Osvěžení a protein? Určitě zkuste nový JUICY PROTEIN Více na...

Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu
Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu

Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu

Nordic Walking - Paličkovaním k zdraviu

Nordic Walking (v překladu severská chůze) je nejzdravější a nejrychleji se rozvíjející ozdravného-sportovní aktivita na světě. Představuje obyčejnou chůzi se speciálními holemi. Hole jsou podobné lyžařským, protože tento mladý sport vznikl původně jako nová tréninková aktivita na léto pro běžce na lyžích.

Obsah

Věděli jste, že při chůzi s holemi je zapojeno více než 550 svalů v těle? Navíc, horní část těla přebírá až 30% práce nohou, čímž odlehčuje od zátěže i naše klouby. Nordic walking je sport vhodný pro každého, protože je jednoduchý, finančně nenáročný a vysoce účinný pro udržování kondice. Navíc se jedná o celoroční aktivitu. Je pro každého, kdo se chce hýbat na čerstvém vzduchu během celého roku.

Tuto aktivitu mohou provádět i lidé vyššího věku a dokonce i lidé se zdravotním omezením. Nordic walking se využívá i při léčení zdravotních problémů, při rekreaci a slouží i jako příprava pro vrcholové sportovce. Na rozdíl od běžné chůze, při nord walking jsou zapojeny celé skupiny svalů - kromě zapojení svalů nohou a rukou, intenzivně pracují i ​​svaly zad, od krční až po bederní páteř, a také hluboké stabilizační svaly trupu. Úroveň zátěže si může každý regulovat sám rychlostí chůze či délkou kroku. Jde o jednoduchý, časově i prostorově nenáročný sport. Realizovat se může ve městě, parku, lese. V létě na pláži nebo v zimě na sněhu. Můžete se vybrat kamkoli a s kýmkoliv, či spojit si procházku s výletem.

Prostředí ani povrch nejsou důležité. Důležitost má chůze spolu s hůlkami. Na začátek stačí, když si na běžnou procházku vezmete turistické hůlky. Začnete s nimi chodit častěji a intuitivní budete paličky zapojovat do chůze. Mozku bude chvíli trvat, než se pohyb nohou a rukou synchronizuje. Po čase vám už chůze s hůlkami bude připadat úplně přirozená a časem každý ocení její zdravotní benefity, hlavně odlehčení kloubů. Najednou zvládnete projít větší vzdálenost. Zvládnete projít svou oblíbenou trasu v parku rychleji než před pár týdny.

Správná technika nordic walkingu

Nyní je vhodný čas začít se učit techniku ​​nordic walkingu. Doporučujeme zakoupit speciální hole určené pro nord walking. Délka holí musí být přizpůsobena výšce člověka. Hole by měly být vyrobeny z odhľahčeného materiálu, např. z hliníku nebo karbonu a měly by být odpružené. Hlavní rozdíl mezi turistickými a holemi na nordic walking je ten, že ty na nordic walking mají speciální úchyt na ruce.

Důraz se klade zejména na správné provedení pohybu. Základem je takzvaný alfa styl, který klade důraz na délku hole a správné vytáčení těla. Maximální délka hole by měla být 2/3 z tělesné výšky, díky čemuž je možné otevřít dlaň a otočit páteř proti směru vytáčení pánve. Osa těla by měla být přímá. Při otáčení rameny a pánví se rovnoměrně procvičuje celá páteř. Vykračuje se houpavým pohybem z paty na palce, čímž se procvičuje klenba chodidla. Správné praktikování nord walkingu je třeba se učit postupně. Vhodné je začít chodidly, pokračovat přidáním rukou a nakonec přidat i správný pohyb trupem. Nezapomeňte vždy na lehký strečink, zejména před aktivitou na zahřátí.

Správná technika nordic walkingu - co je třeba si zapamatovat:

 • Důležité je správné držení těla - buďte natažení a nehrbte se.
 • Paličky držte pevně v obou rukách.
 • Každý krok dělejte přes patu směrem ke špičce.
 • Paličky zapichujeme vpředu před tělem a vzadu za tělem jejich uvolňujeme.
 • Pohyb ruky jde přes rameno, ne přes loket.
 • Horní polovina těla při pohybu rotuje.

technika nodric walking

Zdravotní benefity nordic walkingu

 • Rovnoměrné zatížení pohybového aparátu.
 • Odlehčení všech kloubů
 • Zpevnění svalů zad a méně bolestí zad.
 • Posílení kardiovaskulárního systému.
 • Kvalitnější imunitní systém, méně zánětů v těle.
 • Ideální aktivita na hubnutí, pomáhá spalovat tuky.
 • Podporuje elasticitu cév.
 • Prevence před osteoporózou a cukrovkou.
 • Prevence před Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou a sklerózou.
 • Přínos pro psychiku, mozek, nervy a paměť.
 • Uvolnění stresu.

Dobrá rada od odbornice - užívejte doplňky výživy

Jana Budayová patří mezi akreditovaných nordic walking instruktory. Pohyb je její život. Jako trenérka a závodnice ve fitness a kulturistice, poradce ve výživě hledala něco, co ji učiní šťastnou, dodá jí energii, koordinován tělo, zajistí nenásilnou pohyblivost ve všech kloubech, rozproudí krev, vyčistí mysl, působí preventivně a navíc spálí neskutečné množství kalorií. Našla nordic walking, který aktivně zapojila do aktivit jejího sportovního klubu JFK - Jana Fitness Koncept se sídlem Malinovo při Bratislavě.

