcg Liečebná dávka: 200 mcg Prevenčné dávky pri chorobách: 600 mcg Toxická dávka: 900mcg 1 paraorech = 120mcg Se

Meď Cu

 

Zabezpečuje resorpci železa, stimuluje využití AK tyrozin (pigment pro vlasy a kůži), důležitá pro využití vitaminu C a některých AK. Nedostatek způsobuje chudokrevnost, otoky, defekty kostí a vznik revmatické artritidy. Nadbytek způsobuje nespavost, vypadávání vlasů, deprese a nedostatek zinku.

1,5–3 mg

Kremík Si

 

Zabezpečuje resorpci železa, stimuluje využití AK tyrozin (pigment pro vlasy a kůži), důležitá pro využití vitaminu C a některých AK. Nedostatek způsobuje chudokrevnost, otoky, defekty kostí a vznik revmatické artritidy. Nadbytek způsobuje nespavost, vypadávání vlasů, deprese a nedostatek zinku.

100–200 mg

Chróm Cr

  Spolu s inzulínem se zúčastňuje mě metabolismu sacharidů, pomáhá při metabolismu bílkovin a tuků , podporuje tělesný růst, brání vzniku diabetu. Zlepšuje obnovu zásob glykogenu ve svalech a játrech. Deficit chromu částečně nahrazuje zinek. Dostatek brání prudkému poklesu glukózy v krvi. snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi , snižuje riziko srdečních chorob. Nedostatek způsobuje špatné využití glukózy, stavy úzkosti, snížený metabolismus aminokyselin, zvýšení hladiny cholesterolu. 50–200 mcg

Síra S

Org. forma

Zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a kůže, udržuje činnost CNS (centrální nervový systém)

500–1000 mg

Kobalt Co

 

Potrebný k tvorbe červených krviniek, je súčasťou vitamínu B12. Nedostatok spôsobuje chudokrvnosť, hlavne u vegetariánov. Potřebný k tvorbě červených krvinek, je součástí vitamínu B12. Nedostatek způsobuje chudokrevnost, hlavně u vegetariánů zanedbatelné.
Potřebný k tvorbě červených krvinek, je součástí vitamínu B12. Nedostatek způsobuje chudokrevnost, hlavně u vegetariánů zanedbatelné.

zanedbateľné

Bór B

 

Pomáhá při vstřebávání vápníku a udržení kvality kostí ve starším věku , podporuje tvorbu testosteronu , používá se při léčbě artritidy a osteoporózy

3 mg

Vanád Va

Org. forma

Zabraňuje ukládání cholesterolu a stěnách cév, napodobuje činnost inzulínu, potřebný při růstu kostí a zubů, ulehčuje transport živin do buněk. Biologický aktivní forma sulfát vanadu může v některých případech nahradit činnost inzulínu. Prevence infarktu myokardu.

10–30 mg