Neumíte se přimět ke cvičení? Tyto důvody vás motivují a zároveň rozhýbou
Neumíte se přimět ke cvičení? Tyto důvody vás motivují a zároveň rozhýbou

Neumíte se přimět ke cvičení? Tyto důvody vás motivují a zároveň rozhýbou

Neumíte se přimět ke cvičení? Tyto důvody vás motivují a zároveň rozhýbou

Cvičení vás může ochránit před nemocemi, zeštíhlí váš pas či prodlouží život. Nicméně, práce, stres, vztahy a nedostatek volného času mohou stát v cestě za vysněným tělem každému z nás, a proto se drtivá většina neumí přimět k aktivnímu a pravidelnému pohybu.

Obsah

Faktem zůstává, že správně nastavený plán, motivace či znalosti o tom, jak sestavit jídelníček a cvičební rutinu tak, aby zapadla do vašeho každodenního života vám může značně pomoci. V následujících řádcích vám prozradíme způsoby jak na to.

Je důležité si říct „proč“

Cvičit by měl každý. Formulka, kterou pravidelně posloucháme zejména z médií. Pokud se už však rozhodneme začít, každý z nás má většinou jinou motivaci případně důvod. Uvažovali jste nad tím, jaká je vaše primární motivace? Je to jedna z nejdůležitějších otázek, kterou byste si měli položit, předtím, než začnete aktivně se cvičením. Obdrželi jste od svého lékaře nějaké alarmující výsledky testů, které chcete změnit? Jste na misi zhubnout 5, 10 nebo 20 kilo? Je vaším cílem nabrat svalovou hmotu a zvýšit hladinu energie? Chcete jen vypadat dobře? Je, proto nesmírně důležité, abyste si zodpovědně odpověděli na svou otázku „proč“. Pochopení vaší motivace – vašeho primárního účelu při začátcích cvičení vám pomůže zůstat na správné cestě, kdy vás nečekané překážky přinutí přemýšlet o tom, že přestanete. Zjistěte, který z mnoha důvodů při cvičení je pro vás nejdůležitější. Pak si ho pamatujte, když naskočíte na vlak své cvičební rutiny a připomeňte si ho, proč jste začali, pokud někdy dostanete chuť se vším seknout.

I tyto důvody vás motivují

Cvičení zpomaluje proces stárnutí - Stárnoucí svaly mají problémy s regenerací a mají méně a méně účinných mitochondrií, energetických elektráren našich buněk. Cvičení, zvláště pokud má vysokou intenzitu, však zvyšuje počet a zlepšuje zdraví mitochondrií – v podstatě pomáhá zvrátit stárnutí na buněčné úrovni.

Lidé, kteří cvičí, jsou šťastnější – Cvičení může zmírnit příznaky deprese a pomůže vám lépe se vyrovnat se stresem a úzkostí. Studie ukazují, že pohyb může způsobit, že se budete cítit šťastnější.

Cvičení zlepšuje složení těla - Většina lidí přibírá s přibývajícím věkem. Nicméně, zvedání činek a správná strava mají opačný účinek: Pomohou vám nabrat svaly a zhubnout i když je vám více než 60 let.

Může zlepšit zdraví vašeho mozku - Cvičení chrání vaši paměť a pomáhá odvrátit kognitivní pokles, při stárnutí.

Nepodceňujte stravu

Když se rozhodnete pro své tělo něco udělat a začít posilovat, přirozeně očekáváte pozitivní výsledky. Aby ovšem vaše svaly dobře rostly, je třeba jim dodat dostatek živin, které růst vaší svalové hmoty podpoří. Správná strava tvoří při posilování až 50% výsledků, proto je dobré se jí speciálně věnovat. Při sestavování jídelníčku je důležité si na začátku stanovit váš cíl. Chcete zhubnout? Nebo nabírat svalovou hmotu? Pokud byste byli v procesu hubnutí, vaše strava bude odlišná od jedince, který se naopak snaží zvětšit objem svých svalů. Důležité je v obou případech množství jídel během dne a velikost porcí.

Seznam potravin

V obecném seznamu potravin při sestavování vašeho jídelníčku by neměly chybět bílkoviny v podobě kuřecího, krůtího nebo hovězího masa, také ryby, mléčné výrobky či vejce. Stejně tak je důležité zařadit i vhodné sacharidy jako čerstvé ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny, rýži či brambory, ale také zeleninu a byliny. Nezapomeňte přidat i správné tuky v podobě olivového oleje, kokosového oleje nebo ořechů či semínek. Ze stravy byste však měli vyloučit: polotovary, sladké nápoje, alkohol, uzeniny, cukroví, tučné sýry či omáčky. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim během dne.

Myslete na dostatek bílkovin

Rovněž je vhodné zařadit správné suplementy před a po cvičení. Po tréninku doporučujeme syrovátkový protein - Wellness Daily protein, který obsahuje 65% bílkovin, 13% tuků, 12% sacharidů. Také je obohacený o vitamin C, E, chrom a zinek. Mimo jiné vám zajistí dostatečnou regeneraci v den tréninku, ale i následující den. Jelikož syrovátkový protein má velmi vysokou nutriční hodnotu, je jedním z nejlepších potravinových zdrojů vysoce kvalitních bílkovin na kolik je vysoce stravitelný a rychle se vstřebává v porovnání s jinými proteiny. Také podpoří růst vašich svalů, jelikož svalová hmota s přibývajícím věkem přirozeně klesá.

BCAA pro nárůst svalové hmoty, ale také pro regeneraci BCAA hrají důležitou roli při budování svalů.