Nordic walking patří mezi oblíbenou aktivitu JFK klubu, který je základnou všech nadšence sportu a aktivního volného času. Klub je zaměřen na všechny aktivity, které rekreačního sportovce vědí nejen posílit, zlepšit mu kondici, ale ho i připravit na závod nebo soutěž. Tréninky v klubu umožňují zkvalitnit nejen život, ale i povzbudit v další sportovní činnosti. Mezi nejoblíbenější produkty a zároveň základní balíček v JFK, bez kterých se její členové neobejdou, patří výživové doplňky od slovenského výrobce KOMPAVA.

"Ve svém klubu zdůrazňuji potřebu zabývat se stravou a doplňky výživy za maximální odpovědnost vůči svému zdraví, a právě proto spolupracuji se Slovenskou firmou Kompava. Mně jako prezidentce klubu nejvíce záleží na čistotě produktů a negativních antidopingových testech při kontrole mé reprezentace. Při pravidelném sportování, ale i začátečnické severské chůzi, je třeba a zodpovědné systematické stravování a doplňování živin. Právě proto velmi ráda doporučuji produkty Kompava, které moje požadavky splňují. Obzvláště u aktivnějších cvičenců je z dlouhodobého hlediska důležité vyhnout se únavovým zraněním. Vedle své práci, domácnosti, rodině a jiných koníčcích, zvládají tréninky na maximum, proto může hrozit zranění. Předcházíme tomu užíváním kloubní výživy, proteinovými nápojiGlutaminemHypoFitem a mnohými inými doplnkami.“ hovorí Janka Dubčáková Budayová.

Zároveň dodává: "Cvičení s výživovými doplňky a BEZ nich je markantně odlišné. Rozdíl v pohybové, silové a kondiční přípravě JFK, ať už u dětí, mládeže, dospělých nebo seniory bez vyváženého stravování je obrovský. Pro organismus bez potřebných doplněných vitamínů, bioenzymů, kloubní výživy a aminokyselin jsou samotný výkon a regenerace mnohem náročnější."

jANA fITNESS A kOMPAVA

Doporučené výživové doplňky pro nordic walkerů

Alfou a omegou pro sportovce a lidem věnujícím se nordic walking je kloubní výživa Gelo-3 complex, která slouží jako prevence před sportovními zraněními. Je to velmi chutný, regenerační nápoj zaměřený zejména na klouby, šlachy a chrupavky. Každý sportovec ví, že pokud si po každém sportovním výkonu dopřeje odměnu, jeho výkon má tendenci se zlepšovat. Sladkou, ale zejména zdravou odměnou je nutriční kloubová tyčinka Joint Bar, která v JFK klubu nemůže chybět. Vyživuje a posiluje klouby, zpomaluje jejich opotřebení, regeneruje, vyživuje a zpevňuje chrupavky i vaziva.

Spolu s Gelo-3 complex představují kompletní výživu našich kloubů. Glutamin, jako hlavní zdroj dusíku pro obnovu a růst svalů, je doporučený cvičencům zejména pro jeho schopnost regenerace imunitního a trávicího systému. Aktivní sportovci mají dlouhodobě sníženou imunitu. Výsledkem může být zvýšená náchylnost na virová onemocnění, hlavně v období chřipek a epidemií. Proto je velmi důležité imunitní systém správně podporovat, k čemuž pomůže aminokyselina glutamin. Po náročných aktivitách, které mnohdy dají členům klubu JFK řádně zabrat, je důležité doplnění správných živin. Obzvlášť po tréninku, kdy je imunita sportovce oslabena nejvíce.

Vynikající zbraní k posílení imunitního systému je delikátní protein Zen Whey, a to díky vysokému obsahu aminokyseliny L-lysin. Pomůže doplnit do těla potřebné živiny, aminokyseliny, vitamíny, minerály a enzymy, a navíc podpoří i naši imunitu. Termogenní spalovač tuků ThermoFit sportovci v klubu JFK využívají při indoor i outdoor aktivitách. Slouží na zvýšení fyzické a duševní činnosti, jakož i na efektivnější odbourávání tuků. ThermoFit je skvělým doplňkem, protože při aktivitě nordic walking, která je často prováděna v horách, zahřeje tělo, což v chladném prostředí není na škodu.

Velmi oblíbeným a vyhledávaným proteinem se stal i BodyFit. Vyhľadúvajú si ho hlavně ženy, které se chtějí zdravě stravovat a zároveň zůstat fit. Úžasné na tomto proteinu je, že má nízkou kalorickou hodnotu, což velmi pomůže, pokud chcete zhubnout nebo se udržet na ideální hmotnosti. Navíc je obohacen o vápník, který je důležitý nejen pro starší členy klubu. A bonusem je skvělá chuť. No a na závěr nemůžeme opomenout dodržování pitného režimu, k čemuž nám výborně pomůže hypotonický nápoj HypoFit. Pomáhá doplňovat do těla potřebné vitamíny a minerály. Výborně chutná a jeho pravidelné užívání pomáhá předcházet dehydrataci organismu během sportovních výkonů. Je navíc zdrojem energie pro fyzický i duševní výkon, zejména při vytrvalostních sportech, se kterými cvičenci v JFK klubu přicházejí dennodenně do kontaktu. Děkujeme celé Kompava za tyto vynikající produkty.