Vaše svaly však vyžadují všechny esenciální aminokyseliny, abyste dosáhli progrese a pozitivních výsledků. Je dokonce prokazatelné, že BCAA sníží bolestivost svalů, která nastává po těžkém nebo novém tréninku. Není, proto překvapivé, pokud pocítíte bolest den nebo dva po tréninku, a to zejména v případě, je-li vaše cvičební rutina nová. Tato bolestivost se nazývá opožděná svalová bolest, která se vyvíjí 12 až 24 hodin po cvičení a může trvat až 72 hodin. Odborníci se domnívají, že je to výsledek drobných trhlin ve svalech po cvičení. Rovněž pravidelným užíváním BCAA můžete předcházet chřadnutí nebo rozpadu svalů. Svalové proteiny se neustále odbourávají a přestavují (syntetizují). Rovnováha mezi rozkladem a syntézou svalových bílkovin určuje množství bílkovin ve svalech. K úbytku nebo rozpadu svalů dochází, když rozpad bílkovin převyšuje syntézu svalových bílkovin. I proto, doporučujeme zařadit K4 Power BCAA – instantní rostlinné aminokyseliny, které podpoří regeneraci vašich svalů, ale rovněž jsou určeny k budování svalové hmoty, rozvoji síly a redukci tuku. Tento doplněk je dokonce obohacený o L-glutamin, citrulin malát a vitaminy skupiny B. Vhodný je i pro vegetariány a vegany.

Nakopněte se před tréninkem

Dobrá výživa může pomoci vašemu tělu podávat lepší výkony a rychleji se zotavit po každém tréninku. Optimální příjem živin před cvičením vám pomůže nejen maximalizovat váš výkon, ale také minimalizovat poškození svalů, a proto vědět, co jíst, je opravdu důležité. Pokud dodáte tělu před cvičením správné živiny, získáte energii a sílu, kterou potřebujete pro lepší výkon. Každá makroživina má před tréninkem specifickou roli. Poměr, v jakém je musíte konzumovat, se však liší podle jednotlivce a typu cvičení.

Níže jsou uvedeny a vysvětleny úkoly každé makroživiny:

Sacharidy

Vaše svaly využívají glukózu ze sacharidů jako palivo. Glykogen je způsob, jakým tělo zpracovává a ukládá glukózu, zejména v játrech a svalech. Při krátkodobém a vysoce intenzivním cvičení jsou zásoby glykogenu hlavním zdrojem energie vašich svalů. Nicméně, při delších cvičeních závisí míra využití sacharidů na více faktorech. Mezi ně patří intenzita, typ tréninku a vaše celková strava. Zásoby glykogenu ve vašich svalech jsou omezené. Když se tyto zásoby vyčerpají, váš výkon a intenzita se sníží. Studie neustále ukazují, že sacharidy mohou zvýšit zásoby a využití glykogenu a zároveň zvýšit oxidaci sacharidů během cvičení. Sacharidová zátěž, která zahrnuje konzumaci vysoce sacharidové stravy po dobu 1-7 dnů, je dobře známá metoda maximalizace zásob glykogenu.

Protein

Mnohé studie zdokumentovaly potenciál konzumace bílkovin před tréninkem na zlepšení sportovního výkonu. Bylo prokázáno, že konzumace bílkovin (samotných nebo se sacharidy) před cvičením zvyšuje syntézu svalových bílkovin.

Souhrn

Sacharidy pomáhají maximalizovat zásoby glykogenu pro cvičení s vysokou intenzitou, zatímco tuk pomáhá vašemu tělu pohánět delší a méně intenzivní tréninky. Mezitím protein zlepšuje syntézu svalových bílkovin a pomáhá při regeneraci. Načasování jídla před tréninkem je, tedy klíčové.

Chcete-li maximalizovat výsledky svého tréninku, zkuste 2–3 hodiny před cvičením sníst kompletní jídlo obsahující sacharidy, bílkoviny a tuky. Mějte však na paměti, že čím dříve budete jíst před tréninkem, tím menší a jednodušší jídlo byste si měli naservírovat. V tomto případě doporučujeme EMP/Extra Mass Pudding. Je ideální volbou, jako poslední syté jídlo před tréninkem, jelikož má vyvážený poměr bílkovin a sacharidů. Díky svému složení je jediný gainer ve formě lahodného pudinku s anabolickým účinkem (zvyšování síly a růst svalové hmoty). Jedná se o zdroj ¦jednoduchých a komplexních sacharidů k ​​doplnění energie a regeneraci. Příprava tohoto gaineru ve formě pudinku je velmi jednoduchá a rychlá. Nevyžaduje žádné vaření.

Pokud jíte 45 – 60 minut před tréninkem, vyberte si potraviny, které jsou lehce stravitelné a obsahují hlavně sacharidy a nějaké bílkoviny. To pomůže předejít jakýmkoli nepříjemným pocitům v žaludku během cvičení. Proto, dalším vhodným suplementem je také AD/ArgiNO drink – pretréninkový stimulant. Jedná se o drink s vysokou energetickou hodnotou, který vám pomůže při namáhavých trénincích, dokonce prodlouží a zvýší váš fyzický výkon s postupným nástupem. Obsahuje aminokyselinu, která vám detoxikuje játra, ale také velmi důležitou aminokyselinu lysin, která je nezbytná pro růst a obnovu buněk. Je vhodný v období hubnutí, ale také rýsování. Rovněž způsobí i nárůst svalové hmoty.

Chcete-li svůj trénink absolvovat na 110%, speciální kombinace ArgiNO drink s K4 Power BCAA vám pomohou maximálně připravit vaše svaly na intenzivní trénink, neboť způsobí lepší prokrvení a okysličení svalů, čímž zajistí jejich ochranu